Sağlık Haberleri

Hapşırırken kalp durur mu?

Pek çok kişi hapşırdığımız zaman kalbimizin durup durmayacağını merak eder. Hapşırırken kalbin durmağı şehir efsanesi mi yoksa gerçek mi?

Hapşırırken vücutta neler olur? Hapşırmak vücudumuzun verdiği normal reflesklerden biridir. Soğuk algınlığı, grip gibi sağlık sorunlarında sık sak hapşırabiliyoruz. Peki, hapşıran kişinin kalbi durur mu?

Hapşırma nedir?

hapsirma

Hapşırma , akciğerlerden burun ve ağız yoluyla dışarı atılan ani bir hava patlamasıdır .

Burundaki trigeminal sinirin iltihaplanmasının sonucudur. Bu sinir, beyin sapının “hapşırma merkezi” ile bağlantılıdır ve kişiyi hapşırmaya yönlendiren sinyaller gönderir. Genellikle toz veya polen gibi bir şeyin burun ve boğazdaki mukus zarlarını tahriş etmesiyle ortaya çıkar. Refleks olarak vücudunuz tahrişe neden olan şeyden kurtulmak için hapşırır .

Hapşırma süreci tipik olarak, alerjenlerin varlığı nedeniyle veya soğuk algınlığı ve grip virüsleri gibi yabancı patojenlerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşmak için bağışıklık sisteminiz histamin veya lökotrienler gibi kimyasalları salgıladığında başlar. Bu kimyasallar trigeminal sinir üzerindeki reseptörlere bağlanarak hapşırma gibi “alerjik reaksiyon” semptomuna neden olur.

Hapşırmaya ne sebep olur?

Hapşırma, soğuk algınlığının veya alerjinin erken bir belirtisi olabilir. Hapşırma, enfeksiyona neden olan virüsleri içeren aerosol damlacıkları oluşturarak soğuk algınlığı veya grip gibi virüsleri yayar ve daha sonra sağlıklı kişiler tarafından solunabilir.

Hapşırma, burnunuzdaki veya boğazınızdaki mukoza zarları tahriş olduğunda meydana gelir.

Çeşitli faktörler burnunuzdaki ve boğazınızdaki mukoza zarlarının tahriş olmasına neden olabilir. İşte, sebepleri:

  • Polen (saman nezlesi), küf, kepek ve toza karşı alerji
  • Soğuk algınlığı veya grip gibi bir virüs
  • Toz, hava kirliliği, kuru hava, baharatlı yiyecekler ve tozlar gibi tetikleyiciler

Gözleriniz açıkken hapşırırsanız ne olur?

Hapşırmayla ilgili birçok batıl inanç vardır. Yaygın inanışlardan biri, gözleriniz açıkken hapşırırsanız gözbebeklerinizin kafanızdan çıkacağıdır. Ancak bu kesinlikle doğru değil. Çoğu insan refleks olarak hapşırırken doğal olarak gözlerini kapatır.

Eğer gözlerinizi açık tutarsanız, gözbebekleriniz kafanızın içinde sağlam bir şekilde yerleşmiş olacaktır. Gözlerinizin onları yerinde tutan kasları vardır (başka bir deyişle, göz kapaklarınız onları kafanızda tutmaz). Hapşırdığınızda gözlerinizin arkasındaki kan basıncı biraz artsa da bu, gözbebeklerinizi başınızdan çıkarmak için yeterli değildir. Yani başkalarının hastalanmasını önlemek için hapşırırken daima burnunuzu ve ağzınızı kapatmalısınız, ancak gözlerinizi kapalı tutma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Hapşırırken kalp durur mu?

hapsirma

Hapşırdığınızda vücudunuzdaki göğüs içi basınç bir an için artar. Bu, kanın kalbe geri akışını azaltacaktır. Kalp, alışmak için normal kalp atışını anlık olarak değiştirerek bunu telafi eder. Ancak hapşırma sırasında kalbin elektriksel aktivitesi durmaz.

Kısacası hapşırmak kalbinizi durdurmaz. Atlanan atış hissi, hapşırdığınızda kan basıncında ve kalp atış hızında ani değişikliklerden kaynaklanır.

Hapşırmak sağlık için neden önemlidir?

Her hapşırdığınızda vücudunuzun tahriş edici maddelerden kurtulmasına yardımcı olursunuz.

Hapşırmak vücudunuzun mikrop veya toz gibi istenmeyen şeylerle hızla başa çıkmasını sağlar.

Her hapşırığın amacı yabancı maddeleri ve potansiyel tehditleri dışarı atmaktır.

Hapşırığı tutmanın 7 zararı nedir?

Pek çok kişi hapşırığını tutmayı tercih ediyor. Ancak bu alışkanlık sağlığı olumsuz etkiliyor. İşte, hapşırı tutmanın zararları:

Kan damarının yırtılmasına yol açar

Hapşırmayı tutmaktan kaynaklanan artan basınç, gözünüzdeki veya burnunuzdaki yüzeysel bir kan damarının yırtılmasına neden olabilir. Gözünüzdeki yüzeysel yırtılmış bir kan damarı, gözünüzde geçici bir kan lekesi olan kırmızı göz veya subkonjonktival kanamaya neden olabilir.

Kulak enfeksiyonu

Hapşırma, burun pasajlarınızdan toz, mikrop, küf ve diğer alerjenlerden ve tahriş edici maddelerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Östaki borusu burnunuzun arkasını orta kulağınıza bağlar. Kapalı bir hava yolu hapşırığının bu tahriş edici maddeleri orta kulağınıza geri itmesi ve burada enfeksiyona neden olması mümkündür.

Akut kulak enfeksiyonları tipik olarak kulak ağrısına ve kulakta dolgunluğa neden olur. Akut kulak enfeksiyonları tedavi olmaksızın kaybolabilir. Bazı kulak enfeksiyonları tedavi edilmezse kulak zarının yırtılmasına neden olabilir.

Kırıklar

Çok düşük bir ihtimal olsa da hapşırık tutarken kırılmaya neden olmak mümkündür. Yanlış yönlendirilmiş basıncın vücudunuzda nereye gideceğini siz kontrol edersiniz; bu da hangi şüphelenmeyen ve hak etmeyen vücut parçasının kopacağını, kırılacağını veya kırılacağını etkileyebilir.

Örneğin, hapşırma basıncını göğsünde hapsetmek için boğazını kapatan birinin, burnunu sıkıştırmasından ziyade kaburga kırığı ile baş etme olasılığı daha yüksektir.

Mücahit Gür: Alerjik reaksiyonlarda belirgin bir artış var

Beyin Anevrizmasının Rüptüresi

Bir hapşırma başladığında ciğerlerinizde çok fazla basınç oluşur ve hapşırık bir anda güçlü bir şekilde dışarı atılır. Hapşırmayı tutarsanız vücudunuz bu basıncı korur, bu da mevcut beyin anevrizmasının yırtılmasına neden olabilir. Pek çok kişi, kan damarı duvarının zayıf bir bölümünden dolayı arterin genişlemesi anlamına gelen beyin anevrizması hastası olduğunu bilmiyor. Rüptüre bir beyin anevrizması tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Kulak zarı yırtılabilir

Yırtılmış bir kulak zarı, dış ve orta kulağınızı ayıran dokudaki bir deliktir. Hapşırmayı bastırmak için burnunuzu sıkıştırırsanız, yüzünüze doğru bir çıkış yolu ararken baskı uygularsınız.Burnunuzu sıkıştırmak, bu basıncı östaki borusundan orta kulağınıza yönlendirebilir. Basınçtaki değişiklikler kulak zarının yırtılmasına neden olabilir.

Nadir de olsa yırtılmış bir kulak zarı aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

  • Kronik kulak enfeksiyonu
  • İşitme kaybı
  • Kulağınızın arkasındaki kemikte enfeksiyon
  • Vertigo ve baş dönmesi

Deri Altı Amfizemi

Cildinizin altında hava biriktiğinde deri altı amfizemi meydana gelir. Cildinizde, üzerine bastığınızda çatırtı sesi çıkaran yumuşak çıkıntılar fark edebilirsiniz. Yüz kemiği kırığı, künt travma ve güçlü öksürük tipik olarak deri altı amfizeme neden olur.

2022’de yayınlanan bir vaka raporu, hapşırmayı bastırdıktan sonra sağ yanağında deri altı amfizemi gelişen bir kişiyi ayrıntılarıyla anlatıyor. Yazarlar, kişinin bilinmeyen bir yüz kemiği kırığı olduğunu kaydetti.

Boğaz ve boyun ağrısı

Bazı kanıtlar hapşırığı tutmanın şiddetli boğaz veya boyun ağrısına neden olabileceğini düşündürmektedir . 2018’de yayınlanan bir vaka raporunda, acil servise boyun ağrısı ve yutkunamama veya konuşamama şikayetiyle gelen 34 yaşındaki bir adam anlatılmıştı.

dam, hapşırmayı bastırmak için burnunu sıkıştırdığını ve ağzını kapattığını söyledi.

Sağlık uzmanları adama faringeal yırtılma teşhisi koydu. Bu acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir yaralanmadır.

Havalar bir soğuk bir sıcak devam ederken pek çok kişi soğuk algınlığı ve Nezle ile boğuşur oldu. İşte, boğaz ağrısına iyi gelen 5 çay…

National Türk öneriyor: 1918’deki İspanyol Gribi Salgınını Nasıl Engellemeye Çalıştılar?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu