Sağlık Haberleri

Normal melatonin seviyesi nedir?

Uyku-uyanıklık döngüsü ile ilgili olduğu için vücuttaki melatonin seviyesi gün boyunca dalgalanır, hormon seviyeleri tipik olarak geceleri en yüksek ve gündüzleri en düşüktür.

Normal bir melatonin seviyesi genellikle mililitre başına 2 ila 20 pikogramdır (pg/mL). Bununla birlikte, melatonin seviyeleri kişiden kişiye büyük ölçüde değişir ve bir dizi faktörden etkilenebilir.

Yaş, cinsiyet, yaşam tarzı ve bazı (önceki) hastalıkların varlığı melatonin seviyesini etkiler.

Genel olarak konuşursak, melatonin seviyesi kişi yaşlandıkça azalma eğilimindedir. Benzer şekilde, gece vardiyasında çalışan veya depresyon veya anksiyete gibi sağlık koşullarından muzdarip kişilerde melatonin seviyeleri daha düşük olabilir.

Melatonin hormonu, saat 21.00 ile 22.00 arasında artmaya başlamaktadır. Saat 02.00 ile 04.00 arasında ise melatonin hormonu salınımı en üst düzeye çıkmaktadır. 05.00-07.00 saatleri arasında ise melatonin hormonu tekrar azalarak alt sınırına doğru çekilmektedir. Bu sebeple, melatonin hormonunun salgılandığı saatler içinde elektronik aletlerle uğraşmak ve ışık altında olmak uyku kalitesini düşürecek ve vücudun hastalıklara karşı direncini azaltacaktır.

Bu nedenle, melatonin seviyesini ölçmenin uyku bozukluklarını veya başka herhangi bir tıbbi durumu teşhis etmek veya tedavi etmek için normalde kullanılmaması ve deneyimli tıp uzmanları tarafından önerilmemesine dikkat etmek son derece önemlidir.

Bunun yerine, melatonin seviyeleri tipik olarak iyi tanımlanmış araştırma ortamlarında ölçülür ve melatoninin vücut üzerindeki etkilerini incelemek veya belirli tıbbi durumların altında yatan nedenleri belirlemek için kullanılır.

Eksojen Melatonin Nedir?

Yapay melatonin olarak da bilinen eksojen melatonin, vücudun doğal hormonu olan melatoninin laboratuvar ortamında yapılan ve besin takviyesi olarak alınan sentetik bir versiyonudur. Yapay olarak oluşturulan melatonin, doğal, endojen melatonine benzer bir bileşik oluşturmak için çeşitli kimyasal bileşikleri birleştiren sentetik bir işlemle yapılır.

Karmaşık sentez süreci tipik olarak insan organizmasında melatoninin ilk öncüsü olan ve ruh halini, performansı ve refahı etkileyen amino asit triptofan ile başlar. Triptofan önce serotonine (halk dilinde “mutluluk hormonu” olarak da bilinen bir haberci madde) dönüştürülür ve daha sonra nihayet melatonine dönüştürülür.

Eksojen melatonin üreten ilaç şirketleri ve besin takviyesi üreticileri de dahil olmak üzere çok sayıda şirket vardır. Bu bağlamda, eksojen melatoninin kalitesi ve saflığının markalar ve üreticiler arasında önemli ölçüde değişebileceğini not etmek önemlidir. Bu nedenle, bilgili bir doktor veya uzmanla konuşmak ve saygın bir marka seçmek çok önemlidir.

Uyku sorunları nedeniyle eczaneye gitmeden veya internetten eksojen melatonin satın almadan önce bunu kesinlikle düşünmelisiniz.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu