TIP

İşte, ağız kokusundan kurtulmanın formülü

Ağız kokusu sorunu sosyal hayatı olumsuz etkileyen problemlerin başında geliyor. Peki, ağız kokusundan tamamen kurtulmak mümkün mü?

Dünya çapında yaklaşık 4 kişiden 1’i ağız kokusu yaşıyor. Ağız bakımı konusunda hassas olan kişilerde dahi bu sorun zaman zaman ortaya çıkabiliyor. Peki, ağız kokusuna ne yol açıyor?

Ağız kokusu nedir?

Halitoz, ağız kokusunun tıbbi terimidir. Herkes zaman zaman ağız kokusu hisseder; özellikle sarımsak, soğan veya diğer güçlü yiyecekleri yedikten sonra. Ancak geçmeyen ağız kokusu (kronik ağız kokusu), ağız sağlığı sorununuz olduğu veya vücudunuzun başka bir bölümünü etkileyen bir rahatsızlığınız olduğu anlamına gelebilir.

Ağız kokusu birçok farklı durumun belirtisidir. Yani vücudunuzdan gelen bir uyarı mesajı gibidir. Halitozun temel nedenini bulmak, sorunun tedavisinde ilk adımdır.

Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusu sebepleri

Diş çürüğü,

Diş eti hastalıkları,

Ağzınızda yüksek düzeyde bakteri bulunması,

Akciğer, boğaz ve burundaki enfeksiyonlar

Ağız kuruluğu

Bademcik sorunları

Diyabet

Baş ve boyun kanserleri

Sjögren sendromu

Karaciğer Hastalığı

Böbrek hastalığı.

Ağız kokusu nasıl tedavi edilir?

Ağız kokusu tedavisi sorunun temel nedenine bağlıdır. Örneğin, ağız kokusu kötü ağız hijyeninden kaynaklanıyorsa, evde diş temizliği ve iyileştirilmiş ağız hijyeni muhtemelen yardımcı olacaktır.

Ancak ağız kokusu vücudunuzun başka bir yerindeki başka bir durumun belirtisiyse, birinci basamak sağlık uzmanınız size doğru teşhis ve tedavi konusunda yardımcı olabilir.

Bazen diş hekiminiz ağzınızdaki belirli bakterilerle mücadele etmek için özel ağız çalkalama ürünleri önerebilir.

Ağız kokusu nasıl önlenir?

Ağız kokusuyla baş etme

Her seferinde en az iki dakika olmak üzere günde iki kez fırçalayın ve günde bir kez diş ipi kullanın. Dilinizi ağız sağlığı reyonundan satın alabileceğiniz fırça veya dil kazıyıcıyla temizlemeyi unutmayın.

Alkolsüz antibakteriyel gargara kullanın.

Kontroller ve temizlik için diş hekiminize düzenli olarak bakın. Bazı kişilerde bu altı ayda bir olabilir. Ancak diğerlerinin ağız sağlıklarını kontrol altında tutmak için daha sık ziyaretlere ihtiyacı olabilir.

Ağız kuruluğunu önlemek için bol su için.

Şekersiz sakız kullanarak, şekersiz şeker emerek veya çok fazla çiğneme gerektiren sağlıklı yiyecekler yiyerek tükürük üretimini artırın. Diş hekiminiz yapay tükürük üretebilecek veya vücudunuzun tükürük üretmesine yardımcı olabilecek ürünler önerebilir veya reçete edebilir.

Alkol, kafein ve tütün ürünlerinden kaçının çünkü bunlar ağzınızı kurutabilir.

Dişlerimi fırçalamak için en iyi teknik nedir?

İşte dişlerinizi doğru şekilde fırçalamak için bazı ipuçları ve püf noktaları:

Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Boyutunun ve şeklinin ağzınızın her yerine erişmenize izin vereceğinden emin olun.

Diş fırçanızı en az üç veya dört ayda bir veya yıpranmış görünüyorsa daha sık değiştirin.

Diş fırçanızı diş etlerinize 45 derecelik bir açıyla tutun ve yaklaşık bir diş genişliğinde kısa hareketler yapın. Her dişin dışına, içine ve üstüne ulaştığınızdan emin olun.

Fırçanıza sert bir şekilde bastırmayın. Agresif fırçalama veya sert kıllı bir fırça kullanılması diş eti çekilmesine neden olabilir.

ABD’de yapılan bir bilimsel çalışmaya göre düzenli Diş fırçalayanların zatürreye yakalanma olasılıklarının azaldığını ortaya koydu.

National Türk öneriyor: Yumurta kolesterolü artırıyor mu? Yeni araştırmada ilginç sonuçlar

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu