Sağlık Haberleri

TikTok Trendi: Günde 1 diş sarımsak sivilceleri yok eder mi?

Günde bir diş çiğ sarımsak tüketmenin sivilceleri yok ettiğine yönelik TikTok'ta son günlerde bir akım var. Peki dermatologlar bu konuda ne diyor?

TikTok’ta ortaya çıkan yeni cilt bakım trendlerinden biri de her gün çiğ sarımsak yemek ve bunun sivilceleri gidereceği iddiası. Uzmanlar, sarımsak yemenin bazı faydaları olsa da ağızdan alınan hiçbir sarımsağın sivilceleri tedavi etmeyeceğini söylüyor.

Akneyi yönetmek için herkese uygun tek bir gıda önerisi yoktur, ancak dermatologlar genel olarak genel cilt sağlığını desteklemek için antioksidanlar, taze meyve ve sebzeler, lif, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyet yemeyi önermektedir.

Sosyal medyayı kasıp kavuran son trend, kullanıcıların sivilcelerden kurtulmak için çiğ sarımsak yemesini içeriyor.

Yaklaşık 24 milyon izlenen bir TikTok videosunda bir kullanıcı, hormonal sivilcelerle savaşmak için çiğ sarımsak yeme yolculuğunu belgeledi.

Videosu 14,4 milyon izlenen başka bir kullanıcı, sivilce ve siyah noktaları tedavi etmek için çiğ sarımsak yeme konusunda ilerleme kaydedildiğini iddia etti.

Sarımsak sivilceleri yok eder mi?

Sarımsak, sivilce tedavilerine karşı erişilebilir ve uygun fiyatlı bir alternatif gibi görünse de, özellikle de dermatoloğa kolay erişiminiz yoksa, bu yaklaşımı denemeden önce iki kez düşünmek isteyebileceğiniz birkaç neden vardır.

Çiğ Sarımsak Yemek Sivilceleri İyileştirir Mi?

Sarımsak, yüksek kolesterol ve koroner arter hastalığı gibi her türlü rahatsızlığın tedavisi için yüzyıllardır tıpta kullanılmıştır.

Ancak, bu güçlü ürünün akneyi temizleyebileceğini kesin olarak söyleyebilecek yeterli çalışma yapılmamıştır.

Dermatolog Dr. Rachel Nazarian “Akne tedavisi olarak sarımsağı ağızdan almayı destekleyen yeterli bilim destekli kanıt yok. Gerçek şu ki, ağızdan alınan hiçbir sarımsak sivilceyi iyileştirmeye yardımcı olmaz” diyor.

Dermatolog Dr. Elizabeth Geddes-Bruce ise konu hakkında şunları söylüyor;

“Sarımsağın tek başına yüzdeki akne üzerinde önemli bir etkisi yoktur ancak düşük glisemik indeksli, yüksek lifli ve tam gıdalardan oluşan bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde faydalı olabilir.”

Nazarian’a göre sarımsağın, yeşil çay, çilek ve nar gibi antioksidan açısından zengin gıdaların faydalarına benzer şekilde, cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek doğal antibakteriyel ve antiinflamatuar bileşikleri var.

2014 yılında yapılan bir inceleme, sarımsağın belirli bakteri ve mantarların büyümesini önleyebilen ve potansiyel olarak belirli cilt rahatsızlıklarına yardımcı olabilecek bileşiklere sahip olduğunu buldu.

Ancak araştırmacılar sarımsağın özellikle sivilce tedavisinde faydalı olup olmayacağını söylemedi. Nazarian, çalışmaların eksik olması nedeniyle “bu değerlendirmenin tamamen teorik olduğunu” belirtti.

Ayrıca, aknenin nedenlerinin bu duruma sahip her kişi için çok farklı olabileceğini bilmek önemlidir.

Akne hormonal değişikliklerden veya gözenekleri tıkayan ve sivilcelere neden olan makyaj veya cilt bakım ürünleri kullanmaktan kaynaklanabilir.

Kozmetik cerrah Melanie Palm, “Her iki senaryoda da sarımsak yemek akneyi ele almak ve tedavi etmek için pek işe yaramaz. Bu TikTok trendinin önerdiği gibi, günlük olarak çiğ sarımsak yemekten muhtemelen daha etkili ve verimli akne tedavi yöntemleri var” diye konuştu.

Sarımsak Yemek Bazı Sivilce Türlerine Yardımcı Olabilir mi?

Bugüne kadar ağız yoluyla alınan sarımsağın sivilce tedavisinde kullanımını araştıran yayınlanmış ve randomize kontrol denemeleri bulunmadığından uzmanlar sarımsağın farklı sivilce türleri için etkili olup olmadığını doğrulayamıyor.

Örneğin, sarımsağın siyah noktalara (açık komedonlar), beyaz noktalara (kapalı komedonlar), nodüllere, püstüllere veya kistik sivilcelere yardımcı olup olmadığı bilinmiyor.

Uzmanlar Sivilcelere Karşı Sarımsağı Öneriyor mu?

Kanıt eksikliğine rağmen sivilceyle savaşmak için çiğ sarımsak yemeyi gerçekten denemek istiyorsanız, Geddes-Bruce ölçülü bir şekilde başlamanızı öneriyor.

Örneğin, akşam yemeğinizi tatlandırmak için daha fazla sarımsak kullanarak başlayın.

Geddes-Bruce, sivilcenizi kontrol altına almak için her gün bir diş çiğ sarımsak yemeyi önermiyor çünkü “çok fazla çiğ sarımsak, kötü kokudan bahsetmeye bile gerek yok, rahatsız edici olabilir. Sivilceleri tedavi etmek için elimizde çok daha etkili yöntemler var.”

Sarımsağı yemek yerine cildinize sürmenin daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsanız, uzmanlar bunu da önermiyor.

Geddes-Bruce, “Çiğ sarımsak doğrudan cilde sürülürse aşırı derecede tahriş edici olabilir, bu yüzden lütfen bunu denemeyin” dedi.

Sarımsağın Sağlığa Başka Faydaları Var mı?

Çiğ sarımsak yemek cildinizi temizlemek için fazla bir şey yapmasa da, onu diyetinize eklemek için birçok neden vardır.

Başlangıç ​​olarak, sarımsak antioksidan özellikler içerdiğinden inflamasyonu azaltabilir ve serbest radikallerin neden olduğu hasarın onarılmasına yardımcı olabilir, potansiyel olarak kalp hastalığı ve kanser riskinizi azaltabilir.

Sarımsak, vücudun güçlü kemikler inşa etmek ve savaşmaya hazır bir bağışıklık sistemi sürdürmek için ihtiyaç duyduğu manganez içerir. Sarımsak ayrıca kas kasılması ve kalp fonksiyonu için önemli olan yüksek potasyum seviyelerine sahiptir.

Geddes-Bruce ve Nazarian, özellikle yüksek dozlarda sarımsak yemenin herkes için sağlıklı veya güvenli olmadığını söyledi. Düşük tansiyonu olan kişiler özellikle dikkatli olmalı çünkü sarımsak kan inceltici işlevi gördüğü için kanamayı ve pıhtılaşmayı etkileyebilir.

Palm, kan sulandırıcı (antikoagülan) ilaç kullanıyorsanız sarımsak yemenin bu ilaçların etkinliğini değiştirebileceğini ekledi. Sarımsak ayrıca asetaminofen ve bazı HIV ilaçları da dahil olmak üzere diğer ilaçları da etkileyebilir.

Akneyi Başka Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Akneyi yönetmeye yardımcı olacak tek bir diyet önerisi olmasa da Palm genel olarak antioksidanlar, taze meyve ve sebzeler, lif, yağsız proteinler ve genel cilt sağlığını desteklemek için sağlıklı yağlar açısından zengin besleyici bir diyet yemeyi öneriyor.

İşlenmiş gıdaların tüketimini sınırlayan düşük glisemik indeksli bir diyet de akne patlamalarını en aza indirmede faydalı olabilir.

Sivilceye yönelik diğer tedaviler arasında topikal jeller, kremler veya salisilik asit veya benzoil peroksit gibi losyonlar, bazı antibiyotikler, retinoidler, lazer ve ışık terapileri, kimyasal peelingler ve diğer ürünler yer alır.

Sivilcelerinizi hala evde yönetemiyorsanız, en iyi seçeneğiniz TikTok trendlerini atlayıp bir dermatologla görüşmek olacaktır.

Sırt bölgesinde neden sivilce çıkar? Aknenin en önemli 8 sebebi

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu