TIP

Göbek deliği çevresi ağrısı neden olur?

Pek çok kişi zaman zaman göbek deliği çevresinde ağrı yaşayabiliyor. Peki, göbek deliği çevresinde neden yaşanır, tehlikeli midir?

Göbek deliği ağrısı genellikle gazdan kaynaklanan şişkinlik, solucan istilası ve diğer bağırsak enfeksiyonları veya iltihaplanma (gastroenterit, apandisit, irritabl bağırsak ve tıkalı bağırsak gibi) gibi bağırsak değişikliklerinden kaynaklanır.

Karnın diğer bölgelerinden yayılan ağrılar sonucu göbek deliği çevresinde de ağrı hissedilebilir. Bu tür ağrı pankreatit veya kolesistit veya hatta hamilelik değişiklikleriyle ortaya çıkabilir. Ağrı değişebilir ve kramp şeklinde, keskin, kalıcı olarak tanımlanabilir veya kusma, terleme veya solgunluk gibi diğer semptomların eşlik etmesi şeklinde tanımlanabilir.

Sık veya yoğun ağrı veya başka semptomların eşlik ettiği göbek deliği ağrısı, aile hekimi veya gastroenterolog tarafından değerlendirilmelidir. Altta yatan neden belirlendikten ve tanı doğrulandıktan sonra, gerektiği şekilde tedaviye başlanabilir.

Göbek deliği çevresinde yaşanan ağrının 10 sebebi

gobek agrisi

Göbek fıtığı

Göbek fıtığı doğrudan göbek deliğinde ağrıya neden olabilir. Bu fıtıklar, bağırsağın bir kısmının veya başka bir karın organının karın zarından dışarı çıkması ve karın kasları ile cilt arasında birikmesi sonucu ortaya çıkar.

Genellikle ağrı fiziksel aktivite ile ortaya çıkar veya kötüleşir, ancak lokal şişkinliğin artması nedeniyle fıtık çevresindeki dokuya giden dolaşımın kesilmesi durumunda kalıcı olabilir ve yoğunlaşabilir.

Kabızlık

Kabızlık göbek deliği çevresindeki karın ağrısının çok önemli bir nedenidir. Genellikle bu bölgeden geçen sinirleri uyaran gazdan veya birikmiş dışkılardan dolayı bağırsakların şişmesi sonucu oluşur. Birçok kadın hamilelik sırasında da kabızlık yaşayabilir .

Mide ağrısı nasıl geçer? 12 yöntem

Hamilelik

Hamile kadınlar, hamileliğin herhangi bir döneminde göbek deliği çevresinde ağrı veya rahatsızlık hissedebilirler. Bu ağrı normaldir ve beklenen bir durumdur ve karın büyümesi ve yuvarlak bağların gerilmesiyle ilişkilidir. Gerilen göbek, göbek deliği çevresindeki karın duvarını zayıflatabilir ve göbek fıtığına neden olabilir.

Ayrıca rahim ve diğer organların sıkışması ve genişlemesi, bölgedeki ağrı sinirlerini uyararak göbek deliğinde ağrı hissine neden olabilir. Bu genellikle hamileliğin sonunda daha yoğundur.

gobek deligi

Gastroenterit

Gastroenterit veya gıda zehirlenmesine bağlı olarak ortaya çıkan ishal, göbek deliği çevresinde ağrıya neden olabilir. Ancak bu tür ağrılar, bu rahatsızlıklara bağlı iltihaplanma nedeniyle karnın herhangi bir yerinde hissedilebilir.

Ağrıya bulantı, kusma ve ateş de eşlik edebilir ve ortalama 3 ila 7 gün sürebilir.

Apandisit

Apandisit, kalın bağırsağa bağlı küçük bir organ olan apendiksin iltihaplanmasıdır. Göbek deliği çevresinde, karnın sağ alt kısmına doğru yayılan ve zamanla daha da yoğunlaşan bir ağrı olarak başlar. Bu iltihaplanmaya sıklıkla bulantı, kusma, iştah kaybı ve ateş eşlik eder. Apandisit, geri tepme ağrısıyla karakterizedir; bu, ağrının karın palpasyonuyla değil, serbest bırakıldığında hissedildiği anlamına gelir.

Kolesistit

Kolesistit, genellikle safra akışını engelleyen safra taşlarının birikmesi nedeniyle oluşan safra kesesinin iltihaplanmasıdır. Yemek yedikten sonra kötüleşen karın ağrısına ve kusmaya neden olabilir. Çoğu durumda ağrı karnın sağ üst kısmında hissedilir, ancak aynı zamanda göbek deliği çevresinde de hissedilebilir ve sırta yayılabilir.

İrritabl bağırsak sendromu

Bu hastalık, bağırsak hareketlerini takiben düzelen karın ağrısı ile karakterizedir. Ağrı sıklıkla alt karın bölgesinde hissedilir ancak değişkenlik gösterebilir ve karnın herhangi bir bölgesinde hissedilebilir. Bu durum genellikle şişkinlik, bağırsak gazı ve kabızlıkla değişen ishal ile ilişkilidir.

Pankreatit

Pankreatit, bağırsaklarda besinlerin parçalanmasından sorumlu ana organ olan pankreasın ciddi bir iltihaplanmasıdır. Genellikle karnın ortasında, sırta doğru yayılabilen güçlü bir ağrıya neden olabilir. Bu durum aynı zamanda bulantı, kusma ve ateşe de neden olabilir.

Pankreatit, daha belirgin semptomlara neden olan akut olabilir veya daha hafif veya kalıcı bir ağrıya neden olan ve emilim sorunlarıyla ilişkili olan kronik olabilir. Pankreatit hızla çok ciddi hale gelebileceğinden, semptomlarınız varsa tıbbi yardım almalısınız.

İnflamatuar barsak hastalığı

Daha yaygın olarak Crohn hastalığı veya ülseratif kolit olarak bilinen inflamatuar bağırsak hastalığı, otoimmün fonksiyon bozukluğu nedeniyle bağırsak zarının kronik bir iltihabıdır. Bazı yaygın semptomlar arasında karın boyunca ortaya çıkabilen ancak genellikle alt karın bölgesinde hissedilen karın ağrısı, ishal ve bağırsak kanaması yer alır.

Bağırsak iskemisi

İltihap veya doku ölümünün neden olduğu bağırsaklara giden kan akışının azalması, göbek deliği çevresinde lokalize karın ağrısına neden olabilir. Ağrı, dolaşım sorunlarının nedenine bağlı olarak hafif veya kalıcı olabilir.

Bu durum bağırsak kan damarlarının daralması, damar spazmları, kan basıncındaki ani düşüşler, kalp yetmezliği, bağırsak kanseri veya ilaç kullanımı nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

Göbek fıtığı sıklıkla bebekleri etkiler, ancak yetişkinler de bundan muzdarip olabilir. Göbek fıtığının ne olduğunu ve ne zaman tedavi edilmesi gerektiğini okuyun.

National Türk öneriyor: İngiltere’de koli basili salgını alarmı

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu