TIP

Tip 2 diyabet nedir?

Hem ülkemizde hem de dünyada en çok görülen hastalıkların başında Tip 2 diyabet geliyor. Peki, Tip 2 diyabet nedir? Diyabetin bir tedavisi var mı?

Herkes sağlıklı bir bedene sahip olmak ister. Ancak beslenme alışkanlıklarımız, yaşam biçimimiz ve bağışıklık sistemimiz hastalıklarla karşı karşıya kalmamıza sebep oluyor. Dünyada en çok görülen hastalıklardan biri Tip 2 diyabettir. Peki, Tip 2 diyabet tedavi edilir mi?

Tip 2 diyabet nedir?

Diyabet, zamanla kalp, kan damarları, gözler, böbrekler ve sinirlerde ciddi hasara yol açan, yüksek kan şekeri (veya kan şekeri) seviyeleri ile karakterize edilen kronik, metabolik bir hastalıktır. En yaygın olanı, genellikle yetişkinlerde görülen ve vücut insüline dirençli hale geldiğinde veya yeterli insülin üretemediğinde ortaya çıkan tip 2 diyabettir. Son 30 yılda tip 2 diyabetin prevalansı her gelir seviyesindeki ülkelerde çarpıcı biçimde arttı.

Tip 2 diyabet belirtileri nelerdir?

Çok susamış hissetmek

Özellikle geceleri, normalden daha sık idrara çıkmak

Çok yorgun hissetmek

Kilo kaybı ve kas kütlesi kaybı

Yara ve kesiklerin geç iyileşmesi

Sık vajinal veya penil pamukçuk

Bulanık görüş

Tip 2 diyabet neden olur?

Tip 2 diyabet, vücudun düzgün çalışması için yeterli insülin üretmemesi veya vücut hücrelerinin insüline tepki vermemesi durumunda ortaya çıkar. Bu, glikozun kanda kaldığı ve enerji için yakıt olarak kullanılmadığı anlamına gelir.

Tip 2 diyabet sıklıkla obezite ile ilişkilidir ve yaşlı kişilerde teşhis edilme eğilimi gösterir. Artan obezite nedeniyle tip 2 diyabet artık gençlerde ve her yaşta görülüyor. Tip 1 diyabetten çok daha yaygındır.

Tip 2 diyabet iyileşir mi?

Diyabet ciddi bir hastalıktır. Doğru beslenme ve ömür boyu tedavi gerektirir. Hastalığın tamamen ortadan kalkması söz konusu değildir.

Tip 2 diyabet tedavisi var mı?

Tip 2 diyabet kan şekerinizin seviyesine bağlı olarak kimi zaman ilaçla kimi zaman ise insülinle tedavi edilir. En iyi tedavi şekline doktorunuz karar verecektir. Diyabet sebebiyle uygun görülen tedaviye harfiyen uymak ve beslenmenize özen göstermeniz, olumsuzluklarla karşılaşmanıza engel olacaktır.

Tip 2 diyabet beslenmesi nasıl olmalı?

Diyabetli kişiler için tek bir optimal diyet veya yemek planı yoktur. Sizin için en iyi diyet, sağlık endişeleriniz, kilo verme hedefleriniz ve kişisel tercihleriniz dahil birçok farklı şeye bağlıdır.

Uzmanlar, diyabetli kişilerin sağlıklı bir kiloyu korumaları gerektiğinin altını çizer. Bu sebeple beslenmenizde tükettiğiniz kaloriye dikkat etmeniz sağlığınız için önemli olacaktır.

Diyabet hastalarına meyvelerden, sebzelerden, tam tahıllardan, baklagillerden ve az yağlı sütten elde edilen karbonhidratları içeren bir diyet önerilir. Diyabetli kişilerin şekerle tatlandırılmış içeceklerden (meyve suyu dahil) kaçınmaları tavsiye edilir.

Diyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerini yönetmek ve insülin dozunu gerektiği gibi ayarlamak için karbonhidrat alımını katip etmeleri önemlidir.

Uzmanlar genellikle, diyabet hastalarının Akdeniz diyetiyle beslenmelerini tavsiye ediyor.

Tüketilen yağın türü, toplam yağ miktarından daha önemli görünmektedir. Doymuş yağlar (örneğin etlerde, peynirde, dondurmada) tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri (örneğin balıkta, zeytinyağında, kuruyemişlerde) ile değiştirilebilir. Trans yağ asidi tüketimi mümkün olduğunca düşük tutulmalıdır.

Diyabet, kalp hastalığı ve felç riskinizi artırdığından, doymuş ve trans yağlar ile kolesterolü düşük bir diyet, kolesterol seviyenizi düşürmenize ve bu riskleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak yağsız et, balık yumurtası, fasulye, soya ve kuruyemişler tüketmek ve kırmızı et miktarını sınırlamak iyi bir fikirdir.

Lif oranı yüksek bir beslenme planı,  kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Sodyum oranı düşük, meyve, sebze ve az yağlı süt ürünleri açısından zengin bir beslenme kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Yapay tatlandırıcılar kan şekeri seviyesini etkilemez ve ölçülü olarak tüketilebilir. Şekerle tatlandırılmış içecekleri düzenli olarak tüketiyorsanız, yapay tatlandırıcılar içeren bir içecek (diyet soda gibi) kısa vadede iyi bir alternatif strateji olabilir. Ancak en iyi yaklaşım hem şekerli hem de yapay tatlandırıcılı içeceklerden kaçınmak ve daha fazla su içmeye çalışmaktır.

Geçmişte diyabetli kişilere şeker ilaveli tüm gıdalardan uzak durmaları söylenmişti. Şeker alımını sınırlamak önemli olmasına rağmen bu artık önerilmemektedir. İnsülin kullanıyorsanız, her yemek öncesi dozunu, şeker içeriği de dahil olmak üzere yiyecekteki toplam karbonhidrat sayısına göre hesaplamanız gerekir.

National Türk öneriyor: Tip 2 diyabet nedir?

Şeker hastaları için müthiş beslenme tavsiyeleri!

 

Toplumumuzda pek çok kişi diyabet hastası. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu sağlık sorununu yaşayanların beslenmelerine özen göstermeleri önemli. Peki, Diyabet hastaları hangi gıdalardan uzak durmalı?

National Türk öneriyor: Safranın 6 faydası… Safran ekstresi ile gençleşin

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu