Kanser Hastalıkları

Cilt kanserini işaret eden belirtiler

Vücudumuz kimi zaman ağrılar kimi zaman da normalin dışında tepkilerle yardım çağrısında bulunur. Cilt kanserinde de bazı küçük belirtiler hayati önem taşıyabiliyor. Bu sebeple cildinizdeki en ufak değişikliği yakından takip etmenizde fayda var.

Vücudunuza iyi bakmak ve meydana gelebilecek değişikliklerin farkında olmak, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin önemli alışkanlıklarıdır. Cildinize karşı nazik olmak ve rutin bir değerlendirme yapmak çok önemlidir, çünkü gözden kaçırıyor olabileceğiniz cilt kanserine işaret eden küçük belirtiler olabilir.

Cilt kanseri nedir?

Cilt kanseri; genellikle cildin güneşe maruz kalması sonucu cilt dokuları ve hücrelerinin anormal ve kontrolsüz büyümesi durumudur.

Cilt kanseri belirtileri nelerdir?

  • Ciltte yeni oluşan bir ben,
  • Mevcut bir benin boyutunda, şeklinde veya renginde meydana gelen değişiklikler. Bu değişiklikler büyük ölçüde değişiklik gösterebilir, dolayısıyla cilt kanserinin nasıl göründüğünü tanımlamanın tek bir yolu yoktur.
  • Kaşıntılı veya ağrılı bir nokta
  • Kanayan veya kabuk oluşturan iyileşmeyen bir yara
  • Cildin üst kısmında kırmızı veya ten renginde parlak bir şişlik
  • Hissedebileceğiniz kırmızı, sert veya pullu bir nokta
  • Kenarı yükseltilmiş ve merkezi kabuklu veya kanamalı bir büyüme
  • Siğil benzeri bir büyüme
  • Yara benzeri bir büyüme

Kimlerin cilt kanserine yakalanma riski daha fazladır?

Göreceli cilt pigmentasyonu eksikliği nedeniyle, Kafkas popülasyonlarında melanom dışı veya melanom dışı cilt kanserlerine yakalanma riski genellikle koyu tenli popülasyonlara göre çok daha yüksektir. Doğal olarak esmer ve siyah tenlilen genellikle güneşte yanmadan veya cilt kanseri riskini büyük ölçüde artırmadan nispeten yüksek düzeyde güneşe maruz kalmayı güvenli bir şekilde tolere edebilirler.

Bunun tersine, soluk veya çilli tenli, açık veya kızıl saçlı ve mavi gözlü kişiler en yüksek risk grubuna aittir. Normalde Güneş kremi kullanmamak güneş yanığı ile olmayan koyu renk saçlı ve gözlü kişilerde cilt kanserine yakalanma riski orta düzeydedir. Ancak yoğun güneş ışığına aşırı maruz kalmak tüm cilt tiplerine zarar verebilir; göz hasarı ve sıcak çarpması riski herkes için aynıdır!

Cilt kanserinden ne zaman şüphelenmek gerekir?

Cildimizde meydana gelen her değişiklik kanser habercisi değildir. Ancak ailenizde cilt kanseri öyküsü varsa veya daha önce bu hastalığa yakalanmışsanız, yılda en az iki kez kontrol olmanız öneriliyor.

Yüz ve boyun en çok güneşe maruz kalan bölgelerdir. Bu bölgelerde şişlik ya da kabuklu düz lezyonlar görülebilir. Cildinizde daha önce hiç görülmeyen bir farklılık oluştuysa telaşlanmadan en kısa zamanda bir uzmana danışmanızda yarar var.

Cilt kanseri riskini azaltmak için ne yapmak gerekir?

Cilt kanserine yakalanma riskini azaltmak için güneşle akıllıca geçinmek gerekiyor.  Bunu güneş koruyucu krem ​​sürerek ve her iki saatte bir yeniden uygulayarak yapabilirsiniz.

Bu, cildinizdeki UV etkilerini azaltacaktır. Güneşin tadını çıkarın ama dikkatli olun. Kendinizi kontrol ettirin ve güneş koruyucu kullanmayı unutmayın. Doğru adımlarla, uzun yıllar boyunca açık havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Uğur Şahin kanser ilacıyla ilgili tarih vermişti.

CİLT KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELER I DR. AKİF MEHMETOĞLU ANLATIYOR

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu