Kadın Sağlık

Pcosla hamile kalabilir miyim?

Polikistik over senromu (PCOS) kadınları etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Peki, PCOS yaşayan bir kadın gebe kalabilir mi?

Her 10 kadından biri Polikistik over senromu (PCOS) ile mücadele ediyor. PCOS yaşayanlar ise hamile kalmalarının mümkün olup olmadığını merak ediyor. Peki, PCOS’lu bir kadın hamile kalabilmek için hangi tedavilerden yararlanmalı?

Polikistik Over Sendromu nedir?

Polikistik over senromu (PCOS), kadınlarda yumurtalıklar içerisinde bulunan ve genellikle iyi huylu birçok kist şeklinde ortaya çıkarak, kişide aşırı tüylenme, adet düzensizliği, sivilceye neden olan hastalıktır. Her 10 kadından birinde görülebilen polikistik over sendromu (PKOS), genetik olduğu düşünülen bir yumurtlama problemidir.

PCOS belirtileri nelerdir?

Düzensiz adet görmek

Uzun süre adet görememek

Yüzde ve vücutta aşırı tüylenme

Saç dökülmesi

Akne

Cilt kuruluğu

Stres

Kaygı

Depresyon

Kilo sorunları

Uyku problemleri

PCOS tanısı nasıl konur?

PCOS tanısı almak genellikle biraz zaman alır. Bunun nedeni, durumun diğer sorunları taklit edebilmesidir. Bazen kadınlar PCOS hastası olduklarını ancak neden hamile kalmakta zorluk çektiklerini öğrenmek için testler yaptırdıklarında öğrenirler.

PCOS hastası olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza görünün. Erken tanı, belirtilerinizin erken tedavi edilebileceği anlamına gelir.

PCOSLA hamile kalabilir miyim?

PCOS’lu kadınlar hamile kalıp kalamayacaklarını merak ediyor. PCOS yaşayan kadınlar doğru bir tedavi ile hamilelik yaşayabiliyorlar.

Tüm kadınlarda olduğu gibi, bebek sahibi olmaya çalışmadan önce mümkün olan en iyi sağlık durumuna sahip olmak, hamilelik şansını artırır ve bebeğe hayata en iyi başlangıcı sağlar.

PCOS’un değerlendirilmesi ve yönetimine yönelik uluslararası kanıta dayalı kılavuza göre , sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek – sağlıklı kilo aralığında olmak, sigara içmemek, alkolü azaltmak, sağlıklı beslenmek, bol miktarda düzenli egzersiz yapmak ve yeterli uyku almak – Bir kadının hamile kalma ve sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını artırmak için yapılacak ilk şeydir.

Doğru tavsiye ve desteği almak için hamile kalmayı planlayan kadınların doktorlarıyla gebelik öncesi sağlık kontrolü yaptırmaları gerekir. Bu aynı zamanda PCOS’un doğurganlık sorunlarına yol açması durumunda bir eylem planının tartışılması için de bir fırsattır.

Aşırı kilolu veya obez PCOS’lu kadınlar için, hafif bir kilo kaybı bazen daha düzenli yumurtlamayla sonuçlanır ve bu da hamilelik şansını artırır. Yumurtladıklarını bilenler için, ” doğurgan pencere ” sırasında (yumurtlamadan önceki beş gün ve yumurtlama dahil) seks yapmak, hamile kalma şansını artırır.

pcosla hamile kalabilir miyim 2

PCOSlu kadınlar hamilelikte sorun yaşar mı?

Hamilelikte PCOS’a sahip olmak aşağıdaki riskleri artırabilir:

Yüksek tansiyon (hipertansiyon)

Preeklampsi

Gestasyonel diyabet

Düşük​

Komplikasyon riskini azaltmak için yapabileceğiniz şeyler olduğunu unutmayın.

Pcoslu kadınlarda doğurganlığı arttıran 4 ipucu

1.İlaç tedavisi

Yüksek androjen seviyeleri sağlıklı yumurtlamayı engelleyebilir. Yumurtlama sırasında sağlıklı bir yumurta salınmazsa, kadın hamile kalamaz. PCOS’lu birçok kadın, yumurtlama ilaçlarının yardımı olmadan hamile kalamaz. Bu ilaçlar bir kadının yumurtlayarak hamile kalmasına yardımcı olabilir. Kadınlar, en iyi sonucu veren doğru dozu ve ilaç türünü bulmak için bir sağlık uzmanı veya doğurganlık uzmanıyla birlikte çalışabilir.

2.Sağlıklı kilonuzu bulun

Birçok kadın, vücut ağırlığının sadece %10’unu kaybetmenin hormonları ve yumurtlamayı iyileştirebileceğini düşünüyor. Vücut ağırlığındaki yalnızca %5’lik bir azalma bile bir kadının adet döngüsünü, insülin direncini ve genel doğurganlığını iyileştirebilir. Bir çalışma, düzenli egzersiz yapan kadınların kısırlık riskinin, hiç egzersiz yapmayanlara göre %5 daha düşük olduğunu buldu. Bununla birlikte, aşırı egzersiz vücutta iltihaplanma seviyelerini yükseltebilir ve bu da doğurganlığa zarar verebilir. En iyi sonuçları elde etmek için haftada 3-5 gün orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedefleyin.

pcosla hamile kalabilir miyim 1
Portrait of young happy pregnant woman standing by the window

3.Stresi azaltın

Kısırlıkla uğraşırken stresi uzak tutmak zor olabilir. Ancak uzun vadeli stresin hormonlar ve doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi olabilir. Çok fazla stres, insülin artışını tetikleyebilecek daha yüksek kortizol seviyelerine yol açar. Stresli hissetmekle mücadele eden kişiler konuşma terapisinden, meditasyondan, egzersizden veya sevdikleriyle bağlantı kurmaktan fayda görebilir.

4.Yardımcı üreme teknolojilerine şans verin

Yumurtlama ilaçları doğurganlığı iyileştirmiyorsa kadınlar, in vitro fertilizasyon (IVF) gibi yardımcı üreme teknolojilerinden (ART) yararlanabilir. Çalışmalar, tüp bebek tedavisi gören PKOS’lu kadınların, bu durumu olmayan kadınlarla aynı başarı oranlarına sahip olduğunu bulmuştur. Tipik olarak doktorlar, doğurganlığı artırmak için ilaçlarla ve yaşam tarzı değişiklikleriyle başlayacak ve bu müdahaleler başarılı olmazsa bir seçenek olarak ART’ı önerecektir.

 

Polikistik over sendromu kadınların yaşadığı önemli sağlık sorunlarından biridir. Peki, PCOS yaşayan kadınlar yaşam kalitelerini nasıl arttırabilir?

National Türk öneriyor: Polikistik Over Sendromu tedavisi var mı?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu