Şifalı BitkilerYiyecekler ve İçecekler

Bitter çikolatanın sağlığa 5 faydası

Çikolata denildiğinde akla faydadan çok zarar geliyor. Ancak bitter çikolata, sütlü ya da beyaz çikolataya göre tam bir şifa deposudur. Elbette, ölçüyü kaçırmazsanız...

Çikolataya ‘hayır’ demek bir hayli zor. Ancak bol sütlü ve beyaz çikolatanın gerçek çikolata olmadığı, şekerleme olduğu çoğu uzman tarafından belirtiliyor. Diğer çikolata çeşitleriyle karşılaştırıldığında , bitter çikolata sağlık için son derece faydalıdır. Bitter çikolata,  flavonoidler adı verilen çok sayıda faydalı antioksidan içeriyor.

Sütlü çikolata ve bitter çikolatanın özünde kakao yağı, şeker ve kakao katıları gibi benzer bileşenler bulunur. Bununla birlikte, iki çikolata türü, kakao katılarının yüzdesi bakımından farklılık gösterir.

Bitter çikolatada %50 ile %90 arasında kakao katıları bulunur. Diğer çikolatalarda ise bu oran %10 ile %50 arasında değişir.

İşte, bitter çikolatanın 5 önemli faydası:

bitter

Flavanoller açısından zengin

Flavanoller kakao ağacı gibi bitkilerde bulunan bir tür flavonoiddir. Bu ağaçlar çikolata yapımında kullanılan kakao çekirdeklerini üretiyor. Kakao çekirdekleri fermente edilip kavrulur ve kakao çekirdekleri dediğimiz şey üretilir. Bitter çikolatanın “sütlü çikolataya kıyasla iki ila üç kat daha fazla flavanol açısından zengin kakao katıları içeriyor.

Bu sebeple bitter çikolata kalp için faydalıdır.  Flavanoller, kan damarlarınızı rahatlatan ve kan akışını iyileştiren nitrik oksit üretimiyle ilgilidir. Bu da kan basıncını düşürür.Antioksidan özellikleri nedeniyle flavanoller yaşlanmaya bağlı hücre hasarıyla mücadelede de faydalıdır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen bilim adamları, flavanol bakımından zengin çikolatanın insülin duyarlılığınızı artırabileceğine dair bazı kanıtlar da buldular.

bitter1

Minarel kaynağı

Bitter çikolata demir, magnezyum, çinko, bakır ve fosfor gibi önemli minerallerle doludur. Vücudunuzda bu mineraller bağışıklık gibi faktörleri desteklemek için kullanılır, kemiklerinizin ve dişlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve daha iyi uyku kalitesine katkıda bulunabilir.

Lif oranı yüksek

Diğer tatlı ikramlarla karşılaştırıldığında bitter çikolatanın lif oranı yüksektir.

Cildi güneşin zararlarından korur

Bitter çikolatadaki antioksidanlar cildinize giden kan akışını iyileştirir ve onu güneşin zararlarından korur. Küçük bir çalışma, flavanol bakımından zengin çikolata (yani bitter çikolata) yemenin cildinizi UV (ultraviyole) ışınlarının etkilerinden koruyabildiğini  kanıtladı.

Ruh halini iyileştirir

Bitter çikolata yedikten sonra kendinizi daha iyi hissediyorsanız, bunun bilimsel bir nedeni var. Bitter çikolata uzun zamandır zevk ve zevk duygularıyla ilişkilendirilmiştir. Bu duygular polifenolik bileşikler olarak adlandırılan maddelerden kaynaklanabilir . Ocak 2022’de yayınlanan bir araştırma , günde %85 oranında bitter çikolata yiyen katılımcıların, daha az kakaolu veya hiç çikolata içermeyen çikolata yiyen diğer katılımcılara göre genel ruh halinin daha iyi olduğunu ortaya koydu.

Bitter çikolatanın zararları nelerdir?

Kafein çocuklar için zararlı mı?

Daha yüksek yüzdelerde bitter çikolata acı bir tada sahiptir ve daha fazla kafein içerir. Kafein ise reflüyü ve mide yanmasını şiddetlendirir. Kafeine karşı hassasiyetiniz varsa ya da uyarıcı olduğu için kafein almak istemiyorsanız bitter çikolatadan uzak durmalısınız.Ancak bitter çikolatadaki kafein miktarı kahvede bulacağınız miktardan çok daha azdır.Bitter çikolata ayrıca doymuş yağ içeriyor. Ancak lavanollerin kalp koruyucu faydalarının, bitter çikolatadaki doymuş yağın olumsuz yanlarından daha ağır basıyor.

Migren hastalarının çok sık ve fazla çikolata tüketmemesi gerektiği uzmanlarca belirtiliyor. Peki, migren hastaları hangi besinlerden uzak durmalı?

National Türk öneriyor: Siyah çikolata parkinson belirtilerini hafifletiyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu