Şifalı BitkilerSağlık Haberleri

Kronik Yorgunluk Sendromu nedir?

Kronik yorgunluk sendromu (CFS), aşırı ve kalıcı yorgunlukla karakterize edilen spesifik bir tıbbi durumun adıdır.

Kronik Yorgunluk Sendromu CFS tanısının konulabilmesi için belirli spesifik kriterlerin karşılanması gerekir.

CFS’li kişiler ve genel halk bu durumu sıklıkla “kronik yorgunluk” olarak adlandırır. Ancak bu kafa karıştırıcı olabilir. Kronik yorgunluk aynı zamanda romatoid artrit, fibromiyalji ve lupus gibi birçok kronik durumun da belirtisidir.

Kronik yorgunluk ile kronik yorgunluk sendromu arasındaki fark nedir?

Yorgunluk Nedir?

Yorgunluk, olağan günlük aktiviteler sırasında veya sonrasında bitkinlik hissini veya bu aktivitelere başlamak için gereken enerjinin eksikliğini ifade eder.

Çoğu insan hayatının bir döneminde yorgunluk yaşar. Yorgunluk efordan, uyku eksikliğinden veya akut hastalıklardan (soğuk algınlığı gibi) kaynaklanabilir.

Bu gibi durumlarda yorgunluk aşırı veya kalıcı değildir. Bunun yerine, genellikle daha fazla dinlendikten veya akut hastalıktan kurtulduktan sonra kaybolur.

Kronik Yorgunluk Nedir?

Kronik yorgunluk, bitkinlik veya enerji eksikliği semptomlarının 6 aydan uzun sürmesi durumunda ortaya çıkar.

Kronik yorgunluk romatoid artrit, fibromiyalji veya lupus gibi birçok kronik durumun belirtisidir. Kronik yorgunluğun kesin nedeni bilinmemekle birlikte enfeksiyon, hormon düzeyindeki değişiklikler ve stres gibi bazı faktörler rol oynayabilir.

Kronik yorgunluk genellikle kronik ağrı ve depresyonla birlikte uyku bozukluklarından, genellikle uykusuzluktan kaynaklanır. Ayrıca kronik yorgunluk semptomlarına katkıda bulunabilecek diğer faktörler şunlardır:

 • Fiziksel hareketsizlik ve egzersiz eksikliği
 • Kötü beslenme
 • Bazı ilaçlar

Nedeni ne olursa olsun kronik yorgunluk, artritli kişilerin günlük işleyişini ve yaşam kalitesini etkiler.

Kronik Yorgunluk Sendromu (CFS) Nedir?

Kronik yorgunluk sendromu tanısına sahip olmak için, bir hastanın 6 ay veya daha uzun süredir şiddetli kronik yorgunluğa sahip olması ve bilinen diğer tıbbi durumların klinik tanı tarafından dışlanması gerekir.

Aynı zamanda hastada aşağıdaki belirtilerden dört veya daha fazlasının olması gerekir:

Kronik Yorgunluk Sendromu belirtileri

 • Kısa süreli hafıza veya konsantrasyonda önemli bozulma
 • Boğaz ağrısı
 • Hassas lenf düğümleri
 • Kas ağrısı
 • Şişme veya kızarıklık olmadan birden fazla eklemde eklem ağrısı
 • Yeni türde, desende veya şiddette baş ağrıları
 • Tazelenmeyen uyku
 • Fiziksel aktivite sonrası 24 saatten fazla süren rahatsızlık

Semptomların birbirini takip eden 6 veya daha fazla ay boyunca devam etmesi veya tekrarlamış olması ve yorgunluktan önce ortaya çıkmamış olması gerekir.

Kronik yorgunluğun belirgin bir açıklaması veya nedeni olmadığında (örneğin bir hastalık) kronik yorgunluk sendromu tanısı konulur.

Benzer semptomlara sahip olan kronik yorgunluk sendromuyla örtüşen veya sıklıkla birlikte var olan bir dizi başka durumun da dikkate alınması gerekir.

Hatta kronik yorgunluk sendromlu hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada, hastaların yalnızca %38’inin tek bir tanıya sahip olduğu bulunmuştur.

Diğerlerinde ayrıca fibromiyalji, çoklu kimyasal duyarlılık veya her ikisi de tanısı vardı.

Bu durumların veya diğerlerinin kronik yorgunluk sendromu için risk faktörleri olup olmadığı, doğrudan neden olup olmadığı, ortak nedenlere sahip olup olmadığı veya kronik yorgunluk sendromuyla hiçbir ilişkisinin olup olmadığı hala açık değildir.

Ne yapılabilir?

Kronik yorgunlukla mücadele ettiğinizi düşünüyorsanız belirtilerinizi sağlık uzmanınızla görüşmeniz önemlidir. Tartışılması özellikle önemli olan belirtiler şunlardır:

 • Endişe
 • Depresyon
 • Artrit ile uykusuzluk
 • Ağrı
 • Yorgun

Sağlık uzmanınıza, diyet takviyeleri, doğal ilaçlar ve tamamlayıcı tedaviler de dahil olmak üzere, aldığınız ilaçları bildirmeniz de önemlidir.

Bazı ilaçlar yukarıda listelenen semptomları abartabilir. Örneğin uyarıcılar (kafein gibi) ve kortikosteroidler uyku bozukluklarına neden olabilir.

Sağlık uzmanınız, hangi ilaçların ve müdahalelerin uykunuzu iyileştirebileceği konusunda rehberlik sağlamanın yanı sıra kaçınılması gereken ilaçlarla ilgili tavsiyelerde bulunabilir.

Kronik ağrı semptomlarını sağlık uzmanınızla görüşmeniz de önemlidir çünkü kronik ağrı sıklıkla uyku güçlüklerine yol açar ve bu da kronik yorgunluğa yol açar.

Sağlık uzmanınız, organ tutulumunun kronik yorgunluğa neden olup olmadığını belirlemek için laboratuvar testleri isteyebilir.

Artritli kişiler için sağlıklı kiloyu korumak ve düzenli egzersiz yapmak da kronik yorgunluk belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yorgunluğunuzun sebebi uykusuzluk olmayabilir! Yorgunluğun 8 sebebi

Selenyum eksikliği tedavi edilmezse ne olur?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu