TIP

Tip 2 diyabet hakkında her şey

Tüm dünyada en çok görülen sağlık sorunlarından biri olan Tip 2 diyabetin ne olduğunu, kimlerde görüldüğü ve tedavisinin mümkün olup olmadığı merak ediliyor. İşte, Tip 2 diyabet hakkında merak ettikleriniz...

Toplumumuzda yaygın olarak gözlenen Tip 2 diyabetin ne olduğu, tedavisi süreci merak ediliyor. Peki, nedir bu Tip 2 diyabet?

Tip 2 diyabet nedir?

Diyabetin en yaygın türü olan Tip 2 diyabet, kan şekeri olarak da adlandırılan kan şekerinizin çok yüksek olması durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan şekeri ana enerji kaynağınızdır ve çoğunlukla yediğiniz yiyeceklerden gelir. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin , glikozun enerji için kullanılmak üzere hücrelerinize girmesine yardımcı olur. Tip 2 diyabette vücudunuz yeterince insülin üretmiyor veya insülini iyi kullanamıyor. Daha sonra çok fazla glikoz kanınızda kalır ve yeterli miktarda glikoz hücrelerinize ulaşmaz.

Diyabet Türleri nelerdir?

Üç ana diyabet türü vardır. Diyabet türleri şöyle:

2 tip diyabet

Diyabetli kişilerin yaklaşık %90-95’i bu tipe sahiptir. Tip 2’de pankreasınız, hücrelerinizin , yediğiniz gıdadaki glikozu (bir tür şeker) enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan hormon olan bir miktar insülin üretir. Bazı insanlarda hücreleriniz bu hormona olması gerektiği gibi yanıt vermez (insülin direnci adı verilen bir durum).

Tip 1 diyabet

Tip 1’de bağışıklık sisteminiz pankreasınızdaki insülin üreten hücrelere saldırır ve yok eder, bu da yüksek kan şekerine yol açar. Doktorlar bunun neden olduğundan emin değiller. Tip 1’in kilo veya yaşam tarzı alışkanlıklarıyla ilgisi yoktur. Eskiden insüline bağımlı veya çocukluk çağı diyabeti olarak adlandırılıyordu.

Gestasyonel diyabet

Bu tür şeker hastalığına yalnızca hamileyken yakalanırsınız. Bunun nedeni, hamilelik sırasındaki hormonal değişikliklerin ve kilo alımının insülin direncine yol açabilmesidir. Genellikle bebeğiniz doğduktan sonra kaybolur.

Tip 2 diyabet riski kimlerde fazladır?

Tip 2 diyabete her yaşta, hatta çocukluk döneminde bile yakalanabilirsiniz. Ancak tip 2 diyabet en sık orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülür. 45 yaş ve üzerindeyseniz, ailenizde diyabet öyküsü varsa, fazla kiloluysanız veya obeziteniz varsa tip 2 diyabet geliştirme olasılığınız daha yüksektir . Diyabet, Afrika kökenli Amerikalı, Hispanik/Latin kökenli, Amerikalı Kızılderili, Asyalı Amerikalı veya Pasifik Adalı kişilerde daha yaygındır.

Fiziksel hareketsizlik ve yüksek tansiyon gibi bazı sağlık sorunları, tip 2 diyabet geliştirme şansınızı etkiler. Ayrıca, prediyabetiniz varsa veya hamileyken gebelik diyabeti geçirmişseniz, tip 2 diyabet geliştirme olasılığınız da daha yüksektir.

tip 2 diyabet hakkinda her sey 1

Diyabetin belirtileri nelerdir?

Çok fazla susamak

Sık sık idrara çıkmak

Yorgun hissetmek

Hafıza sorunları

Ayaklarda ve ellerde uyuşma

Uzun süre iyileşmeyen yaralar

Hızlı kilo kaybı

Tip 2 diyabet neden olur?

Aşırı kilo, obezite

Hareketsiz yaşam

İnsülin direnci

Genler

Tip 2 diyabet nasıl yönetilir?

Kan şekerinizi, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü yönetmek ve sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak, tip 2 diyabetinizi yönetmenin önemli yollarıdır . Sağlıklı öğünler planlamak, aşırı kiloluysanız kalorileri sınırlamak ve fiziksel olarak aktif olmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri de diyabetinizi yönetmenin bir parçasıdır.

Tip 2 diyabet için hangi ilaçlar kullanılır?

Diyabet bakım planınızı takip etmenin yanı sıra, insülin gibi cildinizin altına enjekte ettiğiniz hapları veya ilaçları da içerebilen diyabet ilaçlarına ihtiyacınız olabilir. Zamanla kan şekerinizi yönetmek için birden fazla diyabet ilacına ihtiyacınız olabilir. İnsülin almasanız bile hamilelik veya hastanede olmanız gibi özel zamanlarda insüline ihtiyacınız olabilir. Ayrıca yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya diğer durumlar için de ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Diyabetli kişilerde hangi sağlık sorunları görülebilir?

Kalp hastalığı ve felç

Sinir hasarı

Böbrek hastalığı

Ayak problemleri

Göz hastalığı

Diş eti hastalığı ve diğer diş problemleri

Tip 2 diyabete yakalanma riski nasıl azaltılır?

astalık için risk faktörleriniz varsa tip 2 diyabet geliştirme şansınızı azaltmak için adımlar atabileceğinizi göstermiştir. Riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

Fazla kilonuz varsa kilo verin ve kilonuzu koruyun: Mevcut kilonuzun yüzde 5 ila 7’sini kaybederek diyabeti önleyebilir veya geciktirebilirsiniz.

Daha fazla hareket edin: Haftanın en az 5 günü yürüyüş gibi en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın. Aktif olmadıysanız hangi aktivitelerin en iyi olduğu konusunda sağlık uzmanınızla konuşun. Yavaşça başlayın ve hedefinize doğru ilerleyin.

Sağlıklı yiyecekler tüketin: Her gün yediğiniz kalori miktarını azaltmak ve kilo vermenize yardımcı olmak için daha küçük porsiyonlar yiyin. Daha az yağlı yiyecekleri seçmek, kaloriyi azaltmanın başka bir yoludur. Şekerli içecekler yerine su için.

Dünyada en yaygın görülen sağlık sorunlarından olan Tip 2 diyabetin tamamen iyileşip iyileşmediği merak ediliyor. Peki, Tip 2 diyabet gerçekten tamamen ortadan kalkar mı?

Tip 2 diyabet dünyada en çok karşılaşılan sağlık sorunlarının başında geliyor. Tip 2 diyabet sorunu yaşayanlar bu hastalığın sebeplerini, tedavi yollarını merak ediyor. Peki, Tip 2 diyabet tamamen iyileşir mi?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu