Kadın Sağlık

Günde 3600 adım yaşlı kadınlarda kalp yetmezliği riskini azaltıyor

Yeni bir araştırmaya göre günde sadece 3 bin 600 adım yürümek yaşlı kadınlarda kalp sağlığına fayda sağlayabilir.

Yeni araştırmalar, günde 3.600 adım atmanın yaşlı kadınlarda kalp yetmezliği riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

Bulgular ayrıca menopoz sonrası kadınlarda daha yaygın olan belirli bir kalp yetmezliği türü için de geçerli. Doktorlar, bulguların düzenli fiziksel aktivitenin önemini vurguladığını söylüyor.

Araştırmalar, düzenli aktivitenin kardiyovasküler sağlık için önemli olduğunu defalarca ortaya çıkardı, ancak insanların ne kadar aktiviteye ihtiyaç duyduğu sıklıkla tartışılıyor ve yaşla birlikte değişiyor.

Yeni bir çalışma, 60 yaş üstü kadınların ne kadar aktif olması gerektiğini belirledi ve bu, sıklıkla tavsiye edilen günde 10 bin adımdan çok daha az.

JAMA Cardiology’de yayınlanan çalışma, yaşlı kadınlar ve kalp sağlığı söz konusu olduğunda küçük bir aktivitenin uzun bir yol kat ettiğini buldu.

Kalp yetmezliği riskindeki farkı görmek için günde sadece 3.600 adım atmaları yeterli.

Araştırmacılar, yaşları 63 ile 99 arasında değişen yaklaşık 6 bin Amerikalı kadının, suda oldukları zamanlar dışında art arda yedi gün boyunca kalçalarına bir ivmeölçer takmalarını sağladı.

Yeni araştırma ne diyor?

Çalışmada yer almayan Penn Dijital Kardiyoloji Merkezi direktörü Neel Chokshi, 3.600 adımın ulaşılabilir bir adım sayımı olduğunu ifade ederek “Bunun pragmatik sonuçları var: Kaç yaşında olursanız olun, her türlü aktivite kalbiniz için koruyucudur.” diyor.

Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Diğer Günlük Aktiviteler de Kalbi Korur

Genel olarak, ortalama 7,5 yıllık takip sırasında 407 kalp yetmezliği vakası vardı. Araştırmacılar, normal hızda günde ortalama 3 bin 600 adım atanların kalp yetmezliğine yakalanma riskinin %26 daha düşük olduğunu, ancak egzersiz yapmayı düşünmeyeceğiniz aktivitelerden de kazançlar elde edildiğini buldu.

Katılımcıların kişisel bakım, evdeki işler gibi hafif yoğunluklu faaliyetlerde harcadıkları günde her 70 dakikada bir kalp yetmezliği riski %12 daha düşüktü.

Normal hızda yürümek, merdiven çıkmak ve bahçede çalışmak olarak tanımlanan orta ila şiddetli yoğunlukta geçirilen günde her 30 dakikada bir kalp yetmezliği riski %16 daha düşüktü.

Hareketsiz kalmanın faydası olmadı. Veriler, her 1,5 saatlik hareketsiz kalma süresinde katılımcıların kalp yetmezliği yaşama riskinin %17 daha yüksek olduğunu buldu.

Çalışma, korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu (HFpEF) kalp yetmezliği de dahil olmak üzere, kalp yetmezliğinin iki alt tipini inceledi.

Araştırmanın baş yazarı Michael J. LaMonte çalışma ile ilgili şunları söyledi:

“Bu, çalışmamızın önemli ve benzersiz bir bulgusu çünkü fiziksel aktivite ve HFpEF hakkında çok az yayınlanmış veri var.

Bu nedenle diğer çalışmaların üzerine inşa edebileceği yeni bilgiler sağlıyoruz.”

Neel Chokshi, çalışmanın HFpEF’ye bakmasının özellikle dikkat çekici olduğunu belirterek “Kalp yetmezliğinin bu alt tipi kadınlarda daha sık görülüyor ve tedavi için çok az müdahalemiz var, dolayısıyla bu etkiyi görmek güzel” dedi.

Kardiyolog Dr. Jennifer Wong, çalışma bulgularının doktorların hastalarla paylaşması için “cesaret verici” ve yararlı veriler olduğunu söyleyerek “Fiziksel aktivitenin önemi hakkında söylediklerimizi nispeten düşük seviyelerde bile desteklememize olanak tanıyor” diye konuştu.

Bulgular Erkekler İçin Geçerli mi?

Çalışmanın erkeklere değil, yalnızca kadınlara baktığını ve bu bulguların diğer cinsiyetler için de geçerli olup olmadığı konusunda sorular ortaya çıkardığını belirtmek önemli.

Spor kardiyoloğu ve NewYork Kadın Kalp Merkezi’nin eş direktörü Sonia Tolani, “Erkeklerde de muhtemelen benzer faydalar gösterecektir çünkü bu değişikliklere büyük olasılıkla iyileşen risk faktörleri aracılık etmektedir ve bunlar hem erkeklerde hem de kadınlarda benzer olmalı” ifadelerini kullandı.

Ancak Tolani, menopoz sonrası yaşlı kadınlarda HFpEF’nin daha fazla görüldüğüne dikkat çekti.

Kalp Yetmezliğinden Korunmanın Diğer Önemli Yolları

Fiziksel aktivite kalp yetmezliği riskinizi azaltmanıza yardımcı olsa da tek seçenek bu değildir.

Tolani, “Fiziksel aktivitenin yanı sıra sağlıklı beslenme ve düzenli sağlık kontrolü önemli. Yetişkinler tansiyon, kan şekeri, kolesterol gibi değerlerini sık sık kontrol etmeli. Bu risk faktörlerini tedavi etmek kardiyovasküler sağlık açısından büyük bir iyileşme sağlıyor. Bu da koroner hastalık oranlarını ve kalp yetmezliği riskini azaltıyor” diyor.

Kuzey Yürüyüşü Nedir, Nasıl Kilo Verilir?
Nattokinase Türkiye’de! Japon Mucizesine Ulaşmak Artık Çok Kolay

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu