TIP

Sırt bölgesinde neden sivilce çıkar? Aknenin en önemli 8 sebebi

Pek çok kişi sırt bölgesinde çıkan sivilcelerden rahatsızlık duyar. Peki, bu bölgede neden sivilce çıkar?

Sırtta çıkan kırmızı şişlikler, beyaz noktalar veya siyah noktalar gibi görünen sivilcelere can sıkıcı olabiliyor. Bu sivilceler çirkin, sinir bozucu ve acı verici olabilir.

Sivilce , yağ, kir, ölü deri hücreleri ve bakteriler cildinizin gözeneklerini tıkadığında ortaya çıkar. Sırtta sivilce genellikle egzersiz veya yorucu aktivite sırasında terin bir tişörtün veya atletik ekipmanın altında kalmasıyla ortaya çıkar. Giysiler terli cildinize sürtünerek sivilcelerin oluşmasına veya daha da kötüleşmesine neden olur.

Sırtta çıkan sivilcenin sebepleri nelerdir?

Pek çok kişi sırt bölgesinde çıkan sivilcelerden rahatsızlık duyar. Peki, bu bölgede neden sivilce çıkar?

Sırt sivilceleri diğer sivilce türleri gibi gelişir. Cildinizin gözenekleri (küçük delikler) kir, ölü deri hücreleri, ter ve sebum adı verilen bir yağ ile tıkanır. Vücudunuz cildinizin ve saçınızın fazla kurumasını önlemek için sebum üretir.

Vücudunuz çok fazla sebum üretiyorsa veya cildinizi düzgün bir şekilde temizlemezseniz gözenekler tıkanabilir.Sivilce oluşmasının bazı sebepleri şöyle:

Aile öyküsü: Ailenizde sivilce öyküsü varsa sivilce geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Giysiler etkili olabilir: Terli cilde sürtünen gömlekler, sırt çantaları, spor malzemeleri ve diğer giysiler sırtta sivilce oluşmasına neden olabilir veya daha da kötüleşebilir.

Hormonlar: Hamile olan kişilerin ve ergenlik dönemindekiler, hormon seviyeleri değiştikçe sivilce oluşumuna yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

İlaçlar: Kortikosteroidler de dahil olmak üzere bazı ilaçlar sırtta sivilceye neden olabilir veya durumu daha da kötüleştirebilir.

Hijyene dikkat edilmemesi: Saçları temiz olmayan kişilerde, saçlarındaki yağlar sırtlarına sürtünce tekrar sivilce çıkabilir. Sırtta sivilce aynı zamanda kirli çarşaf, havlu veya giysilerden de kaynaklanabilir.

Cilt bakım ürünleri: Bazı losyonlar ve kremler gözenekleri tıkayabilir ve sivilceye yol açabilir.

Stres ve kaygı: Çok fazla kaygı veya stres yaşadığınızda vücudunuz kortizol hormonunu daha fazla üretir. Kortizol seviyeleri yükseldikçe vücudunuz daha fazla sebum üretir.

Ter: Ter, cildinizle giysileriniz arasında sıkışabilir. Böyle olduğunda gözenekleriniz tıkanabilir. Aşırı terlemesi ( hiperhidroz ) olan kişilerin sırtında sivilce oluşma olasılığı daha yüksektir.

Sırt sivilceleri nasıl tedavi edilir?

sirt bolgesinde neden sivilce cikar 1

Sivilceleri patlatmaktan veya sıkmaktan kaçının: Sivilceleri patlatarak cildinize zarar verebilirsiniz. Bunları sıkmak veya patlatmak da ciddi olabilecek sivilce izlerine yol açabilir . Bir sivilceyi toplamak da enfekte bir sivilceye yol açabilir.

Cildinizi temiz tutun: “Komedojenik olmayan” yağsız bir vücut yıkama ürünü kullanın, bu da gözeneklerinizi tıkamayacağı anlamına gelir. Egzersizden sonra duş alın ve temiz kıyafetler giyin. Cildinizi sert temizleyicilerle fırçalama dürtüsüne karşı koyun. Fırçalama sivilceyi daha da kötüleştirebilir.

Topikal kremleri: jelleri ve temizleyicileri deneyin: Benzoil peroksit ürünleri sırttaki sivilceleri temizleyebilir. Benzoil peroksit temizleyici kullanırken, durulamadan önce ilacın sivilce üzerinde beş dakika kadar kalmasına izin verin. Ayrıca birkaç saat içinde sivilceye salisilik asit ilacı salan bir retinoid jeli veya sivilce çıkartmasını da deneyebilirsiniz .

Temiz çarşaflar kullanın: Bakterilerin oluşmaması için temiz havlu, çarşaf ve yastık kılıfı kullanmak önemlidir. Çarşaflarınızı ve havlularınızı haftada en az bir kez yıkamaya çalışın.

Sırtınızdaki sivilceler devam ederse veya tekrar ortaya çıkarsa bir cilt uzmanına başvurun.

National Türk öneriyor: ‘Cilt lekesi’ deyip geçmeyin! Çok tehlikeli olabilir

Yeme içme alışkanlığınızın cilt sağlığı üzerinde etkileri olduğunu biliyor muydunuz? İşte, Cilt kuruluğuna sebep olan 5 hata…

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu