Doktor TavsiyeleriTIP

Su zehirlenmesi nedir?

Özellikle yaz aylarında hem hava sıcaklığı hem de kilo vermek için bolca su tüketiliyor. Uzman isim bu sebeple su zehirlenmesine dikkat çekti.

Denizli Özel Tekden Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Acımış bol su tüketimi hakkında konuştu.

Su zehirlenmesi tanısının hasta kısa sürede ve en az 2 litre su içmiş, yapılan tahlillerde serum sodyum düzeyi 135 meq/litrenin altında, kas krampları, kaslarda ağrı güçsüzlük, bitkinlik, bulantı, kusma ve baş ağrısı belirtilerinin olmasıyla konulabileceğini belirten Dahiliye Uzmanı Dr. Mehmet Acımış, “Su ihtiyacınız yaşınıza, kilonuza, cinsiyetinize, fiziksel aktivitenize ve hava durumuna göre değişir. Ortalama olarak yetişkin bir insanın günde 2-3 litre su içmesi yeterlidir. Tüketilen su miktarı kadar, tüketildiği zaman aralığı da önemlidir. Böbrekler saatte yaklaşık olarak 0.8 ile 1 litre arasında suyu işlemden geçirmektedir. Dolayısıyla bu miktarın üstüne çıkmak rahatsızlık verebilir. Kandaki sodyum seviyesi düşmeye başladıkça, vücut sıvıları hücrenin dışından içeri doğru hareket eder. Bunun sonucunda ise hücrelerde şişme meydana gelir. Beynimiz dışında birçok organ bu şişmeyi tolere edebilir. Hücrelerin şişmesi ile birlikte kişinin sağlığı riske girer. Aşırı miktarda su, çok kısa bir süre zamanda içildiğinde, beyin şişerek kafatasına baskı uygulamaya başlar. Baş ağrısı, sersemlik, solunum sıkıntısı, bilinç bulanıklığı, huzursuzluk ve sinirlilik ilerleyen dönemde nöbetlerle, komayla veya nihayetinde ölümle sonuçlanır” diye konuştu.

Su zehirlenmesi ölümle sonuçlanabilir

su zehirlenmesi

Fazla su içme isteğinin nedenlerini ishal, kusma, tuzlu ya da baharatlı yiyecekler tüketmek, yanık, kan kaybı, yoğun terlemeye yol açan yorucu egzersiz, maraton koşanlar, şeker yüksekliği, alkol tüketim, su diyeti ve takıntılı su içme davranışı olarak açıklanan psikolojik durumlar olarak sıralayan Uzm. Dr. Mehmet Acımış, şunları kaydetti:

“Aşırı su tüketimi, zehirlenmeye yol açabilir. Zayıflamak uğruna fazla su içmek ölümcül olabilir. Su azlığı kadar, aşırı su tüketimi de hayatı tehdit edebilir. Ayrıca susuzluk hissinizi takip edin ve susadığınızda su için. Yaklaşık olarak saatte 2 litre su içmek, kısa bir sürede 3-4 litre su içmek, su kaybı fazla olmadığı halde günlük 6-7 litre ve üzeri su tüketenlerde, idrar söktürücü bazı antideprasan ilaç kullananlar risk altında olabilir. Normalde tuzsuz beslenmesi gereken siroz, böbrek, kalp ve tansiyon hastalığı olan kişilerin fazla su tüketmesi sonucu su zehirlenmesi olabilir. Özellikle yaz aylarında su tüketim alışkanları da değişmektedir. Bol su içmek, herkes için uygun değil. İhtiyaç duyduğunda su içmesi ve doktorunun önerisi dışında günde 3 litreden fazla sıvı tüketilmemesi gerekir”

20 dakikada 2 litre su içen kadın öldü!

Su zehirlenmesi nedir?

Çok fazla su içtiğinizde su zehirlenmesi, sarhoşluk veya beyin fonksiyonlarında bozulma yaşayabilirsiniz. Bu, hücrelerde (beyin hücreleri dahil) çok fazla su olduğunda ve onların şişmesine neden olduğunda meydana gelir. Beyindeki hücreler şiştiğinde beyinde baskıya neden olurlar. Kafa karışıklığı, uyuşukluk ve baş ağrısı gibi şeyler yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu basıncın artması hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) ve bradikardi (Düşük Kalp Atış Hızı) gibi durumlara neden olabilir .

Sodyum, aşırı hidrasyondan en çok etkilenen elektrolittir ve hiponatremi adı verilen bir duruma yol açar . Sodyum, hücrelerin içindeki ve dışındaki sıvı dengesini korumaya yardımcı olan çok önemli bir elementtir. Vücuttaki su miktarının fazla olması nedeniyle seviyeleri düştüğünde sıvılar hücrelerin içine girer. Daha sonra hücreler şişer ve sizi nöbet geçirme, komaya girme ve hatta ölme riskiyle karşı karşıya bırakır.

su

Çok fazla su içmenin belirtileri nelerdir?

İdrar rengi: Yeterince su içip içmediğinizi belirlemenin en iyi yollarından biri idrarınızın rengini izlemektir. Eğer idrarınız sıklıkla berraksa, bu kısa sürede çok fazla su içtiğinizin kesin bir işaretidir.

Çok sık tuvalete gitmek: Ortalama olarak günde altı ila sekiz kez idrara çıkmalısınız. Su içen yüksek başarı gösterenler veya düzenli olarak kafein veya alkol tüketen kişiler için 10 kata kadar çıkmak normaldir.

Susamadığınızda bile su içmek: Çok fazla su içmekten kaçınmanın üçüncü yolu vücudunuzun suya ne zaman ihtiyaç duyduğunun farkında olmaktır. Vücut , ne zaman su içmeniz gerektiğini size bildirerek dehidrasyona karşı savaşabilir . Susuzluk, vücudun dehidrasyona verdiği tepkidir ve yol gösterici ipucunuz olmalıdır.

Mide buluntusu: Aşırı hidrasyonun belirtileri dehidrasyonun belirtilerine benzeyebilir. Vücutta çok fazla su olduğunda böbrekler fazla sıvıyı uzaklaştıramaz. Vücutta birikmeye başlar ve bulantı, kusma ve ishale yol açar.

Bağş ağrısı: Baş ağrıları hem sıvı alımını hem de dehidrasyonu işaret edebilir. Vücuttaki fazla su, vücudun tuz seviyesinin düşmesine ve hücrelerin şişmesine neden olur. Bu şişlik onların boyutlarının büyümesine neden olur ve beyindekiler kafatasına baskı yapar. Bu basınç zonklayan bir baş ağrısına neden olur ve beyin hasarına ve nefes almada güçlüklere yol açabilir .

Ellerin, ayakların ve dudakların renginin değişmesi: Aşırı su içtiğinizde ayaklarınızın, ellerinizin ve dudaklarınızın şiştiğini veya renginin değiştiğini fark edeceksiniz. Hücreler şiştiğinde cilt de şişer.

Kolayca kramp giren zayıf kaslar: Çok fazla su içtiğiniz için elektrolit seviyeleri düştüğünde vücut dengesiniz bozulur. Vücuttaki düşük elektrolit seviyeleri kas spazmlarına ve kramplara neden olabilir.

Yorgunluk: Çok fazla su içmek, böbreklerinizin fazla suyu uzaklaştırmak için çok fazla çalışmasına neden olur. Bu, kendinizi stresli ve yorgun hissetmenize neden olan bir hormon reaksiyonu yaratır. Çok fazla su içtikten sonra yataktan kalkamıyorsanız bunun nedeni böbreklerinizin fazla çalışıyor olmasıdır.

Uzmanlar, sağlıklı bir beden için günde en az 2,5 litre Su tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor. Peki, fazla su tüketildiğinde vücutta neler oluyor?

National Türk öneriyor: İngiltere’de koli basili salgını alarmı

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu