Şifalı Bitkiler

Sağlık için çok faydalı! İşte, domatesin 8 faydası

Yemeklerin, salataların olmazsa olmazı domates sağlık için son derece faydalıdır. İşte, domatesin birbirinden önemli 8 faydası...

Domates beta-karoten ve likopen kaynağıdırve C vitamini, bunların hepsi hücre hasarına karşı koruma sağlayan antioksidanlardır . Araştırmalar, domatesteki besinlerin kalp hastalığı, nörodejeneratif hastalık ve tip 2 diyabet riskinizi azaltabileceğini göstermiştir.

Tadı, yemeklerde kullanımı ve besin içeriği nedeniyle insanlar genellikle domatesi beslenme ve mutfak amaçlı bir sebze olarak görürler.

İşte, domatesin sağlığa yararları:

domates

Bağışıklığı güçlendirir

Domates suyu, bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olan antioksidanlar olan C vitamini ve beta-karoten kaynağıdır. Araştırmalar, domates suyunun, virüsleri savuşturan “doğal öldürücü hücreler” de dahil olmak üzere bağışıklık hücrelerinin düzeylerini önemli ölçüde artırdığını buldu.

Kanser riskini azaltır

Domatesteki diğer bir antioksidan olan beta-karoten ve likopenin antikanser özelliklere sahip olabileceği düşünülüyor. Antioksidanlar, hücrelerde kanserin gelişmesine ve kanser hücrelerinin ölmesine neden olabilecek DNA hasarına karşı koruma sağlar.

Birçok çalışma, yüksek miktarda domates, özellikle de pişmiş domates tüketen erkeklerin prostat kanseri riskinin azaldığını bulmuştur.

Araştırmalar aynı zamanda domates gibi nişastalı olmayan sebzeleri östrojen reseptörü negatif göğüs tümörleri ve kolorektal, akciğer, mide ve üst solunum yolu (yani ağız, boğaz ve burun sinüsleri) kanserleri riskinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir.

Çocuklarda reflü belirtileri nelerdir?

Kalp sağlığını korur

Domates kalp hastalığı riskini azaltır. 2022’de yayınlanan bir inceleme, yüksek likopen alımının ve kandaki yüksek antioksidan seviyelerinin kalp hastalığı riskini %14 oranında azalttığını ortaya koydu.

İnceleme, tek doz çiğ domates, domates sosu veya domates sosu artı zeytinyağının sağlıklı insanlarda kalp hastalığı risk ölçümleri üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışmayı içeriyordu. Her üç doz da toplam kolesterolü ve trigliseritleri (kanınızdaki bir tür yağ) azalttı ve HDL (“iyi”) kolesterolü ve antiinflamatuar seviyeleri yükseltti. Domates sosu artı zeytinyağı en güçlü etkiye sahipti, bunun nedeni muhtemelen zeytinyağının likopen emilimini arttırmasıdır.

Erkek sağlığı için önemli

2017 yılında yayınlanan bir çalışmada, 12 hafta boyunca kısırlığı olan erkeklerde günlük 198 gram domates suyunun antioksidan kapsül veya plaseboya karşı etkileri incelendi. Domates suyu, kontrol (plasebo) grubuyla karşılaştırıldığında kandaki likopen düzeylerini ve sperm hareketini önemli ölçüde artırdı. Sperm hareketliliği doğurganlığın bir göstergesidir. Ancak antioksidan kapsül önemli bir gelişme göstermedi.

Kabızlığı önler

Yetersiz sıvı ve lif alımı kabızlığı tetikleyebilir.Domates hem çözünür hem de çözünmeyen lif kaynağıdır. Çözünür lif, sindirim sırasında jel benzeri bir doku oluşturmak için suyu tutar. Çözünmeyen lif dışkınıza hacim katar. Bu değişikliklerin her ikisi de geçmesi kolay atıklar oluşturur. Domateste bulunan selüloz, hemiselüloz ve pektin lifleri kalın bağırsakta sindirime dirençlidir ve sağlıklı bir dışkı oluşumuna yardımcı olur.

Tip 2 diyabet riskini azaltır

Bazı kanıtlar, likopenin hücreleri hasardan koruyarak ve iltihabı azaltarak tip 2 diyabeti önleyebileceğini öne sürüyor.Domateslerdeki lif aynı zamanda tip 2 diyabet riskinizi de azaltabilir.

Metabolik Sendroma karşı korur

Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve daha fazlasının riskini artıran bir grup sağlık durumudur. Metabolik sendromu olan kişilerde aşağıdakilerden üç veya daha fazlası bulunur:

Abdominal obezite

Yüksek tansiyon

Yüksek kan şekeri

Yüksek trigliseritler

Düşük HDL (“iyi”) kolesterol

Bazı kanıtlar, likopen durumunun, yani kandaki likopen miktarının, metabolik sendrom riskinizi azaltabileceğini öne sürüyor.2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, 15 kişide iki ay boyunca günde bir kez, haftada dört kez domates suyu içmenin etkisi incelendi. Meyve suyunun standart bir kısmı olmamasına rağmen grupta LDL (“kötü”) kolesterolde önemli düşüşler, HDL kolesterolde artışlar ve açlık insülin seviyelerinde iyileşmeler görüldü.

Beyin sağlığını korur

Bazı kanıtlar domateslerdeki likopen gibi antioksidanların Alzheimer hastalığınakarşı koruma sağlayabileceğini öne sürüyor. Araştırmalar, örneğin, diğerlerine göre daha yüksek likopen alımına sahip 70 yaş ve üzeri kişilerde bilişsel işlevlerde daha yavaş bir düşüş olduğunu buldu.

Domatesin ve Alzheimer’ın olası koruyucu faydalarını daha iyi anlamak için, özellikle 60-65 yaş arası yetişkinler üzerinde daha fazla insan araştırması yapılması gerekiyor.

Domates tüketimi hangi durumlarda risklidir?

domates

Çiğ domatesleri tüketmeden önce iyice yıkadığınızdan veya pişirdiğinizden emin olun. Diğer taze ürünlerde olduğu gibi çiğ domateslerde de Listeria ve Salmonella gibi gıda kaynaklı hastalıklara neden olan mikroplar bulunabilir . Gıda kaynaklı hastalıklar aşağıdaki kişiler için daha büyük bir endişe kaynağıdır:

65 yaş ve üstü veya 5 yaş ve altı

Hamileyseniz

Altta yatan sağlık sorunlarınız varsa (örneğin kanser, diyabet ve karaciğer ve böbrek hastalığı)

Vücudun mikroplarla ve hastalıklarla savaşma yeteneğini azaltan ilaçlar alın

Domates ayrıca gastroözofageal reflü (GERD) ve kronik migren gibi mevcut durumları da kötüleştirebilir.

Yapılan bir çalışma Domates suyunun, tifo hastalığına sebebiyet veren Salmonella typhi bakterisi dahil birçok bakteriyi öldürebileceği ortaya kondu.

National Türk öneriyor: Yeni araştırma: Bu meyve migreni tetikliyor

 

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu