Doktor TavsiyeleriHekimler

Prof. Dr. Hayati Akbaş: Göğüs büyüklüğü ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hayati Akbaş, bazı kadın ve kız çocuklarında görülen meme büyüklüğünün ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını ifade etti.

FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hayati Akbaş, kadınlarda ve kız çocuklarında yaşanan meme büyüklüğü ile ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Akbaş, “Kız çocuklarında ve kadınlarda bazen meme yapısı bazen normalin çok üzerinde bir gelişim gösterebilir. Bazen olur ki 12 -13 yaşında çocuklarda çok büyük bir meme gelişimi söz konusu olabilir. Sebebi bilinmeyen bir nedenle, hormonal veya başka bir nedenle meme büyüklüğü ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durum olduğu unutulmamalıdır. Ortaya çıkan bu büyük meme, bu ağırlık vücudun dengesini bozar. Vücudun aksını bozar. Kadınlarda büyük göğüsler sırt ağrısı, bel ağrısı, hijyen problemleri, boyun ve bel fıtığı gibi ameliyatlara kadar zaman zaman gidebilen ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Meme büyüklüğü olan bir kadın sadece görüntü yönünden bir rahatsızlık duymaz, aynı zamanda yaşadığı durum nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşar. Normalde estetik meme büyültme operasyonunu 18 yaşından önce önermeyiz. 18 yaş ve ergenlik tamamlansın ondan sonra meme büyültme yapılabilir deriz. Bunu estetik amaçlı yapılan ameliyatlar için söylüyorum. 13 yaşında da olsa 75 yaşında da olsa normal çok büyük bir göğüs var ve bedenin aksını bozuyor ise sağlık sorunlarına yol açmışsa mutlaka cerrahi yöntemle tedavi edilmelidir. Meme o bedenle uyumlu hale getirilmelidir. Ameliyatlar zor ameliyatlar değil. Tam tersine vücuttaki o ağırlık yükünü ortadan kaldırdığı için kişinin özgüvenini ve sağlığını kazanmasına yardımcı olur” diye konuştu.

Diş sağlığına özen gösterilmiyor ama estetik salgını da var

Prof. Dr. Hayati Akbaş kimdir?

Hayati Akbaş (d. 1 Ocak 1963, Yozgat), Türk Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah. Samsun merkezli FBM Estetik Tıp Merkezi kurucusu.

1 Ocak 1963 yılında Yozgat’ta doğdu. İlk, orta, lise eğitimini Ankara’da tamamlamasının ardından 1982 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başladı ve 1989 yılında tıp doktoru olarak mezun oldu. Mezuniyet sonrası mecburi hizmet görevini Artvin-Yusufeli ilçesi İlçe Grup Başkanlığı’nda yaptı. Burada iki yıla yakın görev yaptıktan sonra tıpta uzmanlık sınavını kazanarak 1991 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim dalında asistan olarak uzmanlık eğitimine başladı.

1996 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayarak aynı tarihten itibaren OMÜ’de Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim dalında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Yaklaşık 1,5 yıl sonra aynı bölüme Yardımcı Doçent olarak ataması yapıldı. 1998-1999 yılları arasında bir yıl süre ile Amerika Birleşik Devletleri’nde mikro cerrahi estetik konularında bilgi tecrübe ve deneyimlerini artırmak amacıyla çalışmalarda bulundu. Amerika birleşik Devletleri’nden döndükten sonra  akademik ve bilimsel çalışmalarını sürdürmesinin yanında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Anabilim dalı başkanlığı, Tıp Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği ve Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2004’te Doçentlik sınavını kazanarak Doçent ünvanını aldı ve Doçent olarak bir yıl süreyle çalışmalarını sürdürdü. Aynı yıl Azerbaycan’da düzenlenen “Azeri Bussiness Award” ödül töreninde yılın doktoru seçildi. Diğer yıllarda bu ödül gibi daha birçok ödüle layık görüldü.

2005 yılında Üniversitedeki görevinden ayrılarak FBM Lazer Estetik Plastik Cerrahi Kliniği kurdu. Çalışmalarını sadece ulusal değil uluslararası da sürdüren Prof.Dr.Hayati AKBAŞ, 2007 yılında İstanbul’da Güzellik Merkezini, 2010 yılında Gürcistan’ın Batum ve aynı yıl içinde Azerbaycan’ın Bakü şehrinde FBM Plastik Cerrahi Kliniği’ni, 2016 yılında ise FBM Çiftlik Güzellik Merkezi’ni kurmuştur. Almanya’nın Köln kentinde FBM irtibat ofisini açarak çalışmalarına devam etmektedir.

Mesleki çalışmalarının ve ameliyatlarının yanı sıra çeşitli gazete ve dergilerde mesleği ile ilgili bilgilendirici yazılar yazmakta ve yine halkı bilgilendirmek amacıyla Türkiye’nin önde gelen birçok canlı televizyon programlarına katılmaktadır.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. Hayati AKBAŞ’ın ulusal ve uluslar arası bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda bilimsel çalışması, makalesi ve yine ulusal ve uluslar arası kongrelerde sunulmuş çok sayıda bilimsel çalışmaları bildirileri mevcuttur. Halen kendi kurmuş olduğu Türkiye Samsun merkezli FBM’de çalışmalarını sürdürmektedir.

Turizm Tatil Seyahat öneriyor: Estetikte talep değişti! Herkes Angelina Jolie olmak istiyor

Son yıllarda Estetik operasyonlara ilgi bir hayli arttı. Pek çok kişi bedeninde kendini mutlu etmeyen noktaları ya da zaruri sebeplerden bıçak altına yatıyor. Uzman isim, estetik operasyonlar için tavsiyede bulunurken kış mevsimine dikkat çekti.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu