Çocuk Sağlık

Kafein çocuklar için zararlı mı?

Kafein pek çok içecekte bulunan bir maddedir. Kahveden. gazlı içeceklere kadar pek çok yiyecek ve içecekte bulunan kafeini tüketmenin çocuklar için zararlı olup olmadığı merak ediliyor.

Günlük hayatta tükettiğimiz pek çok ürünün içerisinde kafein bulunuyor. Peki, kafeinler çocuklar için zararlı mı?

Kafein nedir?

kafein cocuk

Kafein; kahve çekirdeği, çay yaprakları, asitli şekerli içecekler, çikolata olmak üzere 60’tan fazla ürünün içinde bulunan bir maddedir.

Kafeinin faydaları nelerdir?

Yapılan bir bilimsel çalışmaya göre günlük 200 mg kafein tüketiminin hafızayı güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

Yaşları 45 ile 75 arasında değişen 185.855 kişiyle günde iki ila üç fincan kahve içenlerin incelendiği bir çalışmada kahve içenlerin yüzde 18 oranında kalp krizi geçirme riskin azaldığı ortaya koyulmuştur.

Kafein parçalandığında yağ yakımını hızlandırır. Bu da kilo vermenize yardımcı olur.

Düzenli ve ölçülü tüketildiğinde kafein kansere karşı güçlü bir koruyucudur.

Şimdiye kadar yapılan pek çok çalışmada kafein ve tip 2 diyabet arasındaki ilişki incelendi. İlgili araştırmanın 2021 meta-analiz incelemesinde raporun yazarları, kahve tüketimi ile tip 2 diyabet riskinin azalması arasında “sağlam” bir ilişki buldu.

Araştırmalar, kahve veya kafeinin Alzheimer’ı önleyebileceği konusunda kesin olmasa da, bazı araştırmalara göre hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerin demansa ilerlemesini önlemeye yardımcı olabildiğini kanıtlamıştır.

Günde iki ila üç fincan kahve içenlerin, haftada bir fincandan az kahve içenlere kıyasla depresyondan muzdarip olma olasılıkları yüzde 15 daha düştür.

Kafein çocuklar için zararlı mı?

kafein

Her yaştan insan kafeinin etkilerine karşı duyarlı olsa da, sağlıklı yetişkinlerin çoğu bununla günlük yaşamlarında başa çıkabilir . Ancak çocuklarda kafeinin etkileri daha fazladır. Bunun nedeni kısmen beyinlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olması ve çok fazla tükettiklerini anlayacak bilgeliğe ve ölçüye sahip olmamalarıdır. Sonuç olarak çocuklar ve gençler, özellikle de çok fazla kafein aldıklarında çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalır. Kafein tüketiminin çocuklar için zararları şöyle:

Aritmi

Endişe

Dehidrasyon

İshal

Baş ağrısı

Yüksek tansiyon

Depresyon

Huzursuzluk

Titreme

Mide sorunları…

Kafein tüketmek için çocukların kaç yaşına gelmesi gerekir?

12 yaş altı çocukların kafein tüketmesi önerilmiyor. Bu yaş altı çocukların kahve, enerji içeceği ve gazlı içeceklerden uzak durması çok önemli. Uzmanlar özellikle enerji içeceklerinden 18 yaşın altı tüm çocukların uzak kalması gerektiğini ifade ediyor.

Kafein miktarı arttıkça pek çok kişide baş ağrısı görülür. Özellikle migren hastaları atak döneminde kafeinden kaçınır. Peki, migren ile sinüzit arasındaki fark nedir?

National Türk öneriyor: Migren için hacamat yapılır mı? Hacamat mı botoks mu?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu