Şifalı Bitkiler

Kudret narı bitkisinin faydalarını duyduğunuzda çok şaşıracaksınız!

Ülkemizde özellikle pazarlarda çok sık satılan ürünlerden biridir kudret narı. Özellikle şeker hastalığına iyi geldiği ifade edilen kudret narının faydaları saymakla bitmiyor. İşte, kudret narıyla ilgili her şey...

Kudret narı dünyanın her yerinde yenilmesine rağmen Asya mutfağında özellikle önemlidir. Kudret narının sağlık açısından pek çok faydası olsa da en çok kan şekerini kontrol etme yeteneğiyle bilinir. İşte, kudret narının birbirinden önemli faydaları…

Kudret narı nedir?

Kudret narı (Momordica charantia), kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından tropik iklim bölgelerinde yetişen gıda ve ilaç olarak kullanılan bitki türüdür. Asya, Karayip Adalarında, Amazon havzasında, Doğu Afrika’da doğal olarak yetişir. Uzak Doğu ve Güney Amerika’da ise özellikle yetiştirilmektedir.

Yabani ve yarı yabani versiyonları, tarih öncesinde Asya’ya yayılmış ve Güneydoğu Asya’da tamamen evcilleşmiştir. Doğu Asya, Güney Asya ve Güneydoğu Asya mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kudret narının faydaları nelerdir?

kudret nari

Kudret narı düşük kalorili, yüksek lifli ve antioksidan yönünden zengin bir bitkidir.

Kudret narı; kalsiyum, magnezyum, potasyum, A vitamini, C vitamini ve Çinko yönünden zengindir.

Kanseri önlemeye yardımcı olur

Kudret narı; sebzeleri kırmızı, turuncu ve sarı yapan bir pigment olan beta-karoten ile doludur . Vücudunuz beta-karoteni A vitaminine dönüştürür ve araştırmalar hem beta-karoten hem de A vitamininin Hodgkin dışı lenfomanın önlenmesiyle bağlantılı olduğunu göstermiştir . Beta karoten bir antioksidandır, yani hücresel hasarı önleyerek kansere ve diğer kronik hastalıklara karşı koruma sağlar. Dahası, bilim insanları potansiyel yeni kanserle mücadele ilaçlarını belirlemek amacıyla yaptıkları araştırmalarda kanser hücrelerini öldürmek için kudret narı ekstraktını kullandılar. Bir çalışmada , yüksek konsantrasyonlarda kudret narı ekstraktının test tüplerindeki mide, kolon, akciğer ve nazofarinks kanseri hücrelerini etkili bir şekilde tedavi ettiği görülmüştür. Başka bir çalışmada kudret narı özütü, insan olmayan modellerde üçlü negatif meme kanseri hücrelerini baskıladı.

Kan şekerini dengeler

Kudret narı kan şekeri (glikoz) seviyenizi doğal olarak düşürmenize yardımcı olabilecek yüksek lifli , düşük şekerli meyveler arasındadır . Diğer karbonhidrat türlerinin aksine vücudunuz lifi sindiremez, bu da sonuç olarak glikoz üretmediği anlamına gelir. Lif ayrıca sindirimin yavaşlamasına yardımcı olur, bu da glikozun kan dolaşımınıza emilimini yavaşlatır ve kan şekerinin aniden yükselmesini önler.

Kudret narı ayrıca polipeptit-P adı verilen bir kimyasal olan insülinin kendi versiyonuna da sahiptir. Araştırmalar , polipeptit-P’nin diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düzenlemeye ve düşürmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Kolesterolü düşürür

Çeşitli laboratuvar çalışmaları kudret narının kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmacılar , insan olmayan modellerde kolesterol seviyelerini düşürmek için büyük miktarlarda kudret harı özü kullandılar. Araştırmacıların hâlâ sonuçların insan çalışmalarında geçerli olup olmadığını görmeleri gerekiyor, ancak bu heyecan verici bir bulgudur.

Demir eksikliği anemisine iyi gelir

Hemoglobin, vücudunuzun her yerine oksijen taşımak gibi kritik bir görevi olan kırmızı kan hücrelerinin bir bileşenidir. Ancak vücudunuzun hemoglobin yapmak için demire ihtiyacı vardır. Yeterince demir almazsanız, yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrenizin olmadığı bir durum olan demir eksikliği anemisi geliştirebilirsiniz.

Yeterli demir almak, demir eksikliği anemisinin ana panzehiridir. Kudret narı yalnızca demir açısından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olan, her alanda işe yarayan bir vitamin olan folat (B9 vitamini) açısından da yüksektir .

Mikrobiyal enfeksiyon olasılığını azaltır

Araştırmalar kudret narının antimikrobiyal etkiye sahip birçok biyoaktif kimyasal madde içerdiğini ortaya koyuyor. Posa özütü, birkaçını saymak gerekirse E. coli , Heliobacter, Staphylococcus ve Salmonella gibi farklı bakteri türlerinin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir. Bilim adamları ayrıca HSV-1, SINV ve HIV virüsleriyle savaşabilen birkaç acı kabak proteini keşfettiler

Metabolik bozuklukları uzak tutar

Kudret narı güçlü antioksidan aktiviteye sahip çeşitli biyoaktif fitokimyasallar bulunmuştur. Bu antioksidanlar hücrelerinizi oksidatif strese karşı korumada büyük rol oynar . Zamanla bu durum, kan şekerinizin, tansiyonunuzun düştüğü bir durum olan metabolik sendroma yol açabilir., kolesterol ve vücut yağ seviyeleri sağlıksız seviyelere ulaşır.

Yani metabolik sendromu önleyen kudret narı kalp rahatsızlıkları, obezite ve böbrek sorunları riskinizi de azaltır.

Kimler kudret narı tüketmemeli?

kudret nari fayda

Kudret narı önerilen miktarlarda tüketildiğinde sağlık açısından birçok fayda sağlar. Ancak yüksek miktarlarda veya takviye şeklinde alındığında bazı sağlık riskleri oluşturabilir .

Kudret narının en sık görülen yan etkileri sindirim bozukluklarıdır. Örneğin günlerce kudret narı suyu içmenin hazımsızlığa ve ishale neden olduğu tespit edilmiştir .

Kimler kudret narı yememelidir?

Bebek bekleyen anneler, emziren kadınlar ve hamile kalmaya çalışanlar kudret narı tüketmemelidir.

Sitokrom P450 substratı ilaç kullananlar kudret narı tüketmemelidir. .

İnsülin veya diyabet ilacı kullananlar kudret narı tüketmemelidir. Kudret narı, insülinin veya reçeteli ilacınızın etkisini daha da artırabilir ve böylece kan şekerinizi aşırı seviyelere düşürebilir.

P-glikoprotein substrat ilaçları kullananlar kudret narından kesinlikle uzak durmalıdır.

Kudret narı; hazımsızlık, gastrit, reflü, mide yanması, mide ekşimesi, ülser tedavisinde tedavi desteği sağlayan en önemli bitkilerden biridir.

Kadıköy Postası öneriyor: Akdeniz diyeti kalp sağlığına iyi geliyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu