Sağlık Haberleri

Saçların erken beyazlamasının 5 sebebi

Herkes uzun yıllar boyunca saçlarına ak düşmesini istemez. Ancak bazı kişilerde henüz 20'li yaşlar gelmeden ilk beyazla düşer. İşte, saçların erken beyazlamasına yol açan faktörler...

Zaman acımasızdır… Zaman geçip giderken arkasında derin çizgiler ve bolca aklar bırakır. Zamanı durdurmanın, uzun yıllar genç kalmanın formülleri ise aranıp durur. Sağlıklı beslenme, gıda takviyeleri ya da birkaç dokunuşla zamanın cildinize etkilerini azaltabilirsiniz. Ancak saçlarda ki akları geciktirmek bir hayli zordur. Saçlara beyazlar düşünce tek çözüm boyatmaktır. Peki, saçların erken yaşta beyazlamasına ne sebep oluyor?

Saçların erken beyazlamasına sebep olan faktörler

beyaz sac

Her saç telinin kökü, deri altında saç folikülü adı verilen bir doku tüpüyle çevrilidir (örneğin: FAHL-ih-kul). Her saç folikülü belirli sayıda pigment hücresi içerir. Bu pigment hücreleri sürekli olarak melanin (mesela: MEL-uh-nin) adı verilen ve büyüyen saç teline kahverengi, sarı, siyah, kırmızı ve bu ikisi arasındaki herhangi bir rengi veren bir kimyasal üretir.

Melanin cildimizin rengini açık veya koyu yapan maddeyle aynıdır. Ayrıca kişinin güneşte yanacağını mı yoksa bronzlaşacağını mı belirlemeye yardımcı olur . Birinin saçının koyu veya açık rengi, her saçın ne kadar melanine sahip olduğuna bağlıdır.

Yaşımız ilerledikçe saç köklerimizdeki pigment hücreleri yavaş yavaş ölür. Bir kıl folikülünde daha az pigment hücresi olduğunda, o saç teli artık o kadar fazla melanin içermeyecek ve büyüdükçe daha şeffaf bir renk (gri, gümüş veya beyaz gibi) haline gelecektir. İnsanlar yaşlandıkça melanin üreten pigment hücrelerinin sayısı azalacaktır. Sonunda saçlar tamamen gri görünecek.

İnsanlar her yaşta gri saça sahip olabilirler. Bazı insanlar genç yaşta (lise veya üniversiteye başlarken) beyazlaşırken, diğerleri ilk beyaz saçları görmeden önce 30’lu veya 40’lı yaşlarında olabilir. Saçlarımızın ne kadar erken beyazlayacağı genlerimiz tarafından belirlenir . Bu, çoğumuzun, ebeveynlerimizin veya büyükanne ve büyükbabalarımızın ilk kez gri saçlara sahip olduğu yaşlarda başlayacağı anlamına gelir.

Gri saç, daha koyu saçlı kişilerde daha belirgindir, çünkü göze çarpmaktadır, ancak doğal olarak daha açık saçları olan kişilerin de griye dönme olasılığı aynı derecede yüksektir. Bir kişinin birkaç beyaz saçı fark etmesinden itibaren, o kişinin tüm saçlarının beyaza dönmesi 10 yıldan fazla zaman alabilir.

Bazı insanlar büyük bir şok veya travmanın kişinin saçını bir gecede beyaz veya griye çevirebileceğini düşünüyor ancak bilim insanları bunun olduğuna gerçekten inanmıyor.

Genler:

Genetik vücudunuzdaki pek çok şeyi etkileyebilir; bunlardan biri saçlarınızın istediğinizden daha kısa sürede beyazlama potansiyelidir. Konu gri saç olduğunda en büyük faktörlerden biri genetiğinizdir.Ailenizde daha erken yaşta beyazlama öyküsü varsa veya belirli genleriniz varsa, kendinizi arkadaşlarınızdan daha erken beyazlamış olarak görebilirsiniz

B12 eksikliği:

Doğru beslenmeyi takip etmek ve doğru vitaminleri almak saçınızı sağlıklı tutmanın anahtarıdır. Saçınızın erken beyazlamasının bir başka nedeni de B12 vitamini eksikliğiniz olabilir.Bu eksiklik saç folikülü hücrelerini zayıflatabilir ve melanin üretimini etkileyebilir.

Tiroid hastalığı:

Tiroid metabolizmanızı etkiler ve aynı zamanda saçınızı da etkileyebilir. Tiroid beziniz gereğinden fazla veya az çalışıyorsa, saçlarınız hayatınızın erken dönemlerinde daha beyaz olabilir.

Altta yatan başka bir tıbbi durum:

Tiroid hastalığının yanı sıra, erken beyazlamalarınızın ardındaki suçlu olan başka bir temel durumla da uğraşıyor olabilirsiniz. Örneğin vitiligo gibi hastalıklar, lekeler halinde ortaya çıkan cilt renginizin kaybolmasına neden olur.

Saçınızın tonu ve ten renginiz genellikle melanine bağlıdır. Vitiligo, melanin üreten hücrelerin çalışmaması veya ölmesi durumunda ortaya çıkar.

Sigara içmek:

Sigara içmek kalp hastalığı, felç, kanser, diyabet, akciğer hastalığı ve tüberküloz gibi çeşitli korkunç sağlık risklerini beraberinde getirebilir. Sağlığınız ve genel refahınız için son derece tehlikeli olmasının yanı sıra, sigara içmek saçlarınızın erken beyazlaşmasının nedeni de olabilir. “Sigara içmek kan damarlarını daraltabilir ve ayrıca vücutta toksinlerin birikmesine yol açabilir, bu da saçların beyazlamasına neden olabilir.

Beyazlayan saçlar eski haline döner mi?

gri sac

Yaşlandıkça siyah, kahverengi, sarı veya kırmızı teller gençlik tonlarını kaybeder. Bu kalıcı bir değişiklik gibi görünse de, yeni araştırmalar grileşme sürecinin en azından geçici olarak geri alınabileceğini ortaya koyuyor.

Gri saçların kendiliğinden rengini yeniden kazanabileceğine dair ipuçları, onlarca yıldır bilimsel literatürde izole vaka çalışmaları olarak var olmuştur. Merhum dermatolog Stanley Comaish, 1972 tarihli bir makalesinde, kendi deyimiyle ” en sıra dışı özelliğe ” sahip olan 38 yaşında bir adamla karşılaştığını bildirmişti . Bireyin saçlarının büyük çoğunluğu ya tamamen siyah ya da tamamen beyaz olmasına rağmen, üç telin uçlarına yakın kısmı açık, köklerine yakın kısmı ise koyu renkteydi. Bu, kökten başlayan normal grileşme sürecinin tersine döndüğüne işaret ediyordu.

Bugün eLife’da yayınlanan bir çalışmada , bir grup araştırmacı, çeşitli yaş, etnik köken ve cinsiyetten yaklaşık bir düzine insanın saçlarında bu olgunun bugüne kadarki en sağlam kanıtını sağlıyor. Aynı zamanda grileşme ve stres dönemlerinin tersine çevrilmesi kalıplarını da hizalar; bu da yaşlanmayla ilgili sürecin psikolojik sağlığımızla yakından ilişkili olduğunu ima eder.

Miami Üniversitesi’nden dermatolog Ralf Paus , bu bulguların “grileşmenin muhtemelen uzun süredir düşünüldüğünden çok daha fazla geri döndürülebilir olduğu bir fırsat penceresinin bulunduğunu” öne sürdüğünü söylüyor .

Yaklaşık dört yıl önce Columbia Üniversitesi’nde mitokondriyal psikobiyolog olan Martin Picard , hücrelerimizin nasıl çok adımlı bir şekilde yaşlandığını, bazılarının diğerlerinden çok daha erken zaman noktalarında yaşlanma belirtileri göstermeye başladığını düşünüyordu. Bu yama işi sürecinin, saçlarımızın aynı anda griye dönmediği kafamızda açıkça görülebildiğini fark etti. Picard, “Saç bir bakıma hücresel düzeyde olduğunu bildiğimiz şeyleri özetlemiş gibi görünüyordu” diyor. “Belki orada öğrenilecek bir şeyler vardır. Belki de ilk önce beyaza dönen saçlar daha savunmasız veya en az dirençli olanlardır.”

Bu fikirleri ortağıyla tartışırken Picard, laf arasında bir şeyden bahsetti: Eğer biri yalnızca kısmen gri olan bir saç bulabilirse ve ardından bu saçın ne kadar hızlı büyüdüğünü hesaplayabilirse, saçın yaşlanmaya başladığı dönemi tam olarak belirlemek mümkün olabilir. ve böylece bireyin hayatında bu değişimi tetikleyen ne oldu sorusunu sorun. Picard, “Bunu neredeyse kurgusal bir fikir olarak düşünüyordum” diye anımsıyor. Ancak beklenmedik bir şekilde ortağı ona döndü ve kafasında iki renkli saçlar gördüğünü söyledi. “Tuvalete gitti ve birkaç tane kopardı; işte bu proje o zaman başladı” diyor.

Picard ve ekibi, yerel reklamlar, sosyal medya ve kulaktan kulağa dolaşarak iki renkli saçlı başkalarını aramaya başladı. Sonunda, dokuz ila 65 yaşları arasındaki, çeşitli etnik kökenlerden gelen (çoğunluğu beyaz olmasına rağmen) erkek ve kadınlardan oluşan 14 kişi bulmayı başardılar. Bu kişiler saç derisi, yüz ve kasık bölgesi dahil olmak üzere vücudun farklı yerlerinden hem tek hem de çift renkli saç telleri sağladılar.

Araştırmacılar daha sonra her bir saç teli boyunca saç pigmentasyonu desenleri adını verdikleri renkteki ince değişiklikleri dijitalleştirmek ve ölçmek için bir teknik geliştirdiler. Bu modeller şaşırtıcı bir şeyi ortaya çıkardı: Yaşları dokuz ile 39 arasında olan bu katılımcılardan 10’unda, beyazlayan saçların bir kısmı yeniden renklendi. Ekip ayrıca bunun sadece kafada değil vücudun diğer bölgelerinde de meydana geldiğini buldu. Picard, “Bunu kasık kıllarında gördüğümüzde, ‘Tamam, bu gerçek’ diye düşündük” diyor. “Bu sadece bir kişide veya kafada değil, tüm vücutta oluyor.” Ancak geri dönüşlülüğün yalnızca bazı kıl foliküllerinde ortaya çıkması nedeniyle, değişikliklerin hala meydana gelebildiği belirli dönemlerle sınırlı olması muhtemel olduğunu da ekliyor.

 

Son yıllarda Türkiye adeta Avrupa’nın Saç ekim merkezi haline geldi. Yabancılar, kaliteli hizmet ve son teknoloji sebebiyle Türkiye’yi tercih ediyor.

National Türk öneriyor: Botoks deyip geçmeyin yoğun bakımlık olabilirsiniz!

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu