Kalp ve Damar

Kalp hastaları kırmızı et ve yumurta yiyebilir mi?

Kalp hastalarının beslenmelerine özen göstermeleri son derece önemlidir. Bu sebeple kırmızı et ve yumurtanın kalp sağlığını nasıl etkilediği merak ediliyor.

Kalp hastalarının beslenmeleri konusunda son derece hassas davranmaları gerekiyor. Bu sebeple pek çok kişi gönül rahatlığıyla et ve yumurta tüketmelerinin mümkün olup olmadığını araştırıyor. Peki, kırmızı et ve yumurta kalp hastaları için iyi birer seçenek mi?

Kalp rahatsızlığı olan kişiler kırmızı et yemeli mi?

kirmizi et

Kırmızı et oldukça besleyicidir; bol miktarda protein, demir, çinko, fosfor ve B vitamini içerir. Ortalama olarak 100 gram çiğ kırmızı et, yaklaşık 20 ila 25 gram protein ve lizin, treonin, metiyonin, fenilalanin ve triptofan gibi çeşitli esansiyel amino asitleri içerir. Kırmızı ette %65 civarında olan miyoglobin içeriği beyaz ete göre çok daha yüksektir.

Ancak birçok insanın dengeli bir kırmızı et diyeti yok . Çok fazla kırmızı et tüketmek kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kanser riskini artırabilir.

Kırmızı et yüksek miktarda doymuş yağ ve kolesterol içerir. Bu sebeple yüksek miktarda kırmızı et tüketimi kalp-damar hastalıklarına sebep olur.

Günde 210 gramdan fazla et, özellikle de kırmızı veya işlenmiş et yemek, kötü kolesterolü (LDL-C) artırabilir. Bu kolesterol atardamarlarda birikerek damarların daralmasına ve kalbe giden kan akışının azalmasına neden olabilir. Zamanla bu birikintiler büyüyerek ateroskleroz nedeniyle kalp krizi riskinin artmasına neden olabilir.

Yüksek miktarda kırmızı et içeren bir beslenme de böbrek hastalığının bir nedeni olabilir.

Zaten iskemik kalp hastalığınız olduğundan çok miktarda kırmızı et tüketmemeniz tavsiye edilir. Kırmızı ve işlenmiş etleri beyaz et ve fındık, baklagiller, tam tahıllar ve soya ürünleri gibi bitki bazlı protein kaynakları ile değiştirebilirsiniz. Ayrıca günde en az bir etsiz öğün yemeyi de düşünmelisiniz.

Vücut için gerekli olan değerli besinleri sağladığı için kırmızı eti diyetinizden tamamen çıkarmanız önerilmez. Bir yetişkin, kırmızı et, beyaz et, deniz ürünleri, yumurta, süt ürünleri ve bitki bazlı protein dahil olmak üzere çeşitli hayvansal kaynaklı protein kaynaklarını hedeflemelidir. Ancak kırmızı et tüketiminizi haftada 500 gramı geçmeyecek şekilde sınırlamanız önemlidir.

Hapşırırken kalp durur mu?

Yumurta yemek kalp hastalığı riskimi artırır mı?

yumurta

Yeni bir araştırma, daha fazla yumurta yiyen kişilerde kalp hastalığı ve ölüm riskinin daha yüksek olduğunu  ortaya koydu.

Araştırmacılar bunun yumurtadaki kolesterolden kaynaklandığına inanıyor . Bu, doymuş yağ  (tereyağı, peynir ve ette bulunan tür) yemenin kolesterol seviyenizi daha fazla arttırması nedeniyle gıdalardaki kolesterolün endişe kaynağı olmadığı yönündeki mevcut düşünceyle çelişmektedir . Her ne kadar kalp rahatsızlığı olan kişiler yumurta yememeleri konusunda uyarılmış olsa da, yaklaşık 20 yıldır durum böyle değil.

Araştırmacılar, yumurta tüketimini artan kalp hastalığı ve ölüm riskiyle ilişkilendiren geniş bir çalışmanın sonuçlarını yayınladılar. Chicago’daki Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar  , toplamda 29.615 kişiyi kapsayan altı ABD araştırmasından veri topladı. Bu çalışmalar gözlemseldi; yani insanlardan belirli bir diyeti takip etmelerini istemek yerine, insanların diyetleri hakkında bilgi topladılar ve sağlık sonuçlarını izlediler.

Çalışmaların başında insanlardan günde kaç yumurta yedikleri de dahil olmak üzere beslenmeleri hakkında ayrıntılı bilgi vermeleri istendi.  Araştırmanın gerçekleştirildiği ABD’de büyük bir yumurta 186 miligram diyet kolesterolü içeriyor.

Katılımcılar ayrıca ne kadar egzersiz yaptıkları gibi yaşam tarzları hakkında başka bilgiler de verdiler. Daha sonra sağlıkları ortalama 17,5 yıl boyunca izlendi.

Ortalama bir Amerikalı, haftada 3 ila 4 yumurta dahil olmak üzere günde yaklaşık 295 mg kolesterol tüketir. Çalışma, günde tüketilen her yarım yumurtanın, insanlarda 17,5 yıl boyunca kalp-damar hastalığına yakalanma riskinin yüzde 6, ölüm riskinin ise yüzde 8 daha yüksek olduğunu buldu.

Yumurtalardaki kolesterolün bu ilişkiyi açıklayıp açıklayamayacağını öğrenmek için araştırmacılar daha sonra insanların kolesterol alımlarını ayrı ayrı incelediler. Günde tüketilen her ilave 300 mg kolesterol (yumurta, et ve yüksek yağlı süt ürünlerinden) için, katılımcıların kardiyovasküler hastalığa yakalanma riski yüzde 17, ölüm riski ise yüzde 18 daha yüksekti.

Araştırmacılar daha sonra yumurta tüketimi ve kolesterol tüketimiyle ilişkili riskleri karşılaştırdıklarında yumurtadaki kolesterol içeriğinin, yumurta tüketimiyle gözlemlenen risklerdeki artışı açıkladığını buldular. Bu, yumurtadaki kolesterolün, yumurta tüketiminde gözlemlenen artan risklere neden olabileceğini düşündürmektedir.

Yumurta iyi bir protein ve vitamin kaynağı olduğundan, sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin parçası olarak günde 1 adet tüketilmesi uzmanlarca öneriliyor. Kalp hastaları içinse haftada 3 adet yumurta tüketiminin fazlasına çıkılmaması gerektiği ifade ediliyor.

Tüm dünya Covid-19 salgınını geride bıraktı. Virüs halen toplumlar içerisinde gezse de ilk günkü gücünde değil. Salgın döneminde üretilen aşıların Kalp krizi riskini arttırdığı ileri sürülüyor. Peki, bununla ilgili bilimsel veri var mı?

National Türk öneriyor: Yumurta kolesterolü artırıyor mu? Yeni araştırmada ilginç sonuçlar

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu