TIP

Diyabet hastaları elma yiyebilir mi?

Diyabet hastalarının çoğu meyve yemekten kaçınır. Bu Sebeple pek çok kişi diyabet hastalarının elma tüketip tüketemeyeceğini merak ediyor.

Birçok kişi diyabeti duyduğunda ve hemen karbonhidratı kesmeyi düşünse de, diyabet tanısı, karbonhidratsız bir hayata mahkum olduğunuz anlamına gelmez . Şeker hastası olsanız da olmasanız da karbonhidratlar çok önemlidir. Evet, buna meyveler de dahil! Meyve, kan şekeri seviyelerini dengelemeye ve tokluğu artırmaya yardımcı olan vitaminler ve liflerle doludur. Peki, diyabetliler güvenle elma yiyebilir mi?

Elma kan şekeri seviyesini nasıl etkiler?

Elmalar çoğunlukla karbonhidratlardan oluştuğu için kan şekeri seviyenizi yükseltir. Kan şekerinin yükselmesinin normal olduğunu unutmamak önemlidir; bu durum karbonhidrat yediğimiz zaman meydana gelir. Diyabet yönetiminin amacı kan şekerindeki artışları tamamen ortadan kaldırmak değil, kan şekerindeki hızlı ani yükselişleri ve büyük düşüşleri en aza indirmektir.

Bir elmanın lif içeriği kan şekerindeki ani yükselişleri dengelemeye yardımcı olabilir , ancak kan şekerindeki ani yükselişleri azaltmak için bir elmayı yağ ve proteinle eşleştirmek özellikle önemli olacaktır. Bunun için elmayı yoğurt ya da fıstık ezmesiyle birlikte tüketebilirsiniz.

Diyabet hastaları için elma tüketmek faydalı mıdır?

elma fayda

Tıbbi komplikasyon riskini azaltabilir

Food & Function dergisinde 2017 yılında yapılan bir meta-analiz, daha fazla elma ve armut tüketiminin tip 2 diyabet riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Göz önünde bulundurulması gereken sadece diyabetin gelişimi değildir. CDC’ye göre halihazırda diyabet hastası olanların kalp krizi veya felç geçirme olasılığı iki kat daha fazladır .

Current Developments in Nutrition’da 2019 yılında yapılan sistematik bir inceleme ve meta-analiz, gözlemsel çalışmalarda elma tüketiminin daha düşük diyabet ve kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olduğunu buldu. Rastgele kontrollü çalışmalarda neden ve sonucun belirlenmesine yardımcı olan nötr bir etki vardı. Yani elma tüketiminin genellikle diyabet ve kardiyovasküler hastalık oranları üzerinde nötr ila olumlu bir etkisi olduğu görülüyor.

Doygunluğu arttırır

Elmanın karbonhidrat içeriğinin bir kısmı lif formundadır. Lif, sindirim sağlığını geliştiren, kolesterolü azaltan ve kan şekeri dengesini destekleyen sindirilmeyen bir karbonhidrattır . Ayrıca öğünlerinize hacim katarak tokluğu artırmaya yardımcı olur.

Orta boy bir elma etkileyici bir şekilde 4,4 gram lif içerir.

Kan şekerinin ani yükselişini azaltır

Elmadaki lif sadece tokluğu teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda kan şekerindeki ani yükselişlerin azaltılmasına da yardımcı olur. Kabuğu ve kütlesi çıkarıldığı için elma suyunun lif içermeyeceğini unutmayın. Lif takviyesi için bütün elmalar gidilecek yoldur.

Vitamin deposudur

Elmalar iyi bir C vitamini kaynağıdır; inflamasyonu azaltmaya ve bağışıklığı desteklemeye yardımcı olan bir antioksidandır . Kök Hücre Raporları’ndaki 2021 tarihli bir makaleye göre derileri, vücuttaki zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan başka bir antioksidan olan quercetin açısından da zengindir .

Ayrıca elma gibi meyveler yüksek sıvı içeriğine sahiptir, dolayısıyla sıvı alımı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilirler.

Elma sağlıklı beslenmeye nasıl dahil edilir?

elma

Artık bildiğiniz gibi elmalar sağlıklı bir diyabet diyetinin büyük bir parçası olabilir. Ayrıca, çok yönlüdürler ve birçok yemek ve atıştırmalıklara dahil edilmeleri kolaydır. Önemli olan, kan şekeri seviyelerini dengelemek ve ani yükselişleri önlemek için bunları diğer besin gruplarıyla eşleştirmek olacaktır. Herkesin vücudu farklı olduğundan, elmaların vücudunuzu benzersiz bir şekilde nasıl etkilediğine de dikkat etmek isteyeceksiniz. İşte bazı ipuçları:

Elmaları yağ ve proteinle eşleştirin: Yağ ve protein, karbonhidratlar gibi kan şekerini yükseltmez; vücudunuzun sindirmesi daha uzun sürer. Sonuç olarak sizi daha uzun süre tok tutar ve kan şekerinin aniden yükselmesini önler. Elmaya yağ ve protein eklemek için yoğurt ve chia tohumlarıyla elmalı smoothie yapın veya elma dilimleri, peynir ve kuruyemişlerden oluşan bir atıştırmalık yapın.

Elmaların sizi nasıl etkilediğini görmek için kan şekerinizi izleyin: Herkesin vücudu biraz farklıdır. Elmanın karbonhidrat içerdiğini (kan şekerini yükselten) bilsek de, bu miktarın miktarı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Stres, sıvı tüketimi ve uyku gibi faktörler de kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Yani eğer şeker hastasıysanız vücudunuzu daha iyi anlamak için kan şekeri seviyenizi takip edin.

Meyve suyu yerine bütün meyveyi tercih edin: Bütün elmalar iyi bir lif kaynağıdır ancak elma suyu değildir. Elma suyu yapmak için elmaların kabuğu ve büyük kısmı çıkarıldığından, lifin sağlığa olan faydalarından yalnızca meyve suyundan yararlanamazsınız. Bununla birlikte, eğer kan şekeriniz düşerse ve seviyenizi hızlı bir şekilde yükseltecek bir şeye ihtiyacınız varsa , elma suyu işinizi görebilir. Ayrıca, her zaman ölçülü olarak meyve suyunun tadını çıkarabilirsiniz.

Stres hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ama kronik hale gelen stres önemli sağlık sorunlarına sebep olabilir. İşte, stres ve İnsülin direnci arasındaki ilişki…

National Türk öneriyor: Yumurta kolesterolü artırıyor mu? Yeni araştırmada ilginç sonuçlar

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu