Sağlık Haberleri

Diyabet hastalarının mutlaka uzak durması gereken 5 besin

Toplumumuzda pek çok kişi diyabet hastası. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu sağlık sorununu yaşayanların beslenmelerine özen göstermeleri önemli. Peki, diyabet hastaları hangi gıdalardan uzak durmalı?

Diyabet yaygın görülen bir sağlık sorunu. Bu sağlık sorunuyla karşı karşıya olanların beslenmelerine özen göstermeleri gerekiyor. Peki, şeker hastaları hangi gıdalardan uzak durmalı?

Diyabet nedir?

Diabetes Mellitus, genel olarak kanda glukoz (şeker) seviyesinin normalin üzerine çıkması, buna bağlı olarak normalde şeker içermemesi gereken idrarda şekere rastlanmasıdır. Farklı türevleri bulunan diyabet hastalığı, ülkemizde ve dünyada en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alır.

Diyabet hastaları karbonhidrat tüketemez mi?

Diyabetiniz varsa tüm karbonhidratlardan kaçınmanız gerekmez. Aslında, “kötü” olarak etiketlenen veya yasaklı olarak etiketlenen bazı karbonhidratlar, eğer aktif olarak kan şekerinizi yönetmeye çalışıyorsanız, aslında bazı faydalar sağlayabilir.

Diyabetin etkili bir şekilde yönetilmesi, diyet değişiklikleri, düzenli fiziksel aktivite ve kan şekeri seviyelerinin tutarlı bir şekilde izlenmesinin bir kombinasyonunu içerir . Bazı durumlarda doktorunuz, glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olacak bazı ilaçları almanızı da önerebilir.

Karbonhidratlar kadar yanlış anlaşılan bir makro besin yoktur. Bazıları karbonhidratların son derece sınırlı olması gerektiğini iddia ederken, diğerleri karbonhidratlara A-OK adını verirken, çelişkili bilgiler kişinin kafasını kaşımasına neden olabilir.

Ölçülü tüketildiğinde karbonhidratlar diyabet hastaları tarafından tüketilebilir.

Genellikle beyaz ekmek ve şekerli içecekler gibi aşırı işlenmiş gıdalarda bulunan basit karbonhidratlar kan dolaşımına hızla emilir ve bu da kan şekerinde hızlı artışlara neden olabilir. Öte yandan, genellikle lif açısından zengin olan ve tam tahıllarda, meyvelerde ve sebzelerde bulunan kompleks karbonhidratlar daha yavaş sindirilir, istikrarlı bir enerji salınımı sağlar ve kan şekerinde keskin yükselişleri önler.

Bu, basit karbonhidratlardan tamamen kaçınılması gerektiği anlamına gelmez, ancak bunların ölçülü ve diğer besinlerle dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Karmaşık karbonhidratlar ve lif açısından zengin bir diyetin sağlanması, şeker hastalığınız varsa sabit kan şekeri seviyelerinin ve genel sağlığın korunmasına yardımcı olabilir.

Bol şekerli hamur işleri

Diyabetli kişilerin hamur işleri, tatlılar, kekler, kurabiyeler, şekerlemeler ve çikolata gibi şekerli yiyeceklerden uzak durması gerekir. Şekerle tatlandırılmış yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketimi obeziteye yol açabiliyor ve bu da yüksek kan şekeri riskini artırıyor. Ayrıca yüksek kan basıncı , iltihaplanma ve karaciğer yağlanması, ilave şeker tüketiminin yüksek kalp krizi ve felç riskiyle ilişkili yan etkileridir. Üstelik tatlı yiyecekler kan şekeri seviyesini yükseltebilen bir karbonhidrat kaynağıdır.

Trans ve doymuş yağ içeren işlenmiş gıdalar

Diyabet hastaları işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durmalıdır. Bu tip gıdalar ani olarak kan şekeri seviyesini yükseltebilir. Gıda maddelerinde daha uzun süre muhafaza etmek için trans yağ kullanılıyor ve bu da diyabet ve kalple ilgili komplikasyon riskini artırıyor. Öte yandan doymuş yağ oranı yüksek işlenmiş gıdaları tüketmek vücudunuzdaki zararlı kolesterol seviyesini yükseltebilir.

Konserve ürünler

Konserve gıdaların raf ömrünü uzatmak için sıklıkla fazla sodyum ve diğer koruyucu maddeler eklenir. Diyabetik kişilerin olumsuz yan etkiler yaşamasının temel nedeni budur. Bu sadece kalple ilgili komplikasyon riskini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede normal vücut fonksiyonlarını da değiştirebilir.

Kahvaltılık gevrekler

İnsanların çoğunluğu, doyurucu ve sağlıklı bir kahvaltı seçeneği olduğuna inandıkları için tahılları tercih ediyor. Ancak bu doğru değil! Özellikle şeker hastasıysanız… Yüksek oranda işlenmiş ve rafine edilmiş tahıllar açısından zengin olan tahıllar şeker içerir. Bunları sabahları tüketmek, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve karaciğer sorunları dahil olmak üzere bir dizi kronik sağlık sorunu riskini artırabilir. Bu nedenle, ne pahasına olursa olsun onlardan kaçının.

Aşırı miktarda meyve

Meyveler atıştırmalık olarak sağlıklı bir seçenektir ve dengeli bir öğün olarak önemli besin maddeleri ve lif içerir. Ancak “incir, üzüm, mango, kiraz ve muz gibi bazı meyveler yüksek şeker içeriğine sahiptir; bu nedenle kan şekeriniz yüksekse bunların kısıtlanması gerekir. Ancak yine de jamun, armut, limon, şeftali, elma ve erik gibi meyveleri ölçülü olarak tüketebilirsiniz.

Kadınlarda Tip 2 Diyabet ve belirtileri?

Diyabet nedir? Belirtileri nelerdir?

Turizm Tatil Seyahat öneriyor: İşte kolesterolü dengede tutmanın yolları

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu