Vitaminler ve TakviyelerYaşam Tarzı

Doğumdan itibaren yaşlara göre D vitamini dozu ne olmalı?

Her yaşta birey D vitaminine ihtiyaç duyar. Özellikle kış aylarında takviye ürün kullanımı tavsiye edilir. Peki, kim ne kadar dozda D vitamini kullanmalıdır?

D vitamini sağlıklı bir beden için son derece önemlidir. Vücut kendiliğinden D vitamini üretmediğinde başka sağlık sorunları ortaya çıkar. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde ebeveynlerin çocuklarının takviye ürün kullanımına dikkat etmesi gerekiyor. Peki, kim ne kadar D vitamini takviyesi kullanmalı?

D vitamini neden önemli? Vücutta ne işe yarar?

D vitamini eksikliği vücudunuzda yeterli miktarda D vitamini bulunmadığı anlamına gelir. D vitamini vücudunuzun sağlıklı kemikler ve kaslar için ihtiyaç duyduğu önemli bir vitamindir. D vitamini eksikliği dünya çapında yaygın bir sorundur.

D vitamini vücudumuzun bağırsaklardan (bağırsak) kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olur ve bu sağlıklı kemikler ve kaslarımızın düzgün çalışmasına izin vermek için gereklidir. Bu nedenle D vitamini eksikliği esas olarak kemik ve kaslarda sorunlara neden olur.

D vitamini ciltte üretilir ancak bunun için yeterli miktarda güneş ışığına maruz kalınması gerekir. Ayrıca gıdalardan (özellikle güçlendirilmiş gıdalar) ve D vitamini takviyelerinden de elde edilebilir.

D vitamininin karaciğer ve böbreklerde oluşan aktif forma dönüştürülmesi gerekir. Bu nedenle bazı karaciğer ve böbrek hastalıkları vücudun D vitaminini işleme biçimini etkileyebilir ve dolayısıyla D vitamini eksikliğine neden olabilir.

D vitamini ayrıca sinir sisteminizde ve bağışıklık sisteminizde de rol oynar .

Bebeklerde D vitamini ne zaman başlanmalı?

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği olan hastaların çoğu asemptomatiktir, ancak yorgunsanız, kemikleriniz ağrıyorsa, kas zayıflığı veya ruh hali değişiklikleriniz varsa, bu vücudunuzda bir şeylerin anormal olabileceğinin bir göstergesidir.

  • Tükenmişlik
  • Uyku sorunları
  • Kemik ağrısı veya ağrı
  • Depresyon veya üzüntü duyguları
  • Saç kaybı
  • Kas Güçsüzlüğü
  • İştah kaybı
  • Daha kolay hastalanmak
  • Soluk cilt

Doğumdan itibaren yaşlara göre D vitamini dozu ne olmalı?

D vitamini bazen ‘güneş ışığı vitamini’ olarak da bilinir: D vitamininin doğal türü güneş ışığına maruz kaldığınızda cildinizde üretilir. Ancak vücudun doğal olarak D vitamini üretmesi zordur. Bu nedenle D vitamini eksikliği yaşayanların mutlaka takviye ürün kullanması uzmanlarca öneriliyor.

Yaş                                               Önerilen Tutar

12 aya kadar bebekler                 10 mcg (400 IU)

1 ila 70 yaş arası insanlar            15 mcg (600 IU)

71 yaş ve üzeri yetişkinler           20 mcg (800 IU)

Hamile ve emziren kişiler           15 mcg (600 IU)

D vitamini eksikliği belirtileri

Pek çok kişide D vitamini eksikliği belirtileri görülmez veya yalnızca yorgunluk veya genel ağrılar gibi belirsiz belirtilerden şikayetçi olabilir. D vitamini eksikliğinin semptomları genellikle çok belirsiz veya belirsiz olduğundan, sorun sıklıkla gözden kaçar. Bazı klasik (tipik) semptomların ve kemik deformitelerinin olduğu ciddi eksikliklerde tanıya daha kolay ulaşılır.

Bebeklerde D vitamini eksikliği belirtileri

Şiddetli D vitamini eksikliği olan bebeklerde şunlar görülebilir:

Kramplar

Nöbet

Solunum zorlukları.

Bu problemler ortaya çıkan düşük kalsiyum seviyeleriyle ilgilidir.

Çocuklarda D vitamini eksikliği belirtileri

Ciddi eksikliği olan çocukların kafatası veya bacak kemikleri yumuşak olabilir. Bacakları kavisli görünebilir (yay bacaklı). Ayrıca sıklıkla bacaklarda olmak üzere kemik ağrılarından, kas ağrılarından veya kas güçsüzlüğünden de şikayet edebilirler. Bu duruma raşitizm denir.

Büyüme geriliği: Boy genellikle kilodan daha fazla etkilenir. Etkilenen çocuklar yürümeye başlama konusunda isteksiz olabilirler.

Diş gecikmesi: D vitamini eksikliği olan çocuklarda süt dişlerinin gelişimi etkilendiği için diş çıkarma süreci geç olabilir.

Çocuklarda sinirlilik D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.

D vitamini eksikliği olan çocuklar enfeksiyonlara daha yatkındır. Ciddi vakalarda solunum semptomları ortaya çıkabilir. Zayıf göğüs kasları ve yumuşak göğüs kafesi nedeniyle solunum etkilenebilir.

Raşitizm çok şiddetli olduğunda kanda düşük kalsiyum seviyelerine neden olabilir. Bu kas kramplarına, nöbetlere ve nefes alma zorluklarına yol açabilir. Bunların acil hastanede tedaviye ihtiyacı var.

Nadiren aşırı düşük D vitamini seviyesi kalp kasının zayıflamasına (kardiyomiyopati) neden olabilir.

Yetişkinlerde D vitamini eksikliği belirtileri

D vitamini takviye

Bazı insanlar genel bir yorgunluktan, belli belirsiz ağrılardan ve genel olarak kendilerini iyi hissetmeme hissinden şikayet ederler.

Daha şiddetli eksiklikte (osteomalazi olarak bilinir), daha şiddetli ağrı ve ayrıca halsizlik olabilir. Kas zayıflığı merdiven çıkmada, yerden veya alçak sandalyeden kalkmada zorluğa neden olabilir veya kişinin paytak paytak yürümesine yol açabilir.

Kemikler ağrılı veya orta derecede bir baskı hissedebilir (çoğunlukla kaburgalarda veya kaval kemiklerinde daha belirgindir). İnsanların kemiklerinde hassasiyet ve ağrıya neden olan ince bir kırık olması nadir değildir. Kemik ağrısı sıklıkla bel, kalça, pelvis, uyluk ve ayaklarda da görülür.

D vitamini eksikliğine ne sebep olur?

D vitamini eksikliği şu nedenlerden kaynaklanabilir:

Vücudunuzun D vitaminine olan ihtiyacı artıyor olabilir,

Vücudunuz yeterli miktarda D vitamini üretemiyor olabilir,

Beslenmenizde yeterli miktarda D vitamini olmayabilir.

D vitamini için hangi takviyeler kullanılır?

d vitamini takviye

D vitamini enjeksiyon veya ilaç (sıvı veya tablet) olarak verilebilir. Doktorunuz durumunuza, yaşınıza, eksikliğin ciddiyetine vb. bağlı olarak dozu ve en iyi tedavi programını oluşturacaktır.

Takviyelerde farklı ürün formları mevcuttur. Takviye ürünler damla, tablet ya da spery olarak karşınıza çıkacaktır.

 

Çocuklarda yaşanan D vitamini eksikliği mutlaka önemsenmelidir. Önemsenmeyen D vitamini eksikliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İşte, D vitamini eksikliğinin sebep olduğu sağlık sorunları…

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Cumcuma öneriyor: Neden D vitamini takviyeleri veriliyor?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu