Doktor Tavsiyeleri

Erdal Uzuner: Orta kulak iltihabı, işitme kaybına sebep oluyor

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erdal Uzuner, orta kulak iltihabına ilişkin bilgiler paylaştı.

Emsey Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erdal Uzuner, orta kulak iltihabının çoğunlukla çocuklarda görülen bir sağlık sorunu olduğunu belirtti.

İşitme kaybına yol açmasının nedenlerini açıklayan Emsey Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erdal Uzuner, “işitme kaybına yol açmasının birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunların başında, sürekli olarak orta kulakta biriken sıvının basınç oluşturarak iç kulağın işitme organlarını etkilemesi gelir. Bu durum, işitme sinirlerine baskı yaparak işitme kaybına sebep olabilir. Ayrıca, tekrarlayan orta kulak iltihapları, kulak zarında kalıcı hasara ve kalınlaşmaya neden olabilir. Bu da sesin kulak içine geçişini zorlaştırarak işitme sorunlarına yol açabilir. Özellikle çocuklarda sık görülen bu durum, erken yaşta işitme kaybına neden olabilir ve dil gelişimini olumsuz etkileyebilir” dedi.

Erdal Uzuner: Çocuklarda belirtiler daha belirgindir

rta kulak iltihabi

Çocuklarda orta kulak iltihabının belirtilerinin daha belirgin olduğunu söyleyen Uzuner, “Ağrı, kulakta akıntı, ateş gibi belirtiler çocuklarda daha sık görülürken, yetişkinlerde bu belirtiler daha hafif olabilir ve hastalık daha az fark edilebilir. Bu nedenle, herhangi bir şüpheli belirti olduğunda mutlaka bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına danışılmalıdır” diye uyarıda bulundu.

İşitme kaybı yaşanmaması için erken tanı önemli

Erken tanı ve doğru tedavinin önemine değinen Uzuner, “Biz, genellikle orta kulak iltihabının tedavisinde antibiyotikler ve semptomları hafifletmek için ilaçlar reçete ederiz. Ayrıca, orta kulakta biriken sıvının drenajı da gerekebilir. Ancak, bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Özellikle tekrarlayan orta kulak iltihapları veya kalıcı hasarlar söz konusuysa, kulak zarı tamiri veya kulak tüpü yerleştirme gibi işlemler uygulanabilir. Maalesef bazı hastalar belirtileri hafife alabiliyor veya tedaviye geç kalınmış olabiliyor. Bu durumda, işitme kaybı gibi kalıcı sorunlarla karşılaşma riski artıyor. Erken tanı ve tedavi ile bu riskler minimize edilebilir ve sağlıklı bir işitme sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

Orta kulak enfeksiyonu nedir?

ortakulak

Orta kulak enfeksiyonu; ulak zarının arkasında enfeksiyon olduğu anlamına gelir. Bu tür kulak enfeksiyonu, sıvının orta kulaktan akmasını engelleyen herhangi bir durumdan sonra ortaya çıkabilir. Bu koşullar arasında alerjiler, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı veya solunum yolu enfeksiyonu bulunur.

Orta kulak enfeksiyonları çocuklarda sık görülür ancak yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinlerde kulak enfeksiyonu, çocuğa göre daha ciddi bir sorun anlamına gelebilir. Bu nedenle ek testlere ihtiyacınız olabilir. Kulak enfeksiyonunuz varsa tedavi için sağlık uzmanınıza başvurmalısınız.

Yetişkinlerde orta kulak enfeksiyonuna ne sebep olur?

Orta kulak, östaki borusu adı verilen bir kanalla boğaza bağlanır. Bu tüp, dış kulak ile iç kulak arasındaki basıncın dengelenmesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı veya alerji tüpü tahriş edebilir veya etrafındaki alanın şişmesine neden olabilir. Bu, sıvının orta kulaktan akmasını önleyebilir. Sıvı kulak zarının arkasında birikir. Bu sıvıda bakteri ve virüsler büyüyebilir. Bakteri ve virüsler orta kulak enfeksiyonuna neden olur.

Yetişkinlerde orta kulak enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Bir veya her iki kulakta ağrı

Kulaktan drenaj

Boğuk işitme

Boğaz ağrısı

Ayrıca ateşiniz de olabilir.

Yetişkinlerde orta kulak enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Orta kulak enfeksiyonu aşağıdakilerle tedavi edilebilir:

Ağız yoluyla veya kulak damlası olarak alınan antibiyotikler

Ağrı için ilaç

Dekonjestanlar, antihistaminikler veya nazal steroidler

Doktorunuz ayrıca otomatik insuflasyonu denemenizi isteyebilir. Bu, kulağınızdaki hava basıncını ayarlamanıza yardımcı olur. Bunun için burnunuzu sıkıştırıp yavaşça nefes veriyorsunuz. Bu, havayı östaki borusundan geri iter.

Kulak enfeksiyonunuzun kesin tedavisi, sahip olduğunuz enfeksiyonun türüne bağlı olacaktır. Genel olarak belirtileriniz 48 ila 72 saat içinde düzelmezse bir uzmana danışmak önemlidir.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kevser Gülcihan Balcı, Kulak memesinde bulunan çizginin kalp-damar hastalığı riskine işaret ettiğini belirtti.

National Türk öneriyor: Kulak çınlaması için mobil çözüm: MindEar

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu