Vitaminler ve TakviyelerKadın SağlıkKalp ve Damar

Adet Dönemi Yorgunluğu: Ne Yapılabilir?

Adet dönemi yorgunluğu kadınların muzdarip olduğu bir sorun. Peki bu soruna karşı ne yapılabilir?

Ağır adet kanamalarına sıklıkla konsantrasyon güçlüğü, bitkinlik ve yorgunluk gibi belirtiler eşlik eder. Adet dönemi yorgunluğu karşısında neler yapılabileceğine göz atın.

Sürekli yorgun olan biri günlük yaşamını sürdürmekte daha çok zorlanır; peki ama yorgunluk nereden geliyor? Adet dönemi yorgunluğu neden oluyor ve bu konuda neler yapabileceğinizi açıklıyoruz.

Karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, ishal – birçok kadının regl döneminde uğraştığı çeşitli şikayetler vardır. Yorgunluk da ortaya çıkabilecek semptomlardan biridir. Peki adet döneminde neden bu kadar yoruluyoruz ve bu konuda ne yapabiliriz?

Adet dönemi yorgunluğu: Neden oluyor?

Regl dönemi yorgunluğunun bir nedeni, hipermenore olarak da bilinen uzun veya aşırı derecede ağır bir regl dönemi ve bunun sonucunda ortaya çıkan demir eksikliği olabilir.

Adet sırasında 80 mililitreden fazla kan kaybeden kişinin çok fazla kanaması olduğu kabul edilir.

Demir, vücutta oksijenin taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan pigmenti hemoglobinin oluşumu için vücutta gerekli olan önemli bir eser elementtir.

Demir eksikliği ve dolayısıyla hemoglobin eksikliği varsa, oksijen kaynağı zarar görür. Demir eksikliğini fark edebileceğiniz diğer belirtiler arasında konsantrasyon sorunları, yorgunluk veya solgunluk yer alır.

Saç dökülmesi, enfeksiyonlara yatkınlık veya kırılgan tırnaklar da besin eksikliğine işaret edebilir.

Adet dönemi yorgunluğun diğer sebepleri

Ancak regl dönemindeki yorgunluğun başka nedenleri de vardır. Adetin başlamasından kısa bir süre önce östrojen ve progesteron hormonlarının seviyeleri keskin bir şekilde düşer.

Hormonlardaki bu düşüş aynı zamanda vücuttaki diğer süreçleri de etkiler ve diğer şeylerin yanı sıra yorgun hissetmemize neden olabilir.

Ayrıca pek çok kadının regl döneminde yaşadığı şiddetli ağrılar uyku kalitesinin düşmesine neden olabiliyor ve bu da gün içinde yorgun olmamıza neden olabiliyor.

Ayrıca sağlıksız beslenme, nikotin veya alkol tüketimi ve bu süre zarfında egzersiz yapmamak semptomları kötüleştirebilir ve sizi yorgun düşürebilir.

Adet dönemi yorgunluğu: Ne yapabilirsiniz?

Sağlıklı beslenme ve iyi uyku kalitesi regl dönemindeki yorgunluğu önleyebilir. Regl döneminde şiddetli karın ağrınız varsa, kramplar uyku kalitenizi bozuyorsa ağrı kesici almalısınız.

Egzersiz ve spor seansları ve hatta yoga da yorgunluğu giderebilir ve geceleri daha iyi uyumanızı sağlayabilir. Özellikle egzersiz yapmak kan dolaşımınızı hızlandırır ve endorfin salgılanmasını sağlar.

Bu süre zarfında alkol ve nikotinden uzak durmalısınız.

Regl dönemindeki yorgunluğa karşı tüm ipuçlarını buradan okuyabilirsiniz:

Yeterince uyuyun: Adet sırasında vücudun ilave dinlenmeye ihtiyacı olabilir.

Yeterli uyku, enerji rezervlerinin yenilenmesine ve yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olur. Bilimsel olarak uyku, vücudun onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olan büyüme hormonlarının üretiminin artmasına olanak tanır.

Sağlıklı beslenme: Meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız protein açısından zengin dengeli bir beslenme, enerji kazanmanıza ve yorgunluğu azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu besinler vücutta enerji üretimi için gerekli olan demir, magnezyum ve B12 vitamini gibi önemli besinleri içerir.

Düzenli fiziksel aktivite: Adet döneminde dinlenmek cazip gelse de, düzenli egzersiz aslında yorgunlukla mücadeleye yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite kan dolaşımını artırır ve vücutta oksijen taşınmasını iyileştirir.

Bu, kaslara daha iyi enerji sağlanmasına yol açar ve yorgunluğu azaltır. Ek olarak, refahı artıran endorfinler salınabilir.

Stresi azaltın: Stres yorgunluğu artırabilir. Bu nedenle meditasyon, yoga veya nefes egzersizleri gibi rahatlama tekniklerini uygulayarak stresi azaltmaya çalışın. Bu teknikler kortizol seviyelerini azaltabilir ve refahı artırabilir.

Yeterince sıvı tüketin: Dehidrasyon yorgunluğa neden olabilir veya durumu kötüleştirebilir. Bu nedenle vücudunuzu nemli tutmak için yeterli miktarda su veya diğer nemlendirici içecekler için.

Bu, vücutta kan dolaşımını ve oksijen taşınmasını destekleyerek yorgunluğu azaltır.

Adet döneminiz boyunca demir eksikliğini önlemek için beslenmenizle yeterli miktarda demir aldığınızdan emin olmalısınız.

Demiri kırmızı etten alabileceğiniz gibi baklagiller, kuruyemişler ve tohumlar gibi bitki bazlı gıdalardan da alabilirsiniz. Ancak demir takviyesini yalnızca doktor tarafından demir eksikliği teşhisi konulduysa almalısınız.

Alışılmadık derecede ağır veya uzun bir adet döneminin neden olduğu yorgunluğa karşı koymak için öncelikle sebebini bulmanız gerekir. Örneğin endometriozis gibi hastalıkların yanı sıra miyomlar veya polipler de aşırı kanamaya neden olabilir.

Ağır veya uzun süreler geçirmeden şiddetli yorgunluk yaşayan herkesin de bir doktora görünmesi gerekir çünkü hipotiroidizm veya depresyon gibi diğer hastalıklar da bitkinliğe ve şiddetli yorgunluğa neden olabilir.

Döneminizden önce bir semptom olarak yorgunluk

Bazı kadınlar, adetleri başlamadan önce bile belirli semptomlar ve fiziksel değişiklikler yaşarlar.

Bu, adet öncesi sendromu (PMS) olarak bilinir. PMS belirtileri çok farklı ve bireyseldir. PMS yaşayan bazı kadınlar, adet dönemlerinin başlamasından birkaç gün önce aşırı derecede yorgun ve bitkin olurlar.

Düzenli egzersiz, sağlıklı stres yönetimi ve sağlıklı beslenme, adet döneminizden önce yorgunlukla mücadele etmenize yardımcı olur. Vücudunuzu dinleyin ve yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

Kadınların çoğu regl döneminde bu sorunu yaşıyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu