Medical Teknoloji

Tip 2 Diyabet yönetiminde teknoloji kullanımı

Teknoloji, kan şekerinin daha iyi kontrol edilmesine ve tip 2 diyabetin yönetiminin basitleştirilmesine yardımcı olabilir. Teknolojinin diyabet yönetiminde kullanımı ile ilgili makalemiz;

Bu makalede tip 2 diyabet için teknolojiyi kullanmanın en iyi yollarını sizlere aktarıyoruz.

Sürekli Glikoz İzleme (CGM)

Sürekli glikoz izleme (CGM), glikoz seviyelerini her zaman izlemek için kullanılan giyilebilir teknolojidir.

Kolun veya göbeğin derisinin altına bir sensör yerleştirilir ve hücreler arasındaki sıvıda bulunan glikoz seviyesi olan interstisyel glikozu okur.

Gençlerde kalça üzerine de yerleştirilebilir.

Tüm gün ve gece boyunca glikoz seviyenizi ölçecek ve herhangi bir zamanda seviyenizin anlık görüntüsünü sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Glikoz seviyelerinizin gün boyunca nasıl yükselip düştüğüne ilişkin eğilimleri gerçek zamanlı olarak takip etmek, diyabetin genel yönetimine yardımcı olur çünkü size kan şekerinizin nerede olduğu ve nereye gittiği hakkında fikir verebilir.

Kan şekerinizi daha iyi dengelemek için gerekli değişiklikleri yapın.

İnsülin pompası

İnsülin pompası vücuda bağlanan ve sürekli insülin iletimini sağlayan bilgisayarlı bir cihazdır. Pompaya bir kateter takılabilir; ancak bazıları boru olmadan sabitlenebilir.

Üçüncü bir seçenek olan pompa yaması tek kullanımlıktır ve tüp veya kateter gerektirmez. Pompa, gün boyunca ihtiyaç duyulduğunda insülini kan dolaşımına gönderir.

Pompa, insanların gün boyunca kan şekerinin yükselmesini veya düşmesini önlemesine yardımcı oluyor ve bu da insülin seviyelerini sabit tutuyor.

İnsülin gün boyunca otomatik olarak iletildiği için kan şekeri kontrolünün daha sıkı sağlanmasına yardımcı olur.

Büyük glikoz değişikliklerinden kaçınmaya yardımcı olur. Pompa, kan şekeri seviyelerini normal tutmak için gereken insülin miktarı olan bazal miktar olarak bilinen miktarı dağıtacak şekilde programlanmıştır.

Pompa insülini otomatik olarak dağıtırken, gerektiğinde kendinize insülin vermek için manuel olarak da kullanılabilir. Yüksek kan şekeri yemeyi önlemek için yemekten önce hızlı etkili insülin verilebilir.

Tip 2 Diyabet: Yasaklı Gıdalar

CGM-İnsülin Pompaları

İnsülin pompasıyla birlikte CGM kullanmak daha iyi diyabet yönetimini sağlar.

CGM tarafından toplanan veriler, insülin pompasını gün boyunca programlamak için kullanılabilir. Her iki cihazın birlikte kullanılmasının, yüksek veya düşük kan şekeri riskini azaltarak diyabetin yönetilmesine önemli ölçüde yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Şeker ölçüm cihazları

Kan şekeri monitörü olarak da bilinen şeker ölçüm cihazı, kişinin kanından alınan küçük bir numuneyle kan şekeri seviyelerini ölçen küçük bir cihazdır.

Bu ölçüm cihazları bir kişinin o andaki kan şekeri seviyesini belirleyebilir.

Cihaz, parmağınızı delerek elde ettiğiniz kan örneğini kullanır. Daha sonra kanı küçük bir duyusal sekmede toplayıp ölçüm cihazına koyarsınız.

Şeker ölçüm cihazları diyabet yönetiminde standart bir izleme cihazıdır.

İnsülin Kalemi

İnsülin kalemi insülin içeren bir cihazdır. Kalemin içinde, tek kullanımlık bir iğne aracılığıyla manuel olarak iletilebilen insülin şişeleri veya kartuşları bulunur.

Daha fazla hareket halinde olan kişiler genellikle bunları kullanırlar çünkü nerede olurlarsa olsunlar kendilerine insülin enjeksiyonu yapma özgürlüğü sağlarlar.

Yeniden kullanılabilen ve tek kullanımlık olmak üzere iki tip insülin kalemi vardır.

Tek kullanımlık kalemler insülin kıkırdakları içerir ve boşaldıklarında atılırlar. Yeniden kullanılabilen kalemler boşaldığında yeni kartuşlarla doldurulabilir. Boş kartuş atılır ve kalem sizde kalır.

Yeniden kullanılabilen akıllı cihaz kalemleri, dozajları izlemek ve diyabetin yönetilmesine yardımcı olmak için çok ihtiyaç duyulan verileri sağlamak üzere yardımcı bir uygulamayla birlikte de çalışır.

Akıllı insülin kalemleri ayrıca şunları da yapabilir:

  • Mevcut glikoz seviyelerine göre gerekli dozu hesaplar
  • Son dozun ne zaman ne kadar alındığını bildirir
  • Bir sonraki dozunuzu ne zaman almanız gerektiğini size hatırlatır
  • İnsülin kartuşunu değiştirme zamanı geldiğinde size haber verir

Akıllı Telefon Uygulamaları

Akıllı telefon uygulamaları da sıklıkla diyabet yönetimine yardımcı olmak için kullanılır.

Yiyecekleri, egzersizleri, kan şekeri düzeylerini, ilaçları ve karbonhidrat alımını takip ederler.

Her ne kadar yararlı olsa da uygulamaların, glikoz seviyenizi takip etmek istiyorsanız başka bir izleme sistemiyle birlikte kullanılması gerekir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda uygulama var; bu nedenle doğru olanı seçmek tamamen neyi izlemek istediğinize bağlı olacaktır.

Teletıp

Teletıp, telefonla veya online olarak sağlanan tıbbi bakımdır. Genellikle tıbbi sağlayıcınızla aynı fiziksel çevrede olmanızın gerekli olmadığı durumlarda kullanılır.

Bu tür sağlık hizmetleri, diyabetlerini yöneten kişilere, tedavi planlarını takip etmelerine, yeni tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinmelerine ve hastalıkla ilişkili komplikasyonları taramalarına yardımcı olarak sürekli destek sağlar.

Online Topluluklar

Diyabetin kendi kendine yönetilmesi zor ve izole edici olabilir; bu nedenle online bir topluluğa katılmak, aynı deneyimi paylaşan diğer kişilerle bağlantı kurmanın değerli bir yolu olabilir.

Çevrimiçi bir topluluk, diyabetinizi tek başına etkili bir şekilde yönetemese de, yükü başkalarıyla paylaşmanıza yardımcı olacaktır.

Online bir topluluk tarafından sunulan kaynaklar ve bağlantılar, insanlara en çok ihtiyaç duydukları yerde diyabet bilgisi ve desteği sağlar.

Tip 2 diyabet nedir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu