Yiyecekler ve İçecekler

Yulaf ezmesinde gluten var mı?

Size bol miktarda besin ve vitamin sağlayan yulaf ezmesi dengeli beslenmenin olmazsa olmazıdır. Peki yulaf ezmesinde gluten var mı?

Yulaf ilk bakışta kulağa hoş gelmez, ancak bu gözde tahıl gerçek bir besin bombasıdır. Özellikle çölyak hastalarının merak etti ise yulaf ezmesinde gluten var mı sorusunun cevabı.

Yulaf, demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, potasyum, fosfor, bakır, çinko ve selenyum gibi bol miktarda sağlıklı besin içerir.

Vitaminler açısından B vitaminlerinin (B1, B2 ve B6 gibi) yanı sıra K ve E vitaminleri de oldukça yüksektir.

Yulaf bitkisel protein ve lif açısından da zengindir. Bunlar kan şekeri seviyesinin sabit kalmasını ve uzun süre tok kalmamızı sağlar.

İdeal olarak her gün sağlıklı yulaf ezmesinin tadını çıkarmak için yeterli nedenlerdir. Peki yulaf ezmesi gluten içerir mi?

Yulaf ezmesinde gluten var mı?

Buğday gibi pek çok tahıl glüten proteini içerir. Bu herkes tarafından eşit derecede hoş karşılanmaz.

Çölyak hastalığı olan kişilerin ince bağırsaklarında glutene karşı intolerans vardır. Sonuç olarak gluten içeren besinler tüketildiğinde ince bağırsak mukozasında iltihaplanma meydana gelir ve bu durum ishal, şişkinlik veya mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Peki yulaf? Yulaf doğal olarak glutensizdir ve bu nedenle çölyak hastalığından etkilenenlerin çoğunluğu tarafından iyi tolere edilebilir.

Ancak tahılın yetiştirilmesi sırasında ve tedarik zincirlerinde diğer gluten içeren tahıllarla kontaminasyon meydana gelebilir.

Şiddetli çölyak hastalığınız varsa veya güvenli tarafta olmak istiyorsanız “glutensiz yulaf ezmesi” ibaresiyle satılanları tercih etmelisiniz.

Yulaf ezmesine gluten nasıl giriyor?

Yulaf ezmesi doğal olarak glutensizdir. Bununla birlikte, ticari olarak temin edilebilen yulaf gevreği genellikle az miktarda gluten içerir.

Yulaf market raflarına ulaşana kadar uzun bir yol kat eder.

Yulaf tarlaları genellikle buğday tarlalarına yakın olduğundan, hasattan önce bile gluten kontaminasyonu meydana gelebilir.

Ezmeler daha önce buğday ve gluten içeren diğer tahılların işlendiği tesislerde işlendiğinden, hasat sonrası işleme sırasında yulaflara da aktarılabilir.

Buradaki anahtar kelime: çapraz bulaşma. Hasat ve işleme sırasında eser miktarda buğdayın taşınması nedeniyle, bitmiş paketlenmiş yulaf gevreğinde belirli bir miktar gluten de bulunur.

Bu nedenle, ciddi gluten intoleransınız varsa, piyasada satılan yulaf gevreği ve yulaf ürünlerinden uzak durmalısınız.

Glutensiz yulaf ezmesi satın alın

Glutensiz yulaf ezmesi söz konusu olduğunda, o bölgede daha önce gluten içeren tahılların yetişmemesine dikkat ediliyor.

Sadece glutensiz tahıllar için kullanılan biçerdöverler ve makineler aynı zamanda hasat ve depolama için de kullanılmaktadır.

Uzmanlara göre etkilenen kişiler glutensiz yulafı yalnızca hiçbir semptom olmadığında ve antikor seviyeleri normal aralıkta olduğunda tüketmelidir.

Glutensiz ürünler bu şekilde etiketlenir ve üzeri çizili mısır başağı sembolüyle de tanımlanabilir.

Yulaf sütü glutensiz mi?

Yulaf sütü gibi inek sütüne alternatifler giderek daha popüler hale geliyor ve aynı durum burada da geçerli: Yulaf genellikle glutensiz olduğundan çölyak hastalığı olan kişiler yulaf sütü tüketebilir.

Ancak üretim sürecinde hala gluten izleri görünme ihtimali olduğundan, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olanlar her zaman etiketleri kontrol etmeli ve özellikle “glutensiz” olarak etiketlenmiş yulaf sütünü seçmelidir.

Yulaf lapası tarifi: Süper gıdayı böyle lezzetlendirin
Cilt kuruluğunun sebebi çinko eksikliği olabilir mi? 5 tedavi yolu

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu