Tansiyon HastalıklarıKalp ve DamarSağlık Haberleri

6 saatten az uyku zararları

Yoğun iş hayatı kimi zaman ise çocuklar sebebiyle ebeveynler uykuya son derece az süre ayırıyor. Peki, 6 saatten az uykunun ne gibi zararları var?

Sağlıklı bir beden için düzenli ve kaliteli uyku alışkanlığı son derece önemlidir. Uzmanlar genellikle 7-9 saatlik bir uyku alışkanlığının kazanılmasını tavsiye ediyor.

Uyku sırasında hücreler üç kat daha hızlı yenileniyor, cildin iyileşmesi hızlanıyor ve en önemlisi bağışıklık sistemi güçleniyor. Peki, günde 6 saatten az uyumanın vücuda zararları nelerdir?

Az uyumanın depresyon üzerinde etkisi

Uyku kalitesinin bozulmasının sağlık üzerinde zararlı etkileri olabileceği çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır . Kısa vadede ruh hali de dikkat ve ihtiyatla aynı şekilde etkilenebilir.

Orta vadede sinirlilikten, hatta depresif bozukluktan bahsedebiliriz. Londra Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; altı saatten az uyayan bireylerde kısa sürede depresif belirtilerin gözlendiği ifade ediliyor.

UCL Epidemiyoloji ve Sağlık Enstitüsü Davranış ve Sağlık Bilimleri Başkanı Profesör Andrew Steptoe , “Yetersiz uyku ve depresyon yaşla birlikte artıyor ve küresel nüfus yaşlanması olgusuyla birlikte, daha iyi anlaşılması gereken bir ihtiyaç var.

Depresyon ve uyku eksikliğini birbirine bağlayan mekanizma . Bu çalışma genetik, uyku ve depresif belirtilerin kesişimine ilişkin gelecekteki araştırmalar için önemli bir temel oluşturuyor” dedi.

Kardiyovasküler problemler

Uyku eksikliği kalbinize zarar verebilir, dolayısıyla düzensiz kalp atışı, yüksek tansiyon, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi kardiyovasküler sorunlara neden olabilir.

Cilt ve Kolejen sorunları

Çoğu insan, birkaç gece kaçırılan uykunun ardından sararmış cilt ve şişmiş gözlerle karşılaşmıştır . Ancak kronik uyku kaybının, cildin cansızlaşmasına, ince çizgilere ve göz altındaki koyu halkalara neden olabileceği ortaya çıktı .

Yeterince uyumadığınızda vücudunuz daha fazla stres hormonu kortizol salgılar. Aşırı miktarlarda kortizol, cildi pürüzsüz ve elastik tutan protein olan cilt kolajenini parçalayabilir .

Kilo alımı

Sekiz saat boyunca düzenli uyursanız vücudunuz düzenli bir iştah ve açlık programını sorunsuz bir şekilde sürdürebilir. Düzgün uyumamak, açlığı uyardığı bilinen ghrelin hormonunun üretimini artıracaktır. Üstelik leptin üretiminizi de azaltır, bu da iştahınızı bastırır.

Halüsinasyon

Uykunun yokluğu sizi gerçeklikten uzaklaştırdığında, halüsinasyonlar veya sanrısal düşünme olarak ortaya çıkabilir. Şiddetli veya uzun süreli uyku yoksunluğu nedeniyle olur.

Unutkanlığa yol açar

2009 yılında Amerikalı ve Fransız araştırmacılar, hafızanın sağlamlaştırılmasından “keskin dalga dalgaları” adı verilen beyin olaylarının sorumlu olduğunu belirlediler. Dalgalar aynı zamanda öğrenilen bilgiyi hipokampustan uzun süreli anıların depolandığı beynin neokorteksine aktarır.

Keskin dalga dalgalanmaları çoğunlukla uykunun en derin seviyelerinde ortaya çıkar. Bu sebeple uyku sorunu yaşayan kişilerde ciddi hafıza problemlerinin de ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Uykusuzluk ölüm riskini artırabilir

İngiliz araştırmacılar, uyku düzeninin yirmi yıl boyunca 10.000’den fazla denek üzerinde inceledi. Araştırma sonuçları 2007 senesinde ilan edildi.

Sonuca göre günde 7 saatten daha az uyuyan kişilerde ani ölüm oranının neredeyse iki kat fazla olduğu bilgisine ulaşıldı. Özellikle az uyku kalp ve damar hastalıklarına yol açıyor.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu