Beslenme ve DiyetKalp ve Damar

Kalbe iyi gelen yaz meyveleri, sebzeleri

Uzman diyetisyenlere göre bu 7 yaz meyve ve sebzesi kalbinizin sağlığı için faydalı.

Domates, yaban mersini ve şeftali gibi yaz meyveleri ve sebzeleri, kalp sağlığını destekleyen temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur.

Yerel olarak yetiştirilen ürünleri tercih etmek daha taze, besin açısından yoğun ve uygun maliyetli seçenekler sağlayabilir.

Bu yaz havuz başında kalp dostu bir atıştırmalık veya piknik garnitürü istiyorsanız mevsim meyve ve sebzelerini tercih edin.

Bol miktarda yaz ürünü, kan basıncını düşürmeye ve kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olan vitaminler, mineraller ve lif içerir.

Bu meyve ve sebzeler aynı zamanda yaz havaları yaklaşırken sıvı alımınızı da koruyabilir.

Connecticut Üniversitesi’nde kayıtlı diyetisyen Sherry Gray, mümkünse yerel ürünlerin tercih edilmesine dikkat çekerken “Çünkü bunlar daha taze, besin değeri açısından daha yüksek ve mevsiminde daha uygun fiyatlıdır. Çeşitli meyve ve sebzeleri yemek kalp sağlığına olan faydaları en üst düzeye çıkarıyor ve size antioksidan karışımı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Bu yaz kalp sağlığınızı güçlendirmek için bu 7 meyve ve sebzeyi değerlendirin.

Domates

Domates, potasyum ve C vitamini gibi kalp-sağlıklı besinlerle dolu, besin açısından zengin bir yaz gıdasıdır. Domates ayrıca folat da içerir.

Güvenilir bir araştırma, domateste bulunan bir antioksidan olan likopenin felç ve kalp hastalığı riskini azalttığını ortaya koydu.

Yaban mersini

Yaban mersini ve böğürtlen gibi yaz meyveleri antosiyanin pigmentleri içerir. Bu pigmentler antiinflamatuar ve antioksidan faydalar sağlar ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

NYU Langone Kardiyovasküler Hastalıkları Önleme Merkezi klinik beslenme uzmanı Heather A. Hodson’a göre yaban mersini iyi bir lif kaynağıdır ve kalp sağlığı için önemli bir odak noktasıdır.

Hodson, yaban mersinin kalp sağlığının ötesinde, kanın pıhtılaşmasını ve kemik oluşumunu destekleyen K vitamini ve bağışıklık ve üreme fonksiyonuna yardımcı olan manganez de dahil olmak üzere ek faydalar sunduğunu açıkladı.

K Vitamini Nelerde Var? 40 Besin

“Sıcak yaz aylarında çoğumuz serinlemek için dondurulmuş ikramlara yöneliyoruz. Meyvelerin bunun için muhteşem olabileceğini unutmayın.

Kesilmiş meyve parçalarını dondurun veya karıştırın ve tatlı ve lif dolu bir tatlı veya atıştırmalık için buzlu şeker kalıplarına dökün.”

Şeftali

Yaz aylarında sert çekirdekli bir meyve olan şeftali potasyum, C vitamini ve lif açısından zengindir. Bu besinler kolesterolü iyileştirmeye, kan basıncını düşürmeye ve kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olur.

Bu sert çekirdekli meyve aynı zamanda şeftalilere sarı rengini veren bir antioksidan olan beta-karoten içerir. Vücutta A vitaminine dönüştürüldükten sonra kalp hastalığı riskinin azaltılmasına katkı sağlar.

Hodson yaz meyve salatalarına şeftali eklenmesini öneriyor.

Kayısı

Kayısı da şeftali gibi, koroner kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olan antioksidanlar içeren bir yaz çekirdekli meyvesidir.

Chicago’daki Northwestern Medicine’de kayıtlı diyetisyen Bethany Doerfler’a göre bunlar aynı zamanda doğal bir müshil görevi gören lif pektinini de içeriyor.

Doerfler şunları söylüyor:

“Bu yaz tatlısı A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra kan damarı sağlığını iyileştirebilen fenolik bileşikler ve karotenoidlerle doludur.

Kayısının tatlılığının tadını tam olarak çıkarmak için, her zamanki tatlınızı tarçın ve yoğurtla doldurulmuş taze kayısılarla değiştirmenizi tavsiye ederim.

Tatlının yerine meyve koymak, kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunan olumlu bir yaşam tarzı değişikliğidir.”

Karpuz

Karpuz, domateste bulunan antioksidanın aynısı olan potasyum, lif ve likopen içeren canlandırıcı bir meyvedir.

Araştırmalar likopenin tansiyon kontrolünü iyileştirdiğini ve kardiyovasküler bozuklukların önlenmesini sağladığını göstermiştir.

Sınırlı bir araştırma ise karpuzdaki bir amino asit olan L-sitrulin’in kan basıncını ve arteriyel sertliği azaltabildiğini öne sürüyor.

Kabak

Kabak, kan basıncını yönetmek, felç ve kalp hastalığı riskini azaltmak için önemli bir mineral olan iyi bir potasyum kaynağıdır.

Toplumun çoğu yeterli miktarda potasyum tüketmiyor, bu nedenle kalp sağlığını desteklemek için bu yaz diyetinize daha fazla kabak ve potasyum açısından zengin diğer ürünleri eklemeye odaklanın.

Kabakta ayrıca sağlıklı sindirimi destekleyen ve kolesterolün kandan uzaklaştırılmasına yardımcı olan C vitamini ve lif de bulunuyor.

Çilek

2021’de yapılan küçük bir araştırma, günde 2,5 porsiyon çilek tüketmenin kardiyometabolik risk faktörlerini ve insülin direncini iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.

Seattle’da kayıtlı diyetisyen Melissa Ann Prest’e göre çilekler, kalbinize zarar verebilecek serbest radikallere saldıran antioksidanlar ve C vitamini içerir.

Taze çileklerin tek başına, smoothie’ye karıştırılarak, salataya doğranmış olarak veya yulaf ezmesi ya da yoğurt için bir malzeme olarak tadını çıkarın.

Nattokinaz’ın kalp sağlığı için faydaları
Uzmanların gündemindeki mucize enzim: Nattokinaz

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu