Şifalı BitkilerKalp ve DamarSağlık HaberleriVitaminler ve Takviyeler

Her gün zencefil çayı tüketmenin faydaları nedir?

Kış aylarında daha çok tüketilen zencefil, güçlü bir bağışıklık için son derece önemlidir. Peki, her gün bir fincan zencefil çayı içilirse bedende ne gibi değişiklikler olur?

Zencefil içerdiği vitamin ve minareller sebebiyle sağlık için son derece önemlidir. Soğuk algınlığı şikayetlerinin arttığı dönemde taze ve kuru zencefilin tüketimi artış gösteriyor. Peki, zencefil vücuda hangi faydaları sağlıyor?

Zencefil nedir, nerede yetişir?

Zencefil, zencefilgiller familyasından bir metreye kadar boylanabilen, ince-uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçekler açan, kök yumruları baharat ve ilaç olarak kullanılan, çok yıllık bir bitkidir. Başta Çin olmak üzere, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişir.

Zencefilde hangi vitaminler var?

C vitamini, magnezyum, potasyum ve daha pek çok vitamin ve mineral açısından zengin olan zencefil tam bir sağlık deposudur…

Zencefil B3, B6, C ve K vitaminleri, demir, potasyum, magnezyum, fosfor ve çinko içerir.

Zencefil shot nasıl yapılır? Hipokrat bu tarifi öneriyor

İşte her gün zencefil çayı tüketmenin faydaları

Yüksek kolesterol kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Zencefil çayındaki vitamin ve mineraller, kan dolaşımını iyileştirerek kardiyovasküler hastalıkların gelişme riskini düşürmeye yardımcı olabilir.

Yapılan bilimsel araştırmalar zencefilin tokluk hissini arttırdığını ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Zencefil tip 2 diyabetlilerde A1C, insülin ve trigliserid azaltmada ve kan şekerini dengelemede de etkilidir.

Zencefil özellikle dizlerdeki ağrıyı bıçak gibi kesiyor. Yapılan bilimsel araştırmalar altı ay boyunca düzenli olarak zencefil çayı tüketenlerde diz ağrısının ortadan kaybolduğunu ortaya koymuştur.

Çalışmalar zencefilin  mide, pankreas, karaciğer ve kolorektal kanser gibi çeşitli kanser türlerini önleme gücüne sahip olduğunu işaret ediyor.

21 gün boyunca zencefil çayı tükettiğinizde bağışıklık sisteminizin güçlendiğini ve enfeksiyon hastalıklarının size daha az uğradığını fark edeceksiniz.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu