Alerji Hastalıkları

Xolair gıda alerjisine karşı da onaylandı

2003'ten beri astım tedavisinde kullanılan Xolair ilacı, yer fıstığı, süt, yumurta gibi gıda alerjilerine karşı kullanım için de FDA'dan onay aldı.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ciddi gıda alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonların önlenmesine yardımcı olmak için Xolair’i onayladı.

Xolair (omalizumab), şiddetli gıda alerjisi olan kişilerde anafilaksi riskini azaltabilen monoklonal bir antikordur.

Alerjik reaksiyonları tetikleyen antikor türü olan immünoglobulin E’ye (IgE) bağlanarak çalışır. Bunu yaparken aynı zamanda IgE’nin reseptörlerine bağlanmasını da engelleyerek süreçte alerjik reaksiyon riskini azaltıyor.

İlaç her iki ila dört haftada bir enjeksiyonla veriliyor.

Başka bir oral ilaç olan Palforzia (yer fıstığı tozu), alerjik reaksiyon riskini azaltmak için 4 ila 17 yaş arasındaki kişilerde kullanım için onaylanmıştır, ancak fıstık alerjileriyle sınırlıdır. Xolair 1 yaş ve üzeri için reçeteyle satılmakta.

FDA’nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi’nden Dr. Kelly Stone, “Gıda alerjilerini ortadan kaldırmayacak veya hastaların gıda alerjenlerini özgürce tüketmesine izin vermeyecek olsa da, tekrarlanan kullanımı, kazara maruz kalma durumunda sağlık üzerindeki etkilerin azaltılmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Xolair’in son onayı ciddi alerjik reaksiyonları önlemek olsa da, ilaç ilk olarak 2003 yılında orta ila şiddetli kalıcı alerjik astımı tedavi etmek için onay almıştı.

Ayrıca kronik ve spontan kurdeşenlerin (ürtiker) ve nazal polipli kronik sinüs enfeksiyonlarının tedavisinde de onaylı olarak kullanılıyordu.

Faz 3 klinik araştırmada, yer fıstığına ve en az iki başka yiyeceğe alerjisi olan çalışma katılımcılarının %68’i, cilt, solunum veya mide-bağırsak sistemini etkileyen orta veya şiddetli alerjik semptomlar yaşamadan tek doz yer fıstığı yiyebildi.

Ancak Xolair alan kişilerin %17’sinin tolere edebildikleri yer fıstığı proteini miktarında önemli bir değişiklik olmadı; bu nedenle FDA, hastalar ilaç kullanırken alerjenlerden kaçınmayı hâlâ tavsiye ediyor.

Xolair ayrıca insanların %42’sinin kajuyu, %66’sının sütü ve %67’sinin yumurtayı tolere etmesine yardımcı oldu.

Xolair yan etkileri

Xolair almanın birkaç potansiyel yan etkisi vardır.

  • Enjeksiyon bölgesi reaksiyonları
  • Ateş
  • Anafilaksi
  • Kanser
  • Eklem ağrısı
  • Döküntü
  • Parazit enfeksiyonu

Çocuklarda soğuk alerjisi hayati risk taşıyor
Son 30 yılda 3 kat arttı! İşte besin alerjisinin en önemli sebebi

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu