Kalp ve DamarSağlık HaberleriTansiyon HastalıklarıVitaminler ve Takviyeler

Diyabet Belirtileri: Tanıdan Yıllar Önce Hastalığı Fark Edebilirsiniz

Beş belirti tanıdan yıllar önce diyabetin habercisi olabilir. İşte diyabet belirtileri...

Tip 2 diyabet risk faktörlerinin erken belirlenmesi hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir. Araştırmacılar yeni uyarı işaretleri tespit etmiş olabilir. / Diyabet Belirtileri…

Diyabet adı verilen hastalık sıklıkla yavaş yavaş gelişir ve etkilenen kişilerin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Hastalığın başlangıcını geciktirmek ve hatta önlemek için ilk belirtileri mümkün olduğunca erken tanımak bu nedenle birçok insana yardımcı olur.

Obezite, kronik inflamasyon ve egzersiz eksikliğinin tip 2 diyabet için risk faktörleri olduğu zaten bilinmektedir. Manchester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, diyabetin başlangıcından yıllar önce diyabetin daha sonraki gelişimini gösterebilecek başka belirtiler de tespit etti.

Diyabetle ilgili uzun vadeli çalışmalar

Bilim insanları, çalışmaları için tip 2 diyabeti olan ve olmayan 1.932 kişiden elde edilen verileri değerlendirdi. Bu kişiler tanıdan önceki 25 yıldan tanıdan sonraki 25 yıla kadar değişen 50 yıla kadar bir süre boyunca gözlemlendi.

Bilim insanları, teşhis öncesinde diyabet gelişimine işaret edebilecek bazı hastalıkların olup olmadığını öğrenmek için, daha sonraki diyabet hastalarının sağlık sorunlarını, diyabet gelişmemiş kişilerle karşılaştırdılar.

Diyabet Belirtileri: Beş hastalık uyarı işareti olabilir

Sonuçları: 1.932 kişiden 1.196’sında gözlemlenen dönemde tip 2 diyabet gelişti. Ortalama olarak 52,6 yaşındaydılar. Diyabet teşhisi konmadan önceki yıllarda, bu bireylerde sürekli olarak önemli ölçüde daha yüksek hastalık oranları görülüyordu.

Aşağıdaki beş hastalık özellikle yaygındı:

Yüksek tansiyon (insanların yüzde 35’inde)
Solunum yolu enfeksiyonları (insanların yüzde 34’ünde)
Göz, burun veya boğaz enfeksiyonları (insanların yüzde 19’unda)
Kalp hastalığı (insanların yüzde 17’sinde)
Astım (insanların yüzde 12’sinde)

Diyabet geliştirmemiş kişilerden oluşan kontrol grubunda bu hastalıklar daha önce daha az yaygındı ve daha az şiddetliydi.

Hastalıklar erken tanıyı kolaylaştırabilir

Genel olarak çalışma iki şeyi gösteriyor: Birincisi, kronik inflamasyonun tip 2 diyabet gelişimiyle ilişkili olduğunu doğruluyor. Çünkü aynı zamanda yüksek tansiyon, astım ve akut enfeksiyonların gelişiminde de rol oynuyorlar.

Öte yandan, prediyabetin tipik parametrelerine (yüksek kan şekeri seviyeleri, yağlı karaciğer ve artan karın çevresi) ek olarak, diğer özelliklerin de yaklaşmakta olan tip 2 diyabetin erken tanısıyla alakalı olabileceğini göstermektedir.

Çalışmanın yazarları, sonuçta, bu ek uyarı sinyallerinin etkilenenlerin diyabetin başlamasını önlemesine yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

Büyük bir sorun, diyabetin öncülünün genellikle herhangi bir belirtiye neden olmamasıdır. Ve pek çok insan zaten bilmeden prediyabet hastasıdır.

Astım, solunum yolu enfeksiyonları, göz, burun ve boğaz enfeksiyonları gibi semptomların diyabetin ek uyarı işaretleri olarak ciddiye alınması, diyabetin öncüllerinin daha sık tanınmasına yol açabilir.

Ve bu çok önemli: İnsanlar sağlıklı beslenme ve daha fazla egzersiz yoluyla karşı önlemleri ne kadar erken alırsa, hastalığın ortaya çıkmasını önleme olasılıkları o kadar artar.

ABD’de araştırmacılar şeker hastalığına karşı akıllı bandaj geliştiriyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu