Cilt Bakımı

Hindistan cevizi yağının saça ve cilde faydaları

İçerdiği vitamin ve minarellerle sağlık için son derece faydalı olan hindistan cevizi aynı zamanda cilt ve saç içinde harika bir meyvedir. İşte, hindistan cevizinin cilt sağlığına olan faydaları...

Hindistan cevizi yağı özellikle cilt ve saç sağlığı için kullanılıyor. Hindistan cevizi yağı, olgun hindistan cevizinin çekirdeğinden elde edilen yenilebilir bir yağdır. Hindistan cevizi yağı, diyetinizdeki diğer yağların çoğu üzerinde farklı etkileri olan sağlıklı doymuş yağlar açısından zengindir. Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseritlerin kalorileri daha hızlı yaktığı bilinmektedir. Yağdaki yağ asitleri, virüsler ve mantarlar dahil olmak üzere zararlı patojenleri öldürebilir ve bu da potansiyel olarak enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı olmasının yanı sıra cilt bakımı ve saç bakımı için de iyi olduğu bilinmektedir.

İşte, hindistan cevizi yağının cilt ve saç için faydaları

hindistan cevizi yagi

Makyaj temizleyici olarak kullanılır

Hindistan cevizi yağı makyajı çıkarmak için mükemmel ve elbette uygun maliyetli bir yoldur. Bir pamuk topu alın ve gözlerinizin ve yüzünüzün üzerinde nazikçe gezdirin. Yağ, göz ve yüzünüzdeki mumsu makyajı parçalama eğilimindedir ve hassas bölgeyi de nemlendirir. Yüzünüzü hindistan cevizi yağıyla silmeyi bitirdiğinizde, hafif bir yüz yıkama jeli ile yıkayın.

Dudakları korur

Hindistan Cevizi Yağının Cilt ve Saç İçin Faydaları: Sağlıklı Cilt ve Saç Elde Etmek İçin Nasıl Kullanılır

Hindistan cevizi yağının cilt ve saç için faydalı olduğu bilinmektedir. Bu harika yağ, çoğu bizim bilmediğimiz en iyi faydaları sunar. Hindistan cevizi yağı, olgun hindistan cevizinin çekirdeğinden elde edilen yenilebilir bir yağdır. Hindistan cevizi yağı, diyetinizdeki diğer yağların çoğu üzerinde farklı etkileri olan sağlıklı doymuş yağlar açısından zengindir. Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseritlerin kalorileri daha hızlı yaktığı bilinmektedir. Yağdaki yağ asitleri, virüsler ve mantarlar dahil olmak üzere zararlı patojenleri öldürebilir ve bu da potansiyel olarak enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı olmasının yanı sıra cilt bakımı ve saç bakımı için de iyi olduğu bilinmektedir. Hindistan cevizi yağının cildimizi ve saçımızı sağlıklı tutmak için en iyi yağ olmayı nasıl başardığını anlatıyoruz.

Hindistan cevizi yağı cildimizi ve saçımızı sağlıklı tutmak için en iyi yağ olmayı başarıyor.

Nemlendirici görevi görür

yag

Saf organik hindistan cevizi yağının cilt için doğal bir nemlendirici görevi gördüğü söylenir. Kuru ciltlerde nemlendirmeyi artırmaya ve su kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Çatlamış cildi ve tırnak etlerini besler

Hindistan cevizi yağını tırnak etlerinize ve çevresindeki cilde masaj yaparak uygulamak, vücudun gözden kaçan bir bölgesine nem kazandıracaktır.

Temizleyici görevi görür

Hindistan cevizi yağı doğal olarak anti-bakteriyel, anti-fungal ve nemlendirici özelliklere sahiptir ve cildinizi temizlemeye yardımcı olur. Tek yapmanız gereken, tüm yüzünüze ve boynunuza dairesel hareketlerle biraz yağ uygulamak ve kendinize nazik bir masaj yapmaktır. İşlem tamamlandıktan sonra yıkayın.

Vanilya özütü böcek kovucu olarak kullanılır mı?

Saç kremi görevi görür

Hindistan cevizi yağı sadece cildinizi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda saçınızı da besler. Saç derinize ve saçınıza biraz yağ uygulayın ve gece boyunca bekletin. Ertesi gün saçınızı yıkayın ve sonucu kendiniz görün.

Kıvırcık saçları azaltmaya yardımcı olur

Kıvırcık saçlarla mücadele ediyorsanız, Hindistan cevizi yağı sizin için en iyi çözümdür. Saçınıza biraz yağ sürün ve ısıya maruz kalsanız bile kıvırcık saçlarınızın olmadığından emin olun. Saçınıza çok fazla ısı uygulamadığınızdan emin olun.

Kepekle mücadele için önemli

Kepeğin en yaygın nedenlerinden biri kuru saç derisidir. Tek yapmanız gereken saç derinize ılık Hindistan cevizi yağıyla masaj yapmak ve saçın geri kalanını da yağla kaplamak. Yağı saç derinizde 30 dakika bekletin ve ardından suyla yıkayın.

hindistan cevizi

Yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz

Hindistan cevizi yağından ev yapımı bir maske hazırlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, zerdeçal, limon ve balı karıştırıp bir maske hazırlayabilirsiniz. Bu maskeyi cildinizde 15 dakika tuttuktan sonra yıkayabilirsiniz. Böylelikle cildiniz ışıl ışıl parlayacaktır.

Göz kremi olarak uygulayın.

Piyasada bol miktarda nemlendirici göz kremi olmasına rağmen , Hindistan cevizi yağı acil durumlarda işe yarar. Soğuk hava, susuzluk veya sadece yaşlanma nedeniyle kuru göz altlarıyla uğraşıyorsanız, nemlendirici bir göz kremi kullanmak cildinizi tamamen gençleştirebilir. Cildi nemlendirmek ve korumak için kuru göz altlarına hafif bir tabaka Hindistan cevizi yağı sürün. Bunu yatmadan önce yapmak en iyisidir, çünkü makyajın altında kayabilir.

Kuru ellerinizi nemlendirin.

Hindistan cevizi yağı kuru ve kaşıntılı ciltte harikalar yaratabilir .

Masaj yağı olarak kullanın.

Mağazadan satın alınan birçok masaj yağının temelinde hindistan cevizi veya jojoba yağı bulunur. Aracıyı ortadan kaldırın ve doğrudan şişeye geçin. Kaygandır, cilt dostudur ve nemlendiricidir.

Sedef hastalığı belirtilerini hafifletir

Sedef  cilt hücrelerinin birikmesine neden olan bir otoimmün hastalık olduğunu ve bunun da pürüzlü, kırmızı, pullu lekelere yol açar. Sıcak bir banyoyu daha da lüks hale getirmenin yanı sıra, küvete birkaç yemek kaşığı hindistan cevizi yağı eklemek kaşıntılı, pullu cildi rahatlatabilir.

Ayaklarınıza bakım yapın

Ayak mantarı, terli ayaklar tarafından tetiklenen yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Hindistan cevizi yağı, enfeksiyonu ve pullanan cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ayak mantarı tedavisini uyguladıktan sonra, üzerine bir kat organik hindistan cevizi yağı sürün ve pamuklu çoraplarla örtün. Bu, çatlamış topuklar için de harikalar yaratır .

Egzamaya iyi gelir

Hindistan cevizi yağı ayrıca , kırmızı, kaşıntılı, şişmiş cilt lekelerine yol açan bir cilt sorunları kümesi olan egzama hastaları için doğal bir tedavi seçeneği olarak da kullanılabilir . Küçük bir çalışma , egzama hastalarının (özellikle atopik dermatitten muzdarip olanların) günde iki kez cilde saf hindistan cevizi yağı uyguladıklarında, ciltteki staph bakterilerinde azalma, kuruluk, sıyrıklar, kızarıklık ve kaşınmaya bağlı ciltte kalınlaşma yaşadığını buldu. Egzamayı yatıştırmaya yardımcı olmak için etkilenen bölgeye günde iki kez hafif bir saf hindistan cevizi yağı tabakası uygulayın .

Hepimiz ışıl ışıl parlayan, zamanın derin çizgiler bırakmadığı bir Cilt sahip olmak isteriz. Günlük bakım rutininize ekleyebileceğiniz bazı yağlar, senelere direnmenize yardımcı olacaktır.

National Türk öneriyor: Açık tenlilerde cilt kanseri riski daha yüksek

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu