Şifalı Bitkiler

Biberiye çayının birbirinden önemli 10 faydası

Yemeklerde ve salatalarda kullanılan biberiye sağlıklı bir beden için çay olarak tüketebilirsiniz. İşte, biberiyenin birbirinden önemli 10 faydası...

Akdeniz kültüründe yaygın olarak kullanılan biberiye, sağlık için son derece faydalıdır. Biberiyeyi taze, kuru ya da yağ olarak kullanabilirsiniz. Biberiye yağını özellikle baş ağrısı, migren atakları gibi durumlarda başınıza masaj yaparken tercih edebilirsiniz. Taze ya da kuru yaprakları yemeklere, salatalara ilave edebilir ya da leziz bir fincan çay hazırlayabilirsiniz.

Biberiye nedir?

Biberiye, Akdeniz’e özgü ve tüm dünyada yemek pişirmede kullanılan popüler, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Yaprakları taze veya kurutulmuş olarak yenebilir ve yaygın olarak çay veya yağ olarak tüketilir.

Biberiyenin tıbbi kullanımları yüzyıllardır övülmektedir, ancak bilimsel araştırmalar bu iddiaları ancak yakın zamanda doğrulamıştır. İlk araştırmalar biberiyenin sağlık için gerekli olan çok çeşitli besinleri içerdiğinden diyete önemli bir katkı olduğunu doğruluyor.

Biberiye çayının faydaları nelerdir?

biberiye cayi

Biberiye çayı, tümü antioksidan özellikler içeren flavonoidler, terpenler ve fenolik asit açısından zengindir. Saç büyümesini teşvik etmek, sindirim sağlığını iyileştirmek ve baş ağrılarını ve yorgunluğu gidermek gibi sağlık yararları sağlayabilir.

Biberiye çayı ayrıca antiseptik, detoksifiye edici, antispazmodik, antibiyotik ve idrar söktürücü etkiler içerir ve bu da onu çeşitli sağlık sorunlarının tedavisi gibi sağlık sorunlarının tedavisine mükemmel bir tamamlayıcı haline getirebilir.

Saçların uzamasına yardımcı olur

Biberiye çayıyla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu çay aç tellerinin güçlenmesine, saç derisinin yağlanmasının azalmasına ve kepeğin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca saç derisindeki dolaşımı iyileştirdiği için saç büyümesinin desteklenmesine de yardımcı olur.

Sindirim sistemini düzenler

Biberiye çayı, asit ve fazla gazı azaltarak sindirime yardımcı olduğundan öğle veya akşam yemeğinden hemen sonra alınabilir. Karın şişkinliğini ve iştah kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.

Antibiyotik etkiye sahip

Tıbbi özellikleri nedeniyle biberiye antibiyotik özellikler içerir ve özellikle Escherichia coli , Salmonella typhi , Salmonella enterica ve Shigella sonnei (genellikle idrar yolu enfeksiyonları, kusma ve ishal ile ilişkili bakteriler) gibi bakterilerin tedavisinde etkilidir.

Biberiye çayı enfeksiyondan hızla kurtulmanın harika bir yolu olsa da doktorunuzun önerdiği tıbbi tedavinin yerine geçmemelidir.

İdrar söktürücüdür

Biberiye çayı, kilo vermeyi ve tutulan sıvıyı azaltmayı hedefleyen diyetlerde kullanılabilecek mükemmel bir doğal idrar söktürücüdür. Bu çay idrar üretimini arttırır, bu da vücudun sıvı ve biriken toksinleri ortadan kaldırmasını teşvik eder ve bu da genel sağlığı iyileştirir.

Zihinsel yorgunlukla mücadele

Pek çok çalışma biberiyenin zihinsel işlevlere olan faydalarını desteklemektedir ve bu nedenle yüksek stresli zamanlar için (örneğin bir sınavdan önce veya önemli bir iş toplantısından önce) mükemmel bir seçenektir.

Ayrıca biberiye, hafıza kaybını önleyerek Alzheimer açısından olumlu bir etkiye sahip olabilir (ancak bunu doğrulamak için biberiyenin Alzheimer ilaçlarında kullanımına ilişkin daha fazla çalışmaya hala ihtiyaç vardır).

Karaciğer için faydalı

Biberiye, karaciğer fonksiyonunu iyileştirmek ve aşırı yeme veya içmeyle (özellikle yiyeceklerin yağ içeriği yüksek olduğunda) ilişkili baş ağrılarını iyileştirmek için çalışabilir.

Bununla birlikte, eğer karaciğer hastalığı geçmişiniz varsa, tıbbi gözetim olmadan biberiye çayı tüketilmemelidir. Koruyucu etkisi olabilse de hastalıkların varlığında etkinliği çok iyi bilinmemektedir.

Diyabet hastaları için faydalı

Biberiye çayı aynı zamanda glikozu azaltıp insülini arttırdığı için diyabetin yönetilmesine de yardımcı olabilir. Ancak bu çayı tüketmek, reçeteli ilaçların veya sağlıklı, diyabetik diyetin yerine geçmemelidir. Yalnızca tıbbi tedavinin tamamlayıcısı olarak alınmalıdır.

 İnflamasyonun tedavisi

Biberiye çayı, iltihabı tedavi etmenin ve ağrıyı, şişliği ve genel rahatsızlığı gidermenin mükemmel bir yolu olabilir. Eklemlerde, tendonlarda ve hatta midede görülen çeşitli iltihap türlerine yardımcı olabilir.

Dolaşımı iyileştirir

Biberiye antitrombosit etki içerir ve bu nedenle geçmişte dolaşım sorunu yaşayanlar veya birkaç gün boyunca tam yatak istirahatine ihtiyaç duyan kişiler için faydalı olabilir. Biberiye dolaşımı iyileştirebilir ve pıhtı oluşumunu önleyebilir (bu da dolaşımı kesebilir). Bu çay örneğin ameliyat sonrasında sıklıkla tavsiye edilir.

Kansere karşı savaşır

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar biberiyenin antioksidan özellikleri nedeniyle tümör hücrelerinin gelişimini azaltabildiğini öne sürüyor. Bununla birlikte, bu bitkinin kanser karşıtı ilaç üretiminde tam olarak nasıl kullanılabileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Biberiyenin yan etkileri nelerdir?

biberiye

Biberiye çayının çok güvenli olduğu düşünülür, ancak büyük miktarlarda içilmesi mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Esansiyel yağlar, cilt tahrişine neden olabileceğinden doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Açık yaralarda kaçınılmalıdır. Biberiye yağı epilepsili kişilerde nöbetleri de tetikleyebilir.

Biberiye çayı kan basıncının düşmesine neden olabileceğinden, yüksek tansiyon için ilaç kullanan kişiler biberiyeyi dikkatli kullanmalıdır. Biberiye elektrolit dengesizliklerine de neden olabileceğinden idrar söktürücü kullananların da dikkatli olması gerekir.

Yaz mevsimi öncesinde pek çok kişi kilo vermek için sıkı diyet ve spora başladı. Kilo verme serüvenine çıkanlar ise özellikle göbek yağı eriten karışımları, kürleri merak ediyor. İşte, yağlarınızdan hızla kurtulmanızı sağlayan o Çaylar

National Türk öneriyor: Astım her yıl 450 binden fazla kişinin ölümüne yol açıyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu