Alerji HastalıklarıÇocuk Sağlık

Bebeklere ne zaman yumurta verilir? Yumurta alerjisi belirtileri

Yumurta sağlık için son derece önemli bir besindir. Bu sağlıklı besinin çocuklara, bebeklere ne zaman kaç yaşında verilmesi gerektiği merak ediliyor. Peki, bebekler kaç aylıkken yumurta yiyebilir?

Sağlıklı bir beden için dengeli beslenmek çok önemlidir. Dengeli beslenme denildiğinde de akla gelen ilk gıdalardan biri de yumurtadır. Vitamin ve minarel deposu olan yumurta 7’den 70’e kadar herkes için faydalıdır. Elbette alerjisi olanlar hariç.

Protein, kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin olan yumurta ne yazık ki bazı kişilerde alerjilere sebep oluyor. Yumurtanın alerjik özellikleri sebebiyle anneler, çocuklarına yumurta verirken çekiniyor. Peki, yumurta kaç aylık bebeğe verilir. Peki, yumurtanın sarısı mı beyazı mı daha alerjiktir?

Yumurtanın faydaları nelerdir?

Yumurta son derece besleyicidir. 2 adet yumurta günlük D vitamini ihtiyacınızın %82’si, günlük folat ihtiyacınızın %50’si, günlük riboflavin (B2 Vitamini) ihtiyacınızın %25’i, günlük selenyum ihtiyacınızın %40’ını karşılar.

Tek bir yumurta yaklaşık 6,3 gram protein içerir.

Yumurtalar, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyelerinin veya yaygın olarak bilinen adıyla “iyi” kolesterolün artmasına yardımcı olur.

Yumurta D vitamini deposudur. Bazen ‘güneş ışığı vitamini’ olarak da adlandırılan D vitamini, kalsiyum ve fosforun emiliminde önemli bir rol oynar; bu da onu sağlıklı kemiklerin ve dişlerin korunması için gerekli kılar. D vitamini ayrıca sağlıklı kas fonksiyonunun desteklenmesine ve bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Yumurta iyi bir kolin kaynağıdır. Kolin, karaciğerde üretilen önemli bir besindir, ancak çoğu insan günlük ihtiyaçları karşılayacak kadar kolin üretmediğinden, yediğiniz yiyeceklerle de tüketilmesi gerekir.

Yumurtalar, doğa ananın inanılmaz ve yenilebilir Omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Yumurta, A vitamini, E vitamini ve selenyum dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller içerir; bunların tümü göz sağlığını, retina fonksiyonunu desteklemede ve yaşlandıkça dejeneratif görmenin önlenmesinde önemli antioksidanlar olarak görev yapar.

Yumurtada bulunan 13 vitamin hangileridir?

D vitamini

B12 vitamini

Kolin

Demir

Lutein ve Zeaksantin

B2 Vitamini

B5 Vitamini

A vitamini

E Vitamini

Fosfor

Folat

İyot

Selenyum

Bebeklere ne zaman yumurta verilir?

Anneler bebeklerinin beslenmelerine ne zaman yumurta eklemeleri gerektiğini merak eder. Tam bir protein deposu olan yumurta, aynı zamanda alerjik gözellikle taşır. Bebekler ilk ltı ay yalnızca anne sütüyle beslenmelidir. Ancak anne sütünün olmadığı zamanlarda bebekler bu dönemde formül mamalar tüketebilir.

Anne sütüyle beslenen bebeklere ilk 6 ay ek gıda verilmez. Ancak formül mama tüketen ve gelişimi hızlı olan bebeklerde doktor tavsiye etmediyse ek gıda 4. aydan itibaren başlar. Belirttiğimiz gibi bu noktada uzmanınız görüşü önemli, bilinçsizce bir karar vermemek çok önemli. Bebeklere yumurtanın tamamı verilmez. Yumurtanın sarısı daha az alerjik olduğu için bebeğinize 7.aydan itibaren verebilirsiniz. Yumurta beyazı ise bebeklere 1 yaştan sonra verilmesi tavsiye ediliyor.

Bebekler için yumurtanın faydaları nelerdir?

yumurta alerji

13 farklı vitamin ve mineral de dahil olmak üzere besinlerle dolu olan yumurtalar, çocuğunuzun beslenme ihtiyaçlarına değerli bir katkı sağlayabilir.

Yumurta, diğer şeylerin yanı sıra sağlıklı beyin gelişimine katkıda bulunan bir besin maddesi olan kolin içerir. Araştırmalar, yumurta yiyen hamile ve emziren kadınların diyetlerinden yeterli miktarda kolin alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor .

Yumurta; iyot, demir, kaliteli protein, omega-3 yağı ve A, D, E ve B12 vitaminlerini sağlar. Yüksek proteinli bir kahvaltı olarak yenildiğinde, çocuğun tokluk seviyesini artırabilir ve yoğun okul günü boyunca açlığı azaltabilir, bu da konsantrasyona ve enerji seviyelerine yardımcı olabilir ve ekstra atıştırmalık ihtiyacını azaltabilir.

Protein ve diğer temel besin maddeleri bakımından zengin olan yumurtalar, çocuğun büyüme ve gelişimini desteklemeye yardımcı olur.

1-3 yaş arası çocukların günde yaklaşık 14 gram, 4-8 yaş arası çocukların ise günde yaklaşık 20 gram protein tüketmesini önermektedir. Tek bir yumurta, küçük çocuklar için önerilen besin alımının neredeyse yarısını ve daha büyük çocuklar için önerilen besin alımının neredeyse üçte birini sağlayan 6 gramın biraz üzerinde protein içerir.

Bebeklerde ve çocuklarda yumurta alerjisinin belirtileri nelerdir?

Çocuğunuz yumurta tükettikten sonra aşağıdaki belirtileri gösteriyorsa; muhtemelen bu besine karşı alerjisi vardır.

Ciltte  kurdeşen, egzama, şişme veya kızarma yaşanır.

Mide bulantısı, kusma ve ishal sıklıkla görülür.

Burun akıntısı, hırıltı veya nefes almada zorluk yaşanması.

Hızlı kalp atışı veya düşük tansiyon sorunu görülebilir.

Yumurtayı sağlıksız hale getiren en önemli 4 hata… Yumurta lezzetli ve besleyici bir gıdadır. Ancak bu gıdayı fazla ve bilinçsizce tüketmek çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

National Türk öneriyor: Hamileler iyot takviyesi kullanabilir mi?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu