Kalp ve Damar

Kalp hastaları egzersiz yapabilir mi?

Kalp hastalığı bulunanlar sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamak adına spor yapmalarının uygun olup olmadığını merak ediyor.

Yanlış beslenme, hareketsiz yaşam ve genetik faktörler kalp hastalıklarının en temel sebebini oluşturuyor. Kalp hastalığı tanısı alan ve düzenli olarak ilaç kullananlar, spor yapmanın sağlıklarını olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor.

Kalp hastalığı olan biri için düzenli bir dinlenme ve rahatlama rejimi en iyi hareket tarzı gibi görünebilir, ancak aktif kalmak kalp ve genel sağlık için çok önemlidir. Kalp yetmezliğine neden olan oldukça hasar görmüş kalpleri olan hastalarda bile egzersiz, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi açısından önemli olabilir.

Egzersizin fayda sağlamadığı hastalık hemen hemen yoktur. Bu nedenle, kalp krizi geçirmiş olmanız, kalbinizin zayıf olması ( konjestif kalp yetmezliği ) veya başka bir kalp hastalığınız olması, oturup hiçbir şey yapmamanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında düzenli egzersizle (haftada 150 dakikadan fazla), iyileşmenizi hızlandırabilir, kalp fonksiyonunuzu iyileştirebilir ve hatta kullandığınız bazı ilaçları bırakabilirsiniz.

Egzersizin kardiyovasküler faydaları şunlardır:

Kalbinizi ve kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir,

Dolaşımınızı iyileştir vücudunuzun oksijeni daha iyi kullanmasına yardımcı olur

Kalp yetmezliği belirtilerinizin iyileştirir

Kan basıncını düşürür

Kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur.

Fiziksel aktivitenizi arttırmak veya bir egzersiz programına başlamak için asla geç değildir. Başlamadan önce doktorunuzdan izin almanı önemlidir.

Kalp yetmezliği olanlar hangi egzersizlerden uzak durmalı?

Şınav ve mekik gibi çok fazla izometrik egzersizlerden kaçının. İzometrik egzersizler, kasların diğer kaslara veya hareketsiz bir nesneye karşı gerilmesini içerir.

Havanın çok soğuk, sıcak veya nemli olduğu durumlarda doktorunuza danışmadan açık havada egzersiz yapmayın. Yüksek nem daha çabuk yorulmanıza neden olabilir. Aşırı sıcaklıklar dolaşımı etkileyebilir, nefes almayı zorlaştırabilir ve göğüs ağrısına neden olabilir. Daha iyi seçenekler alışveriş merkezinde yürüyüş veya koşu bandı gibi kapalı mekan aktiviteleridir.

Mantık dahilinde susuz kaldığınızdan emin olun. Özellikle sıcak günlerde susamadan önce bile su içmek önemlidir. Ancak çok fazla su içmemeye dikkat edin. Önce doktorunuza danışın!

Egzersiz programınız birkaç günden fazla ara verdiyse (örneğin hastalık, tatil veya kötü hava koşulları nedeniyle), rutine geri döndüğünüzden emin olun. Azaltılmış bir aktivite düzeyiyle başlayın ve başladığınız yere dönene kadar yavaş yavaş artırın.

Kalp hastalarının egzersiz sırasında aklında bulundurması gerekenler:

kalp

Bir egzersiz programı geliştirirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı önlemler vardır:

Aşırı yorulursanız veya nefes darlığı çekerseniz egzersizi durdurun. Belirtileri doktorunuzla tartışın veya değerlendirme için randevu alın.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya yakın zamanda hastalandıysanız egzersiz yapmayın. Egzersiz programına yeniden başlamadan önce tüm semptomların ortadan kalkması için birkaç gün beklemelisiniz. Emin değilseniz, önce doktorunuza danışın!

Sürekli nefes darlığınız varsa dinlenin ve doktorunuzu arayın. Doktor ilaçlarda, diyette veya sıvı kısıtlamalarında değişiklik yapabilir.

Hızlı veya düzensiz bir kalp atışı geliştirirseniz veya kalp çarpıntısı yaşarsanız aktiviteyi durdurun. 15 dakika dinlendikten sonra nabzınızı kontrol edin. Dinlenme sırasında dakikada 120 atışın üzerindeyse doktorunuzu arayın.

Acı hissederseniz görmezden gelmeyin. Göğüs ağrınız veya vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı varsa aktivitenin devam etmesine izin vermeyin. Acı çekerken bir aktivite yapmak eklemlerde strese veya hasara neden olabilir.

Bayılma durumu yaşanırsa mutlaka acil yardıma başvurun.

Kalp ilaçları egzersiz yapma yeteneğimi etkiler mi?

egzersiz

Bisoprolol ve atenolol ( beta blokerler ) gibi bazı ilaçlar vücudunuzun egzersiz taleplerine tepki verme şeklini etkileyebilir. Yapabileceğiniz egzersiz düzeyi ve türü etkilenebilir. Bazı kişilerin aktif olma yetenekleri üzerinde çok az etkisi olur veya hiç etkisi olmaz.

Bir egzersiz uzmanı bireysel egzersiz tepkilerinizi değerlendirebilir ve aktivitelerinizi özel olarak düzenleyebilir. Kardiyak rehabilitasyona katılan çoğu kişi minimum sorunla egzersiz yapabilir. Ancak egzersiz sırasında yaşanan yan etkileri veya semptomları her zaman kalp rehabilitasyon ekibiniz veya doktorunuzla tartışmalısınız.

Kalp hastaları için en ideal egzersiz hangisidir?

Yapılan çalışmalara göre; aerobik egzersizi (koşu, yüzme, bisiklete binme) direnç antrenmanı (orta derecede halter) ile birleştirmesinin kalp sağlığı için faydalı olduğu ortaya konulmuştur.

Haftada kaç gün egzersiz yapılmalı?

Genel kurallar aerobik egzersiz ve direnç antrenmanının bir kombinasyonunu gerektirir. Haftanın en az beş günü yürüyüş, bisiklete binme veya yüzme gibi en az 30 dakikalık aerobik egzersiz yapmaya çalışın. Kasları güçlendirmek ve kas dayanıklılığını artırmak için haftada iki kez veya büyük kas gruplarını çalıştıracak kadar sıklıkta orta düzeyde ağırlık kaldırma yapın.

Tüm dünya Covid-19 salgınını geride bıraktı. Virüs halen toplumlar içerisinde gezse de ilk günkü gücünde değil. Salgın döneminde üretilen aşıların Kalp krizi riskini arttırdığı ileri sürülüyor. Peki, bununla ilgili  bilimsel veri var mı?

National Türk öneriyor: Japonya’da et yiyen bakteri paniği yaşanıyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu