Tansiyon HastalıklarıVitaminler ve TakviyelerYaşam Tarzı

Japonların Uzun Yaşam Sırrı Natto mu?

Dünyada beklenen yaşam süresinin en uzun olduğu ülkelerden Japonya'da Natto gibi soya ürünlerinin bol tüketilmesi uzun yaşamla ilişkilendiriliyor.

Japonya’da uzun yaşam sırrı soya mı? Bilim adamları, edamame yanı sıra natto veya miso gibi fermente soya ürünlerinin Japonya’da daha uzun yaşamı açıklamaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Japon halkı geleneksel olarak gelişmiş ülkeler arasında en uzun yaşam beklentisine sahip olanlardan biri.

Japonya’da daha uzun yaşamanın elbette pek çok olası açıklaması var. Düzenli egzersiz, güçlü sosyal uyum ve evrensel olarak erişilebilir yüksek kaliteli sağlık hizmetleri bunlardan bazıları.

Hatta bir çalışma, haftada birkaç kez yeşil çay içen insanların, içmeyenlere göre daha uzun yaşadığını bile belirledi.

Diyet Japonya’da Daha Uzun Yaşam Sırrı için Katkıda Bulunabilir mi?

Bazı uzmanlar, yeşil çayın ötesinde beslenme kültürünün Japon ömrünün uzamasına katkıda bulunabileceğini öne sürdü.

BMJ’de yayınlanan bir çalışma, Japonların favorisi olan Natto gibi fermente soyanın daha uzun ömürle ilişkili olduğunu öne sürüyor.

Araştırmacılar, yaşları 45 ile 74 arasında değişen 92.915 gönüllü üzerinde çalışma yaptı.

Bu erkek ve kadınları yaklaşık 15 yıl boyunca takip ettiler. Bu, Japonya’daki 11 halk sağlığı merkezi alanını içeren Japonya Halk Sağlığı Merkezi tabanlı Prospektif Çalışmanın bir parçasıydı.

Uzun yaşam sırrı araştırmalarını Takip süresi boyunca katılımcıların 13 bininden biraz fazlası öldü. Hepsi ayrıntılı beslenme anketlerini yanıtladıkları için araştırmacılar bağlantıları inceleyebildiler.

Fermente soya ürünleri etkili!

Sadece tofu gibi soya yemek, daha uzun ömürle bağlantılı değildi. Bununla birlikte, fermente soya ürünlerinin daha yüksek miktarda alınması, çalışma sırasında daha düşük bir ölüm riski ile ilişkilendirildi.

Fermente soya ürünleri arasında kendine özgü bir koku ve dokuya sahip fermente soya gıdası olan miso ve natto yer alıyordu.

Özellikle, en fazla natto tüketen kişilerin kardiyovasküler nedenlerden ölme olasılığı önemli ölçüde daha düşüktü.

Natto’dan Doğan Mucize: Nattokinase hakkında bilgi için buraya tıklayın…

Japonların uzun yaşam sırrı Natto mu? Bir çalışma daha

Araştırmalar, fermente edilmiş bir Japon soya fasulyesi yemeği olan natto’nun, içerdiği Bacillus subtilis bakterisi nedeniyle ömrünü uzatabileceğini ve stres direncini artırabileceğini gösteriyor.

Çalışma, eğer bu etkiler aktarılabilirse, olası insan sağlığı ve uzun ömürlülük faydalarını ortaya koyuyor.

Natto tüketmek potansiyel olarak stresi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sağlık, söylendiği gibi zenginliktir ve şimdi yeni araştırmalar, daha sağlıklı, daha az stresli bir toplumun anahtarının, kolay erişilebilir ve uygun fiyatlı gıda maddelerinde yatabileceğini öne sürüyor.

Böyle bir yiyeceğin en önemli örneği, natto adı verilen Japon yemeği.

Japon Mucizesi Natto Nasıl Yapılır? Daha fazla bilgi için tıklayın

Bu gıda maddesi, kaynatılarak veya buharda pişirilerek yumuşatılan ve ardından Bacillus subtilis adlı bir bakteri ile fermente edilen soya fasulyesinden üretilir.

Bu bakteri toprak, bitkiler, hayvanlar ve hatta insanın sindirim sistemi gibi çeşitli ortamlarda bulunabilir. Japonya’da tüketilen Natto’nun çoğu Miyagino türünden yapılmaktadır.

Osaka Metropolitan Üniversitesi İnsan Hayatı ve Ekoloji Enstitüsü’nden Profesör Eriko Kage-Nakadai liderliğindeki bir araştırma grubu Natto tüketiminin Caenorhabditis elegans solucanlarının ömrünü uzattığını buldu.

Uzmanlar ayrıca uzun ömürle ilişkisi olduğu gösterilen stres toleransını da incelediler ve UV ışığına ve oksidatif strese karşı direncin arttığını buldular.

Profesör Nakadai sonuçları şöyle yorumluyor;

“Bu araştırmayı insanlara uygulayabilirsek, gelecekte memeliler üzerinde yapılacak deneylerin ve epidemiyolojik çalışmaların, sağlıklı ve daha uzun yaşayan bir toplum yaratmaya yardımcı olacağını umuyoruz.”

Natto Yiyin, Daha Uzun Yaşayın

Yine başka çalışmalarda Natto, miso ve tempeh gibi fermente soya ürünlerini yiyen erkek ve kadınlarda daha düşük kardiyovasküler hastalık ve erken ölüm oranları görüldü.

Araştırmacılar, fermente soya ürünlerini yemenin erken ölüm riskini azaltabileceğini söylüyor.

Tofu gibi bazı soya ürünleri fermente edilmez. Ancak miso, natto ve tempeh gibi diğerleri, fermantasyon sürecinde bakteri veya küf kullanılarak yapılır.

Soya sosu geleneksel şekilde yapılırsa fermente edilir.

Diğer diyet bileşenleri, hipertansiyon, diyabet, sigara, alkol alımı ve diğer faktörler kontrol edildikten sonra araştırmacılar, fermente soya tüketimi açısından en düşük beşte birlik kesimde yer alanlarla karşılaştırıldığında, en yüksek beşte birlik kesimde olanların riskin yüzde 10 daha düşük olduğunu buldu.

Misoya oranla natto’daki düşük sodyum içeriği sayesinde kardiyovasküler hastalıklardan ölüm riskinin yüzde 18 daha düşük olduğu da ortaya çıktı.

Natto Türkiye’de var mı?

Geleneksel Japon yemeği Natto, gerek tadı gerekse sümüksü dokusu nedeniyle Türkiye’de sıra dışı olarak görülüyor.

Ancak Natto yemeğinde ortaya çıkan Nattokinase enzimini takviye olarak almak mümkün.

Delta Natürel, Türkiye takviye edici gıda pazarında bir ilke daha imza atarak Japon mucizesi Nattokinase’yi NattoPro Max ismiyle satışa sundu. Nattokinaz Türkiye satışı ile Japon mucizesine ulaşmak artık çok kolay.

Nattokinase patentli NSK-SD hammedesini içeren NattoPro Max Japon Bio Science firmasının uzun yıllardır üzerinde çalıştığı, 60’a yakın klinik çalışması olan hayvan ve insan çalışmaları ile etkinlik, güvenliği kanıtlanmış ilk nattokinase durumunda.

Firma, çalışmaları ile Dünyada diğer nattokinaz’lar için uzun yaşamın sırrı için referans gösteriliyor.

Nattokinase Nedir? İşte Faydaları..

Daha fazla bilgi burada.

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu