TIP

Hangi içecekler Tip 2 diyabet için faydalı hangileri zararlı?

Çağın en büyük sağlık sorunlarının başında diyabet geliyor. Peki, Tip 2 diyabeti olanlar hangi içecekleri tüketmeli hangilerinden kaçınmalı?

Tip 2 diyabetin başarıyla yönetilmesi söz konusu olduğunda , ne yediğiniz kadar içtiğiniz de önemlidir. Aslında tek bir içeceğin kan şekerinizi ne kadar etkileyebileceğine şaşırabilirsiniz.

Karbonhidrat içeren içecekler (yani şeker), kan şekerinizi su gibi sıfır karbonhidratlı, sıfır şekerli içeceklerden daha kolay etkileyecektir. Tip 2 diyabetiniz varsa bu, normal soda, tatlı çay ve hatta meyve suyu gibi şekerli içecekleri masadan kaldırmak ve bunları su dahil düşük şekerli ve şekersiz seçeneklerle değiştirmek anlamına gelir.

Tip 2 diyabetlilerin tercih edebileceği ve uzak durması gereken içecekler:

diyabet

Su

Su, gün boyunca endişelenmeden içebileceğiniz birkaç içecekten biridir. Su içmek aynı zamanda susuz kalmanın harika bir yoludur ve susuz kalmamak kan şekerinizi düzenlemenize yardımcı olacaktır.

İnek sütü

Yağsız veya az yağlı süt de iyi bir içecek seçeneğidir, ancak belirli bir yemek veya atıştırmalık için karbonhidrat toplamına dahil edilmesi gerekir. Bir bardak yüzde 1 süt (az yağlı süt) aynı zamanda 310 miligram (mg) kalsiyum sağlar ve bu da günlük değerin yaklaşık yüzde 24’ünü oluşturur.

Badem sütü gibi süt ürünü olmayan süt seçeneklerinin ilave tatlandırıcılar ve aromalar içerebileceğini unutmayın . Ayrıca inek sütündeki kan şekerini dengeleyici proteinden de sıklıkla yoksundurlar.

Meyveli soda ve şekerli içecekler

Soda ve şekerli şişelenmiş çay gibi şekerle tatlandırılmış içeceklerin düzenli tüketimi vücudunuza çeşitli şekillerde zarar verir.

Örneğin, bir  araştırma , haftada üçten fazla şekerli içecek içen orta yaşlı yetişkinlerin, şekerli içecek içmeyen kişilere göre prediyabet geliştirme riskinin yüzde 46 daha yüksek olduğunu buldu. Benzer şekilde, daha önce yapılan bir  çalışma , haftada sadece iki şekerli gazoz veya meyve suyu içeceği tüketen kişilerin, özellikle de beş yıllık bir süre içinde 6 kilodan fazla almışlarsa, tip 2 diyabet geliştirme riskinin arttığını ortaya çıkardı.

Diyet içecekler

Diyet gazozlar gibi yapay tatlandırıcılar içeren içecekler tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor.

Bir yandan yapay tatlandırıcılı içecekler, şekerli içeceklere göre kalori azaltıcı bir alternatif olabilir.

Bir araştırma makalesi  , yapay tatlandırıcıların tüketilmesinin, aşırı yemeyi tetikleyen beyin değişikliklerine neden olabileceğini belirtti. Makale ayrıca bu şeker alternatiflerinin tüketimini daha yüksek tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskiyle ilişkilendirebilecek araştırmalara da atıfta bulunuyor . Yazarlar, sonuçta daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna vardı.

Yapay olarak tatlandırılmış içecekler içmeye karar verip vermemeniz (ve ne kadar içmeniz) bir zevk ve tercih meselesidir.

Meyve suyu yerine domates suyu tercih edin

Meyve suyu içmekten hoşlanıyorsanız veya sürekli su içmekten sıkıldıysanız şekerli meyve seçeneklerinden kaçının ve bunun yerine domates suyu gibi küçük bir porsiyon sebze suyunu tercih edin.Tuz veya şeker ilavesiz yüzde 100 domates suyunu tercih ettiğiniz sürece, genel sağlık açısından bazı iyi faydalar sağlayabilir.

Bir araştırmaya göre, bir ay boyunca günde 1,5 bardak domates suyu içmek obez kadınlarda bazı inflamasyon ölçümlerini azaltıyor . USDA’ya göre domates suyunda fincan başına yaklaşık 10 gram (g) karbonhidrat bulunur, bu nedenle bunu hesaba katmanız gerekir.

Uzmanlar, her zaman olduğu gibi meyve ve sebzeleri bütün olarak tüketmenin içmekten daha iyi olduğunu söylüyor.Bir araştırmaya göre, günde bir tam domates yemek, kan basıncını ve buna bağlı olarak tip 2 diyabetle ilişkili kardiyovasküler riski azaltmaya yardımcı olabilir  .

Az miktarda şekersiz kahve ve çay için

kahve

Çay ve kahveyi (sıcak veya buzlu) ölçülü olarak içmekten çekinmeyin .Yapabileceğiniz en iyi şey şekersiz kahve veya çaya sadık kalmaktır, ancak bir şeyler eklemeniz gerekiyorsa düşük kalorili tatlandırıcılar arayın. İçeceğinize eklediğiniz herhangi bir süt, krema veya kremanın diyetinizdeki karbonhidratların bir parçası olarak sayılması gerektiğini unutmayın. Kahve içeceklerinde şurup aromalarından hoşlanıyorsanız şekersiz çeşitlere bakın.

Çaya şeker eklemek yerine limon suyuyla tatlandırılabilir. Ancak biraz şekere ihtiyacınız varsa doğal bir tatlandırıcı kullanabilirsiniz.

Araştırmalar kahve ve çayın (özellikle yeşil çayın) tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Enerji içeceklerinden uzak durun

Egzersiz, tip 2 diyabeti yönetmek için harikadır, ancak karbonhidrat içeriği yüksek olan spor içeceklerini tercih etmemekte fayda var.

Ölçülü olarak yüzde yüz meyve suyu tüketebilirsiniz

Çok sık olmamakla birlikte haftada bir bardar yüzde yüz meyve suyu tüketebilirsiniz.

Tip 2 diyabet ergenlik öncesi nadir olmakla birlikte her yaşta gelişebilen kronik bir durumdur. Peki çocuklarda Tip 2 diyabet belirtileri neler?

National Türk öneriyor: Tip 2 diyabet nedir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu