Vitaminler ve Takviyeler

Ecz. Ayşe Eslem Genç: Nattokinaz kalp hastalıklarına yeni bir yaklaşım

Eczacı Ayşe Eslem Genç, kardiyovasküler hastalıkların dünyadaki en yaygın ölüm nedeni olduğuna dikkati çekerek Japon mucizesi Nattokinaz'ı bu hastalıklara yeni bir yaklaşım olarak niteledi.

KANYON Sağlık & Güzellik’in Instagram hesabından Nattokinaz ve kalp hastalıklarıyla ilgili bilgi veren bir açıklamada bulunan Genç, şunları kaydetti:

“Kardiyovasküler hastalıklar (KVH), kalp ve kan damarlarını içeren bir grup hastalıktır ve dünyadaki en yaygın ölüm nedenidir.

Bu hastalıklar, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, inme, kalp yetmezliği, romatizmal kalp hastalığı ve kardiyomiyopatileri içerir ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelindeki tüm ölümlerin %31’ini oluşturur.

Ancak, kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümleri önleme ve yönetme konusunda sınırlı yaklaşımlar bulunmaktadır.

Gelir ve eğitim düzeylerinin yükselmesiyle birlikte, sedanter yaşam tarzı, kötü beslenme alışkanlıkları ve komorbid hastalıkların artması, kalp-damar hastalıklarının yaygınlığını artırmıştır.

Nattokinase Nedir? İşte Faydaları

Bu durum, özellikle artan kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümler ve erken yaşta başlayan ilaç kullanımı ile ülkemizi etkilemektedir. Ancak, klinik eczacılık yaklaşımları ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi çeşitli önlemler alınabilir.

Natto Nedir?

Natto, Bacillus subtilis bakterisi ile fermentasyonundan elde edilen soya fasulyesinin geleneksel bir Japon gıdasıdır.

Besin değerleri yönünden zengin olan natto, Japon nüfusunun uzun ömürlü oluşu ve nadir kardiyovasküler hastalığa bağlı ölümler yaşamasıyla ilişkilendirilmektedir.

Son araştırmalar, iskemik kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin yüksek natto alımı ile sınırlı olabileceğini göstermektedir.

Nattokinaz ne işe yarar?

Nattokinaz, fermente soya fasulyesinden elde edilen güçlü bir pıhtı çözücü enzimdir ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisi için güvenli bir takviye olarak kabul edilir.

Bu enzim, antihipertansif, antikoagülan, antitrombotik, anti-aterosklerotik ve nöroprotektif etkilere sahiptir.

Yapılan deneyler, nattokinazın potent bir fibrinolitik olduğunu ve plazmin enzimine göre daha güçlü trombolitik aktivite gösterdiğini ortaya koymuştur.

Özetle, nattokinaz, geleneksel antitrombotik ve antihipertansif ilaçlara kıyasla daha güvenli ve düşük yan etki profiline sahip bir takviyedir. Yakın gelecekte, kardiyovasküler hastaların önlenmesinde düşük doz aspirin yerine nattokinaz gibi bitki bazlı enzimlerin tercih edilebileceği düşünülmektedir.

Ecz. Ayşe Eslem Genç”

120 eczacıya Nattokinaz sunumu yapıldı
Nattokinaz: Bir doğa mucizesinin keşfi
Uzmanların gündemindeki mucize enzim: Nattokinaz

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu