Şifalı BitkilerKalp ve DamarSağlık HaberleriTansiyon HastalıklarıVitaminler ve Takviyeler

Post Covid nedir? Belirtileri, tedavisi

Covid-19 geçirdikten sonra bitmeyen belirtiler için kullanılan Post Covid Sendromu hakkında bilgileri makalemizde bulabilirsiniz. Post Covid nedir?

COVID-19 geçirdikten 12 hafta sonra hâlâ devam eden ve alternatif bir tanı ile ilişkilendirilemeyen şikayetler Post Covid olarak adlandırılıyor. Geniş tanımıyla Post Covid nedir?

Öksürük, nefes darlığı veya yorgunluk gibi belirtiler, koronavirüs enfeksiyonunun ardından uzun süre devam edebilir. Post covid nedir sorusuna yanıt ararken, belirtileri ve tedavisi hakkında da bilgiler sunuyoruz.

Post covid nedir?

İyileşen birçok kişi, Sars-CoV-2’ye yakalandıktan sonra kalıcı semptomlarla uğraşmak zorunda kalıyor ve hastalıklarından tamamen kurtulmak için uzun bir zamana ihtiyaç duyuyor.

Bazen solunum sorunları gibi Covid semptomları, enfeksiyondan yalnızca iki ila üç hafta sonra, testin tekrar negatif çıkmasından çok sonra başlıyor.

Enfeksiyondan dört hafta sonra bile Covid semptomları hala mevcutsa buna uzun Covid, belirtiler on iki hafta veya daha uzun sürer ise Post Covid Sendromu deniliyor.

Post covid: Kadınların etkilenme olasılığı daha yüksek

Uzun süreli Kovid, örneğin koronavirüsün omikron varyantında hafif bir seyirden sonra bile ortaya çıkabilir.

Uzmanlar, Covid’den iyileşenlerin yüzde 10 ila 30’unun devam eden sağlık kısıtlamalarına sahip olduğunu tahmin ediyor.

Ancak şu anda şüphesiz Uzun Kovid’i teşhis edecek net bir belirteç yok; bununla ilgili yoğun araştırmalar devam ediyor.

Ortalama olarak kadınların Post Covid sendromundan daha sık etkilendiği, çocukların ise daha az etkilendiği görülüyor.

Post covid belirtileri

Etkilenenlerin şikayet ettiği semptomlar çeşitlidir: Çalışmalar 200’e kadar farklı Uzun Kovid belirtisini listeliyor. Aşağıdakiler sıkça bildirilen belirtiler;

 • Bitkinlik, yorgunluk, performansta azalma
 • Kas ağrıları
 • Vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı veya nefesinizin “durduğu” hissi, nefes alırken ağrı
 • Koku ve tat alma sorunları
 • Kuru öksürük
 • Öksürük
 • Ruh hali değişiklikleri, depresif ruh hali
 • Konuşma bozuklukları
 • Konsantrasyon zorluğu, “beyin bulanıklığı”
 • Göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı ve zonklama gibi kalp sorunları
 • Ellerde ve/veya ayaklarda karıncalanma
 • Saç kaybı
 • Baş dönmesi
 • Libido kaybı

Hatta bazı hastalarda kronik yorgunluk sendromuna (ME/CFS ) benzer bir semptom kompleksi bile gelişebiliyor.

Belirtilerin ne kadar süreceğini ve tamamen ortadan kaybolup kaybolmayacağını tahmin etmek zordur. Çoğu durumda semptomlar iki ila üç ay içinde iyileşir.

Ancak bazı durumlarda çok daha uzun süre kalırlar.

Covid kalbi etkileyebilir

Coronavirüs sadece enfeksiyon sırasında değil sonrasında da birçok organı etkiliyor. Kalp özellikle sıklıkla etkilenir.

İyileştikten sonra birçok korona hastası kalp çarpıntısı, ekstrasistoller (yani ekstra kalp atışları) ve düşük performansla bir süreliğine mücadele etmek zorunda kalıyor.

ABD’de yapılan bir araştırma, Kovid hastalığından sonraki bir yıl içinde yaklaşık yüzde 50 daha fazla felç meydana geldiğini, atriyal fibrilasyon gibi yaklaşık yüzde 70 ila 85 daha fazla kardiyak aritmilerin meydana geldiğini ve özellikle daha önce şiddetli Kovid geçirmiş ve daha önce geçirmiş kişilerde neredeyse iki kat daha fazla perikardit (perikardit) olduğunu gösterdi.

Kalp krizleri, kalp yetmezliği, pulmoner emboli ve akut kalp durması da son birkaç ayda Kovid-19’dan sağ kurtulan kişileri genel popülasyona kıyasla önemli ölçüde daha fazla etkiledi.

Nattokinaz’ın kalp sağlığı için faydaları

Hafif Kovid seyrine sahip kişiler bile bazen çarpıntı veya göğüs ağrısı gibi kalıcı kalp sorunlarından şikayetçi oluyor.

Ancak bu şikayetlerin henüz net bir fiziksel nedeni bulunamamıştır. Rutin kardiyolojik bulgular genellikle normaldir, laboratuvar değerlerinde özellik yoktur ve herhangi bir kardiyak fonksiyon bozukluğu saptanmaz.

Çalışma: Çalışmalar minimal kalp iltihabını gösteriyor

Frankfurt Üniversite Hastanesi doktorları, özellikle güçlü bir manyetik rezonans görüntüleme (kardiyo-MRI) yardımıyla takipte bulundu.

Görüntüleri, etkilenen kişilerin kalp kasındaki küçük, yaralı alanları (miyokardiyal yara izleri) gösteriyordu.

Küçük perikardiyal efüzyonlar, yani perikardın iki tabakası arasındaki sıvı da görülebiliyordu.

Çalışma, kalıcı kalp sorunlarının fizyolojik bir arka plana sahip olduğunu ve etkilenenlerin hayal gücüne dayanmadığını gösteriyor.

Korona enfeksiyonundan sonra çok erken egzersiz yapmayın

Temel olarak kardiyologlar, iyileşenleri enfeksiyondan kurtulduktan sonra çok erken çaba sarf etmemeleri konusunda uyarıyor.

Kovid-19’a yakalanan herkes vücudunun iyileşmesi için zaman tanımalıdır. Temel kural: Enfeksiyon sırasında ve semptomların azalmasından sonraki iki hafta boyunca egzersiz yapmayın.

Daha sonra yavaş yavaş başlayın.

Korona enfeksiyonu sonrası öksürük, nefes darlığı veya astım nedenleri

Kovid-19 hastalığının azalmasından haftalar sonra bile belirtilerin hâlâ ortaya çıkmasının nedeni, enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisinin bazı insanlarda diğerlerinden daha güçlü olmasıdır:

Vücudun kendi hücrelerindeki patojenlerle savaşabilmek için bağışıklık sistemi, etkilenen hücreleri zararsız hale getiren savunma hücrelerini kullanır. Bu virüsün çoğalmasını engeller.

Ancak bağışıklık reaksiyonu, koronavirüs artık tespit edilemese bile kuru öksürük gibi hastalık semptomlarını da tetikleyebilir.

Bunun olası bir nedeni, bağışıklık sisteminin gerçek enfeksiyondan aylar sonra bile tüm hızıyla çalışmaya devam etmesidir.

Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Post covid nedir? Tedavisi hakkında tartışmalar

Şimdiye kadar, Uzun Kovid semptomlarını iyileştirmeye yönelik yalnızca bireysel girişimlerde bulunuldu; örneğin ilaç tedavisi, tempo ayarlama (dinlenme ve performansta kademeli artış) veya nefes alma teknikleri gibi.

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren bir diyet (bol miktarda sebze, şifalı bitki, çeşitli ve hepsinden önemlisi taze yiyecek) yoluyla genel durumunuz üzerinde olumlu bir etki yaratmaya çalışabilirsiniz.

Bazı doktorların uzun covid için önerdiği bazı ilaçların post covid için ne ölçüde yardımcı oldukları hala daha detaylı incelenmeye ihtiyaç duyuyor.

Corona aşısı uzun süreli Kovid riskini azaltıyor

Charité’deki araştırmacılara göre viral yük seviyesi, korona enfeksiyonunun uzun vadeli sonuçları açısından bir risk faktörü olarak rol oynuyor gibi görünüyor.

Bu nedenle koronavirüse karşı tam bir aşı, Uzun Kovid riskini de azaltabilir.

Veriler, iki kez aşı olanlarda Post Covid’e yakalanma riskinin yaklaşık yüzde 50 daha düşük olduğunu söylüyor.

Çocuklarda post covid nadirdir

Çocuklarda ve gençlerde korona enfeksiyonundan sonra ne sıklıkla Uzun Kovid geliştiğini ölçmek hâlâ çok zor.

Hastanede tedavi görmesi gerekmeyen ve yalnızca çok hafif vakaları olan çocuklar da etkileniyor.

İlk değerlendirmeler enfekte olanların oranının yüzde 1,5 ila 5 civarında olduğunu gösteriyor.

Teksas’ta yapılan bir araştırmaya göre, Uzun Kovid riski aşılanmamış ve/veya aşırı kilolu gençler arasında en yüksek düzeydedir.

Genel olarak, yeni virüs varyantları Delta ve Omicron’un ortaya çıkmasından bu yana Uzun Kovid riski çocuklarda da azalmış görünüyor.

Çocuklarda, özellikle de anaokulu ve ilkokul çağındaki çocuklarda, sıklıkla yüksek ateşin eşlik ettiği ancak kolayca tedavi edilebilen bir Kovid enfeksiyonu sonrasında nadir görülen sistemik inflamatuar hastalık PIMS (“Pediatrik İnflamatuar Multisistem Sendromu”) ortaya çıkabiliyor.

Ancak PIMS, Uzun Kovid Sendromu kapsamına girmiyor.

Nattokinaz faydaları: Kalp, tansiyon, diyabet, baş ağrısı…
Nattokinase Nedir? İşte Faydaları

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu