Şifalı BitkilerKadın Sağlık

Kadınların erkeklere göre uykuya daha çok mu ihtiyacı var?

Yeterli uyku alınmadığında, gün içinde fiziksel ve psikolojik bazı problemler yaşayabilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalar kadınların erkeklere oranla uykuya daha çok ihtiyaç duyduğunu ortaya koymuştur. Peki, kadınların neden daha fazla uykuya ihtiyacı vardır?

İyi bir gece uykusu, duygusal ve fiziksel sağlığınız için çok önemlidir. Aslında uykunun temel işlevlerinden biri beynin kendisini toparlayıp onarmasını sağlamaktır.

Kadınlarda uyku ve uyku bozukluklarının özelliklerini tanımlayan veriler sınırlı olsa da araştırmalar, kadınların günün yorgunluğunu atmak için erkeklerden daha fazla uykuya ihtiyaç duyabileceğini gösteriyor. Bu olmadan, olumsuz sağlık risklerine karşı daha duyarlı olabilirler.

Kadınların beyinleri erkeklerinkinden farklı şekilde yapılandırılmıştır ve daha karmaşıktır.Kadınlar aynı zamanda birden fazla görevi yerine getirir ve aynı anda pek çok şeyi yaparlar. Gerçek beyinlerinin daha fazlasını kullandıkları için erkeklere göre biraz daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilirler. Bu hâlâ tartışmalı, ancak bazı uzmanlar kadınların ortalama olarak erkeklerin ihtiyaç duyduğundan yirmi dakika daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Uyku yoksunluğu nedir?

Uyku yoksunluğu, zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığınızı korumak için ihtiyacınız olan uykuyu nicelik veya nitelik olarak alamadığınızda ortaya çıkar. İster stres, endişe, aşırı çalışma, aile veya sosyal yükümlülükler, ister uykusuzluk gibi bir uyku bozukluğunun varlığı nedeniyle olsun, üçte birimiz geceleri yetersiz uyuyor. Ve sorun daha da kötüleşiyor gibi görünüyor.

Uykusuz musun ?

Uyku ihtiyaçları kişiden kişiye değişse de çoğu yetişkinin her gece yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacı vardır (çocuklar ve gençler daha da fazla, yaşlı yetişkinler ise bazen biraz daha az). Düzenli olarak bu kadar çok uyku almıyorsanız, ruh haliniz, kişiliğiniz ve performansınız üzerinde yarattığı ince etkilerin veya uzun vadede alabileceği zararın farkında olmasanız bile, pekala uykusuz kalabilirsiniz.

Uykusuzluk belirtileri nelerdir?

uyku

Gün içinde kendinizi yorgun, sinirli ve bitkin hissetmek.

Odaklanmakta veya bir şeyleri hatırlamakta güçlük çekmek.

Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsunuz, zamanında uyanmak için alarm saatine ihtiyaç duyuyorsunuz veya sürekli olarak erteleme düğmesine basıyorsanız uyku sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Uykusuzluk sağlığı olumsuz etkiler

Uyku yoksunluğu veya uykusuzluk çeken herkes olumsuz sağlık sonuçlarına maruz kalabilir. Ancak Duke Üniversitesi tarafından 2008 yılında yapılan bir araştırma, sağlıksız uyku çektiğini bildiren kadınların erkeklere göre daha fazla psikolojik sıkıntıya sahip olduğunu, bunun da kalp hastalığı , tip 2 diyabet, depresyon ve duygudurum bozuklukları riskini artırdığını ortaya çıkardı .

İyi bir gece uykusu için ne yapılmalı?

Düzenli bir uyanma ve uyku düzeni geliştirin:. Yatağa gidin ve her gün aynı saatte uyanın.

Yatmadan önce rahatlatıcı bir ritüel oluşturun: Kadınlar genellikle günün uykusunu etkileyebilecek streslerden endişe duyarlar. Zihninizi temizlemek için yatmadan önce zihin egzersizleri veya derin nefes alma tekniklerini deneyin.

Öğleden sonra uyarıcılardan kaçının: Öğleden sonra 3’ten sonra kafeinli içeceklerden veya nikotinden kaçının Bunlar sizi uyanık tutabilir.

Az uyumanın zararları nelerdir?

Uykulu hissetmek: 1,5 saat kadar az bir süreyi kaçırmak bile nasıl hissettiğinizi etkileyebilir.

Yorgunluk: Az uyumak gün içerisinde kendini daha yorgun hissetmenize sebep olur.

Zayıf bellek: Uyku eksikliği düşünme, hatırlama ve bilgiyi işleme yeteneğinizi etkileyebilir.

İlişki stresi: Kendinizi karamsar hissetmenize neden olabilir ve başkalarıyla çatışma yaşama olasılığınız artabilir.

Yaşam kalitesi: Normal günlük aktivitelere katılma veya egzersiz yapma olasılığınız azalabilir.

Araba kazası olasılığı daha yüksektir. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne göre, uykulu araç kullanmak her yıl binlerce kazaya, yaralanmaya ve ölüme neden oluyor.

Yorgunluğunuzun sebebi Uykusuzluk olmayabilir! Pek çok kişi günlük hayatın koşuşturmacasıyla yorgun hisseder. Çoğu zaman yorgunluk uykusuzlukla ilişkilendirilir. Ancak bu doğru değil. İşte, yorgun hissetmenize sebep olan etkenler…

National Türk öneriyor: Kolay Uykuya Geçiş Yöntemleri

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu