Yiyecekler ve İçeceklerYaşam Tarzı

Yoğurt kilo vermeye yardımcı olur mu?

Türk mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerindendir yoğurt... Sofralardan eksik edilmeyen yoğurdun kilo vermeye yardımcı olup olmadığı merak ediliyor. Peki, yoğurt zayıflatır mı?

Pek çok kişi tartıda gördüğü rakamları değiştirmek ister. Bu sebeple günlük kalori kısıtlaması yapmak son derece önemlidir. Peki, yoğurt kilo verdirir mi?

Yoğurt yemek kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

Uzmanlar diyet yapan kişilerin mutlaka günlük beslenme planlarına yoğurdu eklemeleri gerektiğini bekilrityor. Yoğurt düşük kalorisi ve besleyici özelliği ile kilo vermeye yardımcı oluyor. İşte, diyetlerde yoğurt tüketmeniz gerektiğinin 6 sebebi

İyi bir probiyotik kaynağı

Yoğurtlar probiyotik olarak da bilinen “canlı aktif kültürler” sunar. Bu faydalı bakteriler, daha iyi kilo yönetimi ve gelişmiş sindirimle bağlantılı olan sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu destekler. Dengeli bir bağırsak mikrobiyomu daha iyi sindirimle bağlantılıdır ve kilo yönetiminde rol oynayabilir.

İyi bir besin deposu

Yoğurt; D vitamini, kalsiyum ve B vitaminleri gibi temel besinlerle doludur. Özellikle kalsiyum, vücut ağırlığının ve yağ metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynar.

Yoğurdun protein içeriği yüksektir

Yoğurt, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacak, böylece sağlıksız atıştırmalıklara ulaşma veya bir sonraki öğünde fazla yeme isteğinizi azaltacak mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Protein ayrıca sağlıklı bir metabolizma için gerekli olan yağsız kas kütlesinin korunmasına ve oluşturulmasına da yardımcı olur.

Kalorisi düşüktür

İster az yağlı ister yağsız yoğurdu tercih edin, seçiminiz oldukça düşük kalorili olacaktır; bu da onu doyurucu ve keyifli bir kahvaltı veya atıştırmalık tüketirken aynı zamanda kalori alımını kontrol altına almak isteyen herkes için ideal bir seçim haline getirir.

İştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir

ev yogurdu

Yoğurt açlık hormonlarını kontrol altına almanıza da yardımcı olabilir. Yoğurttaki protein ve yağ, ghrelin ve leptin gibi açlık hormonlarını düzenlemeye yardımcı olabilir; bu da iştahınızı kontrol etmenize ve sağlıksız, kalorisi yoğun yiyeceklere karşı atıştırma isteğinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Kan şekeri kontrolüne yardımcı olur

Yoğurttaki yağ ve protein kombinasyonunun kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Yoğurdun sağlığa faydaları nelerdir?

yogurt

Kilo vermenin dışında da yoğurt içerdiği vitamin ve minarellerle sağlık için olmazsa olmazlardandır. İşte, yoğurdun faydaları:

Sindirim sorunlarına iyi gelir

Yoğurt, laktoz intoleransı, kabızlık, ishal, kolon kanseri ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi gastrointestinal rahatsızlıklara yardımcı olabilecek aktif kültürler ve probiyotikler açısından zengindir. Yoğurtta bulunan Bifidobacteria ve Lactobacillus gibi bazı probiyotik türlerinin , sindirim sorunlarının rahatsız edici semptomlarını azalttığı gösterilmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Viyana Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yoğurt yemenin soğuk algınlığından korunmanın en iyi yollarından biri olabileceğini keşfetti . Çalışma, her gün yoğurt tüketen kadınların, yoğurt yemeye başlamadan öncesine göre çok daha güçlü ve daha aktif enfeksiyonla mücadele eden hücrelere sahip olduğunu buldu.

Yaşlı insanlar üzerinde yapılan başka bir araştırmada araştırmacılar, fermente sütte bulunan belirli bir probiyotiği tüketen grupta tüm hastalıkların süresinin önemli ölçüde daha kısa olduğunu buldu. Bunun nedenleri magnezyum, selenyum ve çinko gibi mineral içeriğinin yanı sıra vitaminlerle zenginleştirilmiş yoğurt türlerine bağlanabilir.

Kemikleri güçlendirir

Kalsiyum ve D vitamini gibi beslenme, osteoporoz ve diğer ilgili sorunların önlenmesinde önemli bir rol oynar. Bazı yoğurtlar da dahil olmak üzere pek çok süt ürünü, kemiklerinizi sağlıklı ve güçlü tutan ilave D vitamini ve kalsiyum ile yapılır. Yoğurt ayrıca protein, potasyum ve fosfor da içerebilir, bu nedenle düzenli olarak tüketmek kemik sağlığınız için ekstra faydalıdır.

Kalp sağlığını korur

Bir çalışma , yoğurt gibi fermente süt ürünlerini haftada iki porsiyon düzenli olarak tüketmenin, kan basıncını düşürerek kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Uzmanlar, yoğurttaki potasyumun, günlük tuz tüketimimizden dolayı vücutta biriken fazla sodyumun bir kısmını dışarı atabileceğine inanıyor. Dolayısıyla bu, yüksek tansiyon riskini azaltabilir ve uzun vadede sağlığımıza fayda sağlayabilir.

Tip 2 diyabete iyi gelir

Araştırmalar ayrıca yoğurdun Tip 2 diyabetin önlenmesinde de rol oynayabileceğini göstermiştir . Yoğurt, bağırsak mikrobiyotasını etkileyebilecek ve glisemik değişkenliği azaltmada potansiyel bir role sahip olabilecek laktik asit bakteri içeriği gibi benzersiz özellikler içerir. Bu nedenle, kişinin kan şekeri seviyelerindeki dramatik dalgalanmaların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Mutfak kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Yoğurt sağlık için son derece faydalıdır. Prof. Dr. Esin Korkut Yoğurdun faydalarını anlattı.

National Türk öneriyor: Probiyotiklerin yan etkileri var mı?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu