Vitaminler ve TakviyelerCilt Bakımı

Cilt kuruluğuna sebep olan 5 hata…

Yeme içme alışkanlığınızın cilt sağlığı üzerinde etkileri olduğunu biliyor muydunuz? İşte, cilt kuruluğuna sebep olan 5 hata...

Herkes ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmak ister. Pul pul dökülen bir cilt hiç hoş görünmez. Özellikle ellerin kuruması yaralara ve kanamalara sebep olur. Cildinize bolca nemlendirmenize, sıcak ve soğuk banyodan kaçınmanıza rağmen halen cilt kuruluğu sorunu mu yaşıyorsunuz? Bu can sıkıntılı durumdan kurtulmak için yeme içme alışkanlıklarınıza göz atmanız da yarar var.

Cilt kuruluğuna sebep olan 5 yeme içme alışkanlığı

Yeterince su tüketmemek

Vücudunuz yeterince nemlendirilmezse, sonuç olarak cildiniz kuru görünebilir. Dehidrasyon kuru ciltle bağlantılı olabilir , çünkü esasen vücutta yeterli sıvı yoktur. Gün boyunca susuz kalmamak için bol miktarda su içmek önemlidir. Bu sadece hücrelerinizin optimum seviyelerde çalışması için değil, aynı zamanda cildin nemlenmesi için de önemlidir.

Yeterince balık tüketmemek

Her hafta en az 250 gram  balık yemeniz tavsiye edilir . Balıklar, özellikle de soğuk sudaki yağlı balıklar, DHA ve EPA omega-3 yağ asitlerini veya kardiyovasküler , görsel ve zihinsel sağlık gibi faktörleri destekleyebilecek çeşitli “sağlıklı yağlar” içerir .

Her ne kadar daha iyi tasarlanmış, insan temelli klinik araştırmalara ihtiyaç duyulsa da, bazı veriler cilt bariyerinin bu omega-3 yağ asitlerinden etkilenebileceğini ve kuru cildin neden olduğu kaşınma davranışı üzerinde baskılayıcı etkileri olabileceğini öne sürüyor.

kurucilt

Aşırı alkol tüketimi

Ara sıra bir kadeh şarap ya da bir kupa bira içmenin cilt bütünlüğünüz üzerinde büyük bir etkisi olmayacaktır. Ancak çok fazla alkol içmek vücutta dehidrasyon etkisi yaratabilir ve bu da kişinin kuru cilt yaşama riskini artırabilir.

Yumurtanın sarısını tüketmemek

Yumurtanın sarısı, D vitamini de dahil olmak üzere bir dizi temel besin maddelerini içerir. Bazı veriler, düşük D vitamini düzeylerinin cildin nem durumuyla bağlantılı olabileceğini öne sürerek , D vitamini içeren gıdaları yemenin ne kadar faydalı olabileceğini vurgulamaktadır.

Günlük beslenmenize kolajen eklemelisiniz

Kolajen, cilt sağlığını destekler. Kolajen tripeptit kullanılarak yapılan çalışmalar, cilt elastikiyetinde ve neminde kayda değer bir iyileşme yaşandığını ortaya koydu. Günlük beslenmeye kolajen eklemenin kuru cilde sahip olanlara yardımcı olabileceğini ifade ediliyor. Elbette yapılan bilimsel çalışmaların sayısı yeterli değil. Ancak yine de kuru cilt sorunu yaşıyorsanız kolajen takviyesi alarak şansınızı denemekte yarar var.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu