Şifalı BitkilerBeslenme ve DiyetYaşam Tarzı

Yumurtayı sağlıksız hale getiren en önemli 4 hata

Yumurta lezzetli ve besleyici bir gıdadır. Ancak bu gıdayı fazla ve bilinçsizce tüketmek çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Yumurta besleyici bir besindir. Ancak yumurtanın fazla tüketilmesi, yanlış pişirme yöntemleri bu salık deposunu sizin için tehlikeli hale getirebilir. Peki, yumurtanın faydaları nelerdir?

Yumurtanın faydaları nelerdir?

Vitamin minarel deposu

Günde iki yumurta tükettiğinizde; Günlük D vitamini ihtiyacınızın %82’si

Günlük folat ihtiyacınızın %50’si

Günlük riboflavin (B2 Vitamini) ihtiyacınızın %25’i

Günlük selenyum ihtiyacınızın %40’ı karılanmış olur.

İyi bir protein kaynağı

Yumurtalar yaygın olarak değerli bir kaliteli protein kaynağı olarak kabul edilir. Proteinler yaşamın yapı taşlarıdır; kas ve dokuların güçlendirilmesi ve onarılması için gereklidir; tek bir yumurta yaklaşık 6,3 gram protein içerir.

Yumurtadaki proteinin güçlü avantajı, yumurtaların etkili kas büyümesini, iyileşmesini ve bakımını desteklemek için dokuz temel amino asidin tamamını (yeterli miktarlarda) içermesi gerçeğiyle bağlantılıdır.

Diğer bazı gıdalar oransal olarak yumurtadan daha fazla protein içerse de, yumurtadaki proteinin yüksek kalitesi ve biyoyararlılığı gerçekten rakipsizdir.

İyi kolesterol düzeyini artırır

Yumurtalar, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyelerinin veya yaygın olarak bilinen adıyla “iyi” kolesterolün artmasına yardımcı olur ve bu, yumurtaların kalp hastalığı riski üzerinde çok az etkisi olduğunun veya hiç etkisinin bulunmadığının bulunmasının bir nedenidir.

Kalp sağlığını riske atabilen şey düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolesteroldür. Doymuş yağlar ve derin yağda kızartılmış paket gıdalar gibi trans yağlar açısından zengin yemekler, LDL kolesterol riskinin artmasının ana suçlularıdır.

Muhteşem bir D vitamini kaynağı

Yumurta sarısı, doğal olarak D vitamini içeren muhteşem bir besindir. İki yumurtadan oluşan bir porsiyon, önerilen günlük D vitamini alımının %82’sini sağlar; bu da onları bu temel vitaminin çok önemli bir kaynağı haline getirir.

Bazen ‘güneş ışığı vitamini’ olarak da adlandırılan D vitamini, kalsiyum ve fosforun emiliminde önemli bir rol oynar; bu da onu sağlıklı kemiklerin ve dişlerin korunması için gerekli kılar. D vitamini ayrıca sağlıklı kas fonksiyonunun desteklenmesine ve bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Uykusuzluğun sorumlusu demir ve D vitamini mi?

Kilo kontrolüne yardımcı olur

Nispeten düşük kalorili ve zengin bir kaliteli protein kaynağı olan yumurta, kilo yönetimine yardımcı olacak en iyi gıda seçeneklerinden biridir. Yumurtaların yüksek tokluk seviyeleri, daha fazla tatmin duygusuna, daha az açlığa ve günün ilerleyen saatlerinde daha az yemek yeme isteğine yol açar; bu da öğleden sonra atıştırmalıklarına daha az ulaşma eğiliminde olacağınız anlamına gelir.

Çalışmalar, yumurta yemenin aşağıdaki yollarla kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayabileceğini bulmuştur:

Yemek yedikten sonra kendinizi tok hissetmenize yardımcı olan bir hormonun artan seviyeleri

Enerji seviyelerini daha yüksek tutmak

Metabolik aktivitenin arttırılması

Yiyeceklerin mideden ayrılma hızının geciktirilmesi

Yumurtalar yüksek kaliteli proteinle doludur, bu da onları insanların kilolarını kontrol etmelerine yardımcı olabilecek birçok farklı beslenme modelinin parçası olarak ideal kılar. Yumurta tüketmek aynı zamanda glikoz seviyelerindeki farklılıkların azaltılmasına da yardımcı olabilir ve bu da yeme düzeninin düzenlenmesinde büyük kalıcı faydalar sağlayabilir.

En iyi kolin kaynaklarından biri

Kolin, karaciğerde üretilen önemli bir besindir, ancak çoğu insan günlük ihtiyaçları karşılayacak kadar kolin üretmediğinden, yediğiniz yiyeceklerle de tüketilmesi gerekir.

B vitaminlerinin işlevine benzer şekilde kolin, normal hücre işleyişi için gereklidir, hamilelik sırasında beyin ve omurilik gelişiminde, bebeklerde bilişsel gelişimde etkili bir rol oynar ve ayrıca yaşlılarda bilişsel gerilemenin azaltılmasına yardımcı olur. Yakın zamana kadar dengeli beslenmenin bir parçası olarak kolinin rolü büyük ölçüde göz ardı edilmişti.

Yumurtalar, yaygın olarak tüketilen diğer yiyeceklerden iki kat daha fazla kolin sağlayan zengin bir kolin kaynağıdır. Bu, yumurtaları günlük besin alımınızı karşılamanın son derece etkili ve basit bir yolu haline getirir.

Gözlere faydalı antioksidanlar içerir

Yumurta, A vitamini, E vitamini ve selenyum dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller içerir; bunların tümü göz sağlığını, retina fonksiyonunu desteklemede ve yaşlandıkça dejeneratif görmenin önlenmesinde önemli antioksidanlar olarak görev yapar.

Yumurtalar, her ikisi de katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu dahil olmak üzere bazı göz hastalıkları riskini azaltmada koruyucu rol oynayan lutein ve zeaksantin antioksidanları açısından zengindir. Çalışmalar, bu antioksidanların vücut tarafından alternatif bitki kaynaklarına göre yumurtalardan daha iyi emildiğini göstermektedir.

Yumurta ruh sağlığını destekler

Dengeli bir beslenme, stresin azaltılmasını ve daha iyi zihinsel sağlık uygulamalarını destekleme konusunda uzun bir yol kat edebilir; hem semptomların etkisini azaltır hem de daha yüksek performansı optimize eder.

Yumurtanın inatçı faydalarına gelince; B2, B12 vitamini, kolin, demir ve triptofan kombinasyonunun hepsi anksiyete riskini, depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olur ve doğal olarak uykuya yardımcı olur.

Yumurta tüketirken ölçüyü kaçırmayın

Besin açısından zengin bir gıda olan yumurta tüketmenin sağlık açısından hem faydaları hem de potansiyel dezavantajları vardır. Diyet kolesterolü yüksek olan yumurtalar, yüksek kolesterol düzeylerine katkıda bulunarak kardiyovasküler sorun riskini artırabilir. Ancak bireysel tepkiler yaşam tarzı seçimlerinden, genetikten ve beslenme alışkanlıklarından etkilenerek farklılık gösterir.

Avidin proteini açısından zengin olan yumurta akı, biyotin emilimini engelleyebilir. Pişirme avidini denatüre ederek biyotin emilimi üzerindeki etkisini azaltır.

Yumurta alerjiye yol açabilir

Besin içeriğine rağmen yumurtalar bazı kişiler için de risk oluşturmaktadır. Yumurta alerjisi, kurdeşenlerden şiddetli anafilaksiye kadar değişen reaksiyonlara yol açabilir ve etkilenenlerin tamamen kaçınılmasını gerektirir.

Yumurtayı yağda mı kızartıyorsunuz?

Yumurtalarda doymuş yağ bulunması, özellikle ilave yağla kızartıldığında bazı bireylerde kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Üstelik düzenli yumurta tüketimi, pişirme yöntemleri ve eşlik eden yemeklerden etkilenerek hazımsızlık, gaz ve şişkinlik gibi mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

Yumurtanın iyi piştiğinden emin olun

Çiğ veya az pişmiş yumurtalardan kaynaklanan Salmonella enfeksiyonu riski, özellikle hamile kadınlar, küçük çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar gibi hassas gruplar için iyice pişirmenin önemini vurgulayan önemli bir husustur.

Bu faktörlerin anlaşılması, bireylerin sağlık ihtiyaçları ve düşünceleri doğrultusunda yumurta tüketimi konusunda bilinçli kararlar vermelerine olanak tanır.

National Türk öneriyor; Her Gün Alınan D Vitamini Kanser Ölümlerini Azaltıyor

Yumurta nasıl sağlıklı olarak pişirilebilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu