Şifalı BitkilerKadın Sağlık

PCOS diyeti nedir?

Dünya genelinde kadınların yaklaşıl yüzde 13’ünü etkileyen PCOS, başka sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu sebeple PCOS yaşayanların diyetlerine özen göstermesi tavsiye ediliyor. İşte, PCOS diyetinin detayları...

Polikistik over senromu her 10 kadından birinde görülen sağlık sorunudur. PCOS’Un başka sağlık sorunlarına yol açmaması için beslenmenize özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca hayatınıza sporu da dahil etmeniz gerekiyor. İşte, PCOS’luların uzak durması gereken gıdalar…

PCOS nedir?

Polikistik over senromu (PCOS), kadınlarda yumurtalıklar içerisinde bulunan ve genellikle iyi huylu birçok kist şeklinde ortaya çıkarak, kişide aşırı tüylenme, adet düzensizliği, sivilceye neden olan hastalıktır. Her 10 kadından birinde görülebilen polikistik over sendromu, genetik olduğu düşünülen bir yumurtlama problemidir.

PCOS belirtileri nelerdir?

PCOS şüphesi duyanlar uzmana danışmadan önce hangi belirtilerin bu sağlık sorununa işaret ettiğini merak ediyor. İşte, en çok görülen PCOS belirtileri:

Düzensiz adet görmek

Uzun süre adet görememek

Yüzde ve vücutta aşırı tüylenme

Saç dökülmesi

Akne

Cilt kuruluğu

Stres

Kaygı

Depresyon

Kilo sorunları

Uyku problemleri

PCOS tedavisi var mı?

PCOS’un tedavisi yoktur, ancak tedaviler semptomları iyileştirebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı PCOS semptomlarını yönetmenin en etkili yoludur.

Bu, sağlıklı ve dengeli beslenmek , düzenli fiziksel aktivite yapmak , sağlıklı kiloyu korumak ve sigarayı ve aşırı alkol tüketimini azaltmak veya bırakmak anlamına gelir .

Doktorunuz PCOS’u yönetmek için farklı ilaçlar da önerebilir. Örneğin hormonal kontrasepsiyon (vücudunuzun adet döngüsünü geçersiz kılmak için ) ve Metformin (insülin direncini azaltmak için).

Cilt ve saç sorunları gibi semptomların giderilmesine yardımcı olmak için diğer ilaçlar ve tedaviler kullanılabilir. Örneğin sivilce ilaçları ve lazer epilasyon.

PCOS diyeti nedir?

PCOS’lu bireylerin şekeri, doymuş veya trans yağları sınırlamaları önerilir . Yüksek sodyum içeren diyetler hipertansiyona (yani yüksek tansiyona ) neden olabilir ve bu da kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Ayrıca işlenmiş atıştırmalıklar, unlu mamuller ve alkolsüz içeceklerdeki şeker içeriği insülin direncini kötüleştirebilir. Bu nedenle kızarmış gıdalar, işlenmiş etler (örneğin sosis, hamburger ve sosisli sandviç), rafine karbonhidratlar (örneğin beyaz ekmek, makarna ve hamur işleri) ve işlenmiş atıştırmalıklar (örneğin kekler, şekerler, şekerli yoğurt, aşırı miktarda dondurmalar) şeker, şekerli içecekler) PCOS diyetini uygularken kaçınılması gereken gıdalardır.

Araştırmalar, PCOS’lu kişilerin, kalp hastalığı ve diğer hastalıklarla ilişkili olan genel iltihaplanma belirtileri gösterdiğini gösteriyor. Akdeniz diyeti doymuş yağları, işlenmiş etleri ve rafine şekeri ortadan kaldırıyor, bu da onu iltihaplanmaya karşı güçlü bir araç haline getiriyor.

Turizm Tatil Seyahat öneriyor: Pcos nedir?

PCOS’lu kişiler inflamasyonu artırabilecek bu gıdalardan uzak durmalı:

pcos diyet

Kızarmış yiyecekler

Tereyağı veya margarin gibi doymuş yağlar

İşlenmiş et ürünleri

İşlenmiş ve paket atıştımalıklar

Gazlı içecekler

Enerji içecekleri

Alkollü içecekler

Rafine un ve hamur işi

Pirinç

PCOS’lu bireylerin güvenle tüketebileceği sağlıklı yiyecekler şöyle:

Fırında veya ızgarada pişirilmiş somon gibi Omega-3 bakımından zengin balıklar

Tereyağı veya margarin yerine zeytinyağı

Protein açısından zengin baklagiller

Yeşil yapraklı sebzeler

Esmer pirinç

Pcos nedir? Pcos’un 7 önemli belirtisi

PCOS’un kilo almayla bağlantısı olabilir mi?

PCOS ile kilo alımına, yüksek kan şekerine ve yüksek tansiyona neden olabilecek metabolik durumlarla da ilişkilidir. PCOS’lu kişilerde insülin direnci denilen durum görülebilir. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Vücudunuzun kan dolaşımındaki şekerleri kaslarınız, vücut yağınız ve karaciğeriniz için enerji olarak kullanılmak üzere hücrelere taşımasına yardımcı olmak için insülin gereklidir.

İnsülin direncinde vücut insülini olması gerektiği gibi kullanmaz ve vücudunuzda insülin seviyeleri artar. Bu genellikle daha yüksek kan şekerine yol açar. Daha yüksek miktarda insülininiz varsa, daha fazla androjen üretebilirsiniz, bu da düzenli olarak yumurtlamanızı zorlaştırabilir.

PCOS’lu kadınlar için tedavi planlarının bir parçası olarak diyetisyenle çalışmak faydalı olabilir. Diyetisyen mevcut yiyecek seçimlerinizi daha yakından inceleyecek ve sürdürülebilir ve kolay yollarla iyileştirmeler yapmanın yollarını sunacaktır.

Polikistik Over Sendromu tedavisi var mı?

Birçok sağlık koşulunda olduğu gibi, daha sağlıklı yaşam tarzlarını benimsemek PCOS semptomlarını iyileştirebilir. Akdeniz diyeti planı veya DASH diyetinde önerilenler gibi bitki bazlı gıdaların tamamının eklenmesini destekleyen iyi kanıtlar vardır . Bu diyetler lif açısından zengin gıdaları, sağlıklı yağları ve antioksidanlar açısından zengin gıdaları dengeler.

Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve kinoa gibi tam tahıllar,

Brokoli, yeşil fasulye ve patlıcan gibi nişastalı olmayan sebzeler,

Ispanak, karalahana ve karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeler,

Siyah fasulye, barbunya fasulyesi, nohut ve mercimek gibi baklagiller ve baklagiller,

Balık ve kabuklu deniz ürünleri,

Ceviz, antep fıstığı ve ayçiçeği çekirdeği gibi fındık ve tohumlar,

Çeşitli meyveler ve turunçgiller de dahil olmak üzere meyveleri ölçüyü tükettiğinizde kilo almanız yavaşlayabileceği gibi kilo kayıpları da yaşayabilirsiniz.

Öte yandan PCOS’un etkilerini hafifletmek ise sizin elinizde. Yaşamınızda yapacağınız küçük değişiklikler sağlık kalitenizi arttıracaktır.

Cumcuma öneriyor: PCOS’a ne iyi gelir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu