Yaşam Haberleri

Doktorları Hedef Gösteren İmama Hapis Cezası

Doktorlar için "Öldürmez misin sen? Dövmez misin?" ifadelerini kullanan imam Ahmet Gür hapis cezasına çarptırıldı.

Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesini protesto eden hekimleri hedef gösteren imam Ahmet Gür ‘suç işlemeye tahrik’ten 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

Konya Kayalar Camisi imamı Ahmet Gür: Sen vardın hastaneden boş döndün.

Konya Kayalar Camisi imamı Ahmet Gür, Konya Şehir Hastanesi’nde 6 Temmuz 2022’de görevi başında öldürülen Doktor Ekrem Karakaya için iş bırakma eylemi yapan uzman hekimleri cuma hutbesinde hedef alarak “Sen vardın hastaneden boş döndün.”

İğne yapılacak, oğlun ölecek elinde. Doktor da dedi, ‘Git bugün grevdeyiz’. Öldürmez misin sen? Dövmez misin? Sövmez misin? Buna fırsat vermeyelim ya. Herkes akıllı olsun kardeşim” diye konuşmuştu.

Bu hutbenin ardından Konya Valiliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı İmam Gür hakkında soruşturma başlatmış, imam açığa alınarak disiplin cezası verilmişti.

İmama Hapis Cezası

TTB de imam Gür hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. TTB, bugün söz konusu suç duyurusunun ardından davanın sonuçlandığını bildirdi. TTB, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Konya 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 28 Kasım 2023’te görülen karar duruşmasında savcılık; sanık imam suçlamayı kabul etmese de ihbar evrakı, açık kaynak araştırma raporu, görüntülü izleme ve çözün tutanağı doğrultusunda ‘alkı kin ve nefrete sürükleme’suçunun sabit olduğunu belirtti ve ceza talep etti.

Mahkeme de Türk Ceza Kanunu’nun ‘suç işlemeye tahrik’ başlıklı 214. maddesi uyarınca imamın 1 yıl 8 ay hapis ile cezalandırılmasına ve beş yıl denetim süresine tabi olmak kaydıyla hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.”

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu