Şifalı BitkilerKanser HastalıklarıSağlık HaberleriVitaminler ve Takviyeler

Şişkinlik Nasıl Giderilir: 18 Yöntem

Şişkinlik rahatsızlığa neden olabilir, ancak bunu azaltmanın birçok yolu vardır. / Şişkinlik Nasıl Giderilir: 18 Yöntem

Egzersiz, takviyeler, masaj, diyet değişiklikleri ve diğer stratejilerin tümü şişkinliğin hızla azaltılmasına yardımcı olabilir. Şişkinlik nasıl giderilir sorusuna yanıtlarımız;

Şişkinlik genellikle gastrointestinal (GI) kanalın herhangi bir yerinde gaz birikmesi nedeniyle oluşur.

Şişkinlik, karnın normalden daha büyük görünmesine neden olur ve aynı zamanda hassas veya ağrılı da olabilir. Vücutta sıvı tutulması da şişkinliğe neden olabilir.

Şişkinlik Sebepleri;

Şişkinlikle baş etmenin en iyi yolu sebebini belirlemektir. Şişkinliğin diğer yaygın tetikleyicileri şunlardır:

Sindirim sorunları: Kabızlık, gıda alerjileri ve intoleranslar şişkinliğe yol açabilir. Dışkı kalın bağırsakta desteklendiğinde şişkinliğe ve rahatsızlık hissine neden olabilir.

Aşırı gaz da dışkının arkasında birikerek şişkinliği daha da kötüleştirebilir.

Yanlış beslenme: Gazlı içecekler, çok fazla tuz veya şeker ve diyette yeterli miktarda lif bulunmaması şişkinliğe neden olabilir.

Hormonal değişiklikler: Birçok kişi, hormonal değişiklikler ve su tutulumu nedeniyle regl döneminden önce ve regl döneminde şişkinlik yaşar.

Şişkinlik nasıl giderilir? Hızlı yöntemler

Şişkinlik genellikle midede veya bağırsaklarda aşırı gaz biriktiğinde meydana gelir. Şişkinlik yemekten hemen sonra meydana geldiğinde genellikle kendi kendine düzelir, ancak çoğu zaman bu süreci hızlandırmak mümkündür.

Birçok ev ilacı şişkinliğin acısını ve rahatsızlığını yönetmeye yardımcı olabilir. Aşağıdaki hızlı ipuçları, insanların şişmiş bir göbekten hızla kurtulmasına yardımcı olabilir:

1. Yürüyüşe çıkın

Fiziksel aktivite bağırsakların daha düzenli hareket etmesini sağlayabilir, bu da fazla gazın ve dışkının atılmasına yardımcı olabilir.

Bir kişi kabızlık hissediyorsa bağırsakları hareket ettirmek özellikle önemlidir. Evinizin etrafında bir yürüyüş, gaz basıncından hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlayabilir.

2. Yoga pozlarını deneyin

Bazı yoga pozları, karın kaslarını, mide-bağırsak yolundan fazla gazın salınmasını teşvik edecek şekilde konumlandırabilir. Bu şişkinliği azaltabilir.

Çocuk Duruşu, Mutlu Bebek Duruşu gibi hareketler, insanların gaz birikimini hızla gidermelerine yardımcı olabilir.

3. Nane kapsülleri kullanın

Nane yağı kapsülleri hazımsızlık ve buna bağlı gaz için de faydalı olabilir. Üreticiler genellikle bunları irritabl bağırsak sendromunun (IBS) semptomlarının tedavisi için pazarlamaktadır, ancak IBS’si olmayan kişiler de bunları şişkinliği gidermek için kullanabilirler.

Nane, bağırsak kaslarını gevşeterek çalışır, bu da gaz ve dışkının daha etkili bir şekilde hareket etmesini sağlar. İnsanlar her zaman paketteki talimatlara uymalıdır.

Mide yanmasına yatkın olan herkesin naneden uzak durması gerekebilir.

4. Gaz giderici ilaçlar

Simetikon hapları ve sıvısı, fazla havanın sindirim sisteminden atılmasına yardımcı olabilecek gaz önleyici ilaçlardır. İlaçları her zaman etiketteki talimatlara göre almak önemlidir.

5. Karın masajını deneyin / Şişkinlik nasıl giderilir?

Karın bölgesine masaj yapmak bağırsakların hareket etmesine yardımcı olabilir. Kalın bağırsağın yolunu takip eden bir masaj özellikle faydalıdır.

Masaj herhangi bir ağrıya neden oluyorsa, en iyisi masajı hemen durdurmaktır.

6. Esansiyel yağları kullanın

2016 yılında yapılan bir araştırma, hafif-orta şiddette IBS’li 116 kişide rezene ve kurkumin esansiyel yağı kombinasyonu içeren takviyelerin etkinliğini test etti.

30 gün sonra insanlar şişkinlik ve karın ağrısı da dahil olmak üzere IBS semptomlarında iyileşme bildirdiler.

İnsanlar önce doktorla konuşmadan uçucu yağları tüketmemelidir. Bunun nedeni, bazı formülasyonların toksik olabilmesi veya ilaca müdahale edebilmesi ve dozaj konusunda herhangi bir düzenlemenin bulunmamasıdır.

7. Sıcak bir banyo yapın

Banyo ısısı ağrıyan karın için rahatlama sağlayabilir. Gevşeme stres seviyelerini azaltabilir, bu da gastrointestinal kanalın daha etkili çalışmasına ve şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Şişkinlik nasıl giderilir? Uzun vadeli çözümler

Bazı şişkinlik nedenleri için hızlı yöntemler her zaman etkili değildir. Bununla birlikte, sık sık şişkinlik yaşayan kişiler, belirli yaşam tarzı değişikliklerinin nedenleri çözebileceğini ve zamanla şişkinliği azaltabileceğini görebilir.

İnsanlar uzun vadede şişkinliği önlemek için şu basit adımları kullanabilirler:

8. Lif miktarını kademeli olarak artırın

Daha fazla lif tüketmek kabızlığı ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Ancak çok fazla lif tüketmenin veya lif alımını çok hızlı artırmanın daha fazla gaza ve şişkinliğe neden olabileceğini akılda tutmak önemlidir.

Bir kişinin diyetine makul miktarda lif eklemek ve yeterli su içtiğinden emin olmak bunu önlemeye yardımcı olacaktır. Çoğu beslenme uzmanı, yetişkinlerin günde yaklaşık 18-38 gram (g) lif yemesini önermektedir.

Bununla birlikte, insanların yalnızca %7’si önerilen günlük lif alımını (kadınlar için 25 gram (g) ve erkekler için 38 gram) karşılamaktadır.

Lif alımını arttırırken, yavaş yavaş başlamak ve vücudun diyetteki bu değişikliğe uyum sağlamasına izin vermek için alımı birkaç hafta içinde artırmak en iyisidir.

9. Gazlı içecekleri suyla değiştirin

Gazlı içecekler midede birikebilecek gaz içerir. Gazoz ve benzeri içeceklerin gazlı olmasına neden olan karbondioksit aynı zamanda midede kabarcıklanma ve şişkinliğe de neden olabilir.

Diyetteki şekerler veya yapay tatlandırıcılar da gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

10. Sakız çiğnemekten kaçının

Sakızdaki şeker alkolleri bazı kişilerde şişkinliğe neden olabilir. Çiğnerken hava yutmak da şişkinliğe ve gaz ağrısına neden olabilir. İnsanlar bunun yerine nefeslerini tazelemek için zencefilli nane veya nane kullanabilirler.

11. Her gün daha aktif olun

Egzersiz vücudunuzun dışkıyı ve gazı kolondan dışarı atmasına yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini daha düzenli hale getirebilir.

Egzersiz ayrıca terleme yoluyla vücuttan ekstra sodyum salımına neden olur ve bu da su tutulmasını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Dehidrasyon kabızlığı daha da kötüleştirebileceğinden, susuz kalmamak için egzersizden önce ve sonra bol miktarda su içmek hayati önem taşır.

12. Düzenli aralıklarla yemek yiyin

Birçok kişi büyük bir yemekten hemen sonra şişkinlik hisseder. Her gün birkaç küçük öğün yiyerek bunu önlemek mümkündür, bu da sindirim sisteminin hareket halinde kalmasına yardımcı olabilir.

Yiyecekleri hızlı bir şekilde yutmak, sindirim sistemine hava girmesine neden olabilir. Pipetten içmek aynı zamanda insanların daha fazla hava yutmasına da neden olabilir, bu da gaz ve şişkinliğe neden olur.

Şişkinliği olan kişiler mümkünse pipet kullanmaktan kaçınmalı ve yemek sırasında hava yutmamak için yavaş yemeyi denemelidir.

13. Probiyotikleri deneyin

Probiyotikler bağırsaklarda yaşayan iyi bakterilerdir. Probiyotik takviyesi almak, gaz üretebilen ve şişkinliğe neden olabilen kolon bakterilerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

14. Tuzu azaltın

Şişkinlik nasıl giderilir sorusuna verdiğimiz yanıtlardan belki de en önemlilerinden biri tuz kullanımı.

Aşırı sodyum vücudun su tutmasına neden olur. Bu, karın bölgesinde ve eller ve ayaklar gibi vücudun diğer bölgelerinde şişkinlik ve şişkinlik hissine neden olabilir.

15. Doktora başvurun

Bazı durumlarda şişkinlik tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir. Bu şişkinlikten kurtulmak için kişinin durumunu teşhis edip yönetmesi için bir doktorun yardımına ihtiyacı olabilir.

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit de dahil olmak üzere inflamatuar bağırsak hastalığı, insanlarda şişkinlik görülmesine neden olabilir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) da bu belirtiye neden olabilir.

Endometriozis ve yumurtalık kistleri gibi jinekolojik durumlar da karın bölgesinde ağrı, şişlik ve şişkinlik hissine neden olabilir.

Bu semptomları olan kişiler, aynı zamanda ilgili aile tıbbi geçmişi ve diğer tıbbi durumlar hakkında da bilgi edinmek isteyen bir doktorla bunları tartışmalıdır.

Doktor herhangi bir sorunu araştırmak için teşhis testleri isteyebilir. Bunlar bir röntgen, ultrason, kolonoskopi veya kan testlerini içerebilir.

16. Düşük FODMAP diyetini düşünün

Düşük FODMAP diyeti gibi bir eliminasyon diyetini denemek, kişinin şişkinliğe neden olan belirli gıdaları hariç tutmasına yardımcı olabilir. Ancak bunun bir doktor ya da diyetisyene danışılarak yapılması gerekmektedir.

FODMAP’ler birçok farklı gıdada oluşan bir karbonhidrat türüdür. 2020 yılında 12 çalışmanın meta-analizi, düşük FODMAP içeren gıdaları yemenin IBS semptomlarını ortalama yüzde 45 azalttığını buldu.

17. Bir yemek günlüğü tutun / Şişkinlik nasıl giderilir?

Birçok şişkinlik vakasından gıda intoleransı sorumludur. Sindirim sisteminde aşırı gaza yol açabilirler.

Laktoz intoleransı olan ve süt ürünlerindeki laktoz şekerini sindiremeyen kişilerde şişkinlik yaygındır. Çölyak hastalığı olarak bilinen glutene karşı otoimmün intolerans başka bir potansiyel suçludur.

Yemeklerden sonra şişkinlik yaşayan kişilerde, birkaç hafta boyunca yiyecek ve içecek alımının takip edilmesi, belirli gıdaların sorumlu olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olacaktır.

18. Takviyelere ve ilaçlara bakın

Demir gibi bazı takviyeler kabızlığa ve diğer hazımsızlık semptomlarına neden olabilir. Bu şişkinliği artırabilir. Potasyum ise vücudun sodyum seviyelerini dengelemeye yardımcı olarak şişkinliği azaltabilir.

İlaçlar ayrıca GI fonksiyonunu etkileyen veya hazımsızlığa neden olan yan etkilere neden olabilir. Böyle bir durumda doktor veya eczacı sindirim sistemine daha zarar vermeyen alternatifler önerebilir.

Şişkinlik: Ne zaman doktora görünmeli

Yaygın olmasa da karın şişkinliği ve şişmesi ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir. Karaciğer hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, kalp yetmezliği, böbrek sorunları ve bazı kanser türleri şişkinliğe neden olabilir.

Günlerce veya haftalarca devam eden şişkinlik, tıbbi müdahale gerektiren bir sağlık sorununa işaret edebilir. Zamanla geçmeyen, devam eden şişkinlik hakkında bir doktorla konuşmanız tavsiye edilir.

Bu semptomların yanı sıra şişkinliği de ortaya çıkan kişiler tıbbi yardım almalıdır:

  • İştah değişiklikleri veya yeme sorunu
  • İshal
  • Kusma
  • Kilo kaybı
  • Ateş
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Dışkıda parlak kırmızı kan
  • Siyah veya koyu bordo dışkı

Şişkinlik nasıl giderilir konusuyla ilgili sıkça sorulan sorular;

Şişkinlik kilo aldırır mı?

Bir kişi şişkinlik nedeniyle bir veya iki kilo alabilir, ancak bu genellikle önemli bir kilo alımı değildir ve şişkinlik azaldığında azalacaktır.

Su içmek şişkinliğe yardımcı olur mu?

Gazlı içecekler gibi şişkinliği daha da kötüleştirebilecek diğer içeceklerin yerine su çok daha iyi bir alternatiftir. Hem şişkinliği hem de kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Gaz ve şişkinlik nasıl giderilir? Dr. Özün Erinç anlatıyor;

Bağırsak Temizliği İçin 5 İpucu

Folat Folik Asit Farkı

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu