Şifalı Bitkiler

Adaçayının 12 müthiş faydası

Adaçayı dünya çapında çeşitli mutfaklarda kullanılan temel bir bitkidir. Ağız sağlığını ve beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. İşte adaçayının faydaları;

Adaçayı ayrıca kolesterolü ve kan şekerini düşürmeye de yardımcı olabilir. Bu şifalı bitki, kekik, biberiye, fesleğen diğer bitkiler nane ailesine aittir.

Adaçayının güçlü bir aroması vardır, bu yüzden genellikle küçük miktarlarda kullanılır. Yine de çeşitli önemli besin maddeleri ve bileşiklerle doludur.

Bu yeşil bitki taze, kurutulmuş veya yağ formunda mevcuttur ve sağlığa çok sayıda faydası vardır.

İşte adaçayının sağlık açısından 12 şaşırtıcı faydası

1. Adaçayının Besin Değerleri Yüksektir

Adaçayı sağlıklı dozda vitamin ve mineral içerir.

Bir çay kaşığı (0,7 gram) öğütülmüş adaçayı şunları içerir:

Kalori: 2
Protein: 0,1 gram
Karbonhidrat: 0,4 gram
Yağ: 0,3 gram
Lif: 0,3 gram
K Vitamini: 12 mcg (%10 GD)
Demir: 0,2 mg (%1,1 DV)
B6 Vitamini: 0,02 mg (%1,2 GD)
Kalsiyum: 12 mg (<%1 DV) Manganez: 0,02 mg (<%1 DV) Gördüğünüz gibi az miktarda adaçayı günlük K vitamini ihtiyacınızın %10'unu karşılar. Adaçayı ayrıca az miktarda (<%1 DV) magnezyum, çinko, bakır ve A, C ve E vitaminlerini içerir. Dahası, bu aromatik bitki; kafeik asit, klorojenik asit, rosmarinik asit, ellagik asit ve rutin içerir; bunların hepsi sağlık açısından yararlı etkilerinde rol oynar. Adaçayı çok küçük miktarlarda tüketildiği için yalnızca çok az miktarda karbonhidrat, kalori, protein ve lif sağlar.

2. Antioksidanlarla yüklüdür

Antioksidanlar, vücudunuzun savunmasını güçlendirmeye yardımcı olan ve kronik hastalıklarla bağlantılı potansiyel olarak zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getiren moleküllerdir.

Adaçayı, vücudunuzda antioksidan görevi gören bitki bazlı kimyasal bileşikler olan 160’ın üzerinde farklı polifenol içerir.

Hayvan çalışmalarından elde edilen kanıtlar, adaçayı içinde bulunan bileşiklerin antiinflamatuar, antikanser ve nöroprotektif etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Küçük ve daha eski bir çalışma, günde iki kez 1 fincandan (300 ml) biraz fazla adaçayı içmenin kandaki antioksidan enzim seviyelerini önemli ölçüde artırdığını buldu.

Aynı zamanda hem toplam kolesterolü hem de “kötü” LDL kolesterolü düşürdü ve “iyi” HDL kolesterolü yükseltti.

3. Adaçayı faydaları: Ağız Sağlığını Destekleyebilir

Adaçayı birçok sağlık faydası sunuyor
Adaçayı birçok sağlık faydası sunuyor

Adaçayı, diş plağını teşvik eden mikroplara karşı koruma sağlayabilecek antimikrobiyal etkilere sahiptir.

2015 yılında yapılan bir çalışmada, adaçayı bazlı bir gargaranın, diş çürüklerine neden olduğu bilinen Streptococcus mutans bakterisini etkili bir şekilde öldürdüğü gösterilmiştir.

2021’deki bir başka araştırmada ise ileri evre kanser hastalarında adaçayı bazlı gargara kullanıldı. Adaçayı grubunda diş plağı önemli ölçüde azaldı, ancak normal salin gargara grubunda da plak azaldı.

4. Menopoz Semptomlarını Hafifletebilir

Menopoz sırasında vücudunuz östrojen hormonunda doğal bir düşüş yaşar. Bu, çok çeşitli hoş olmayan semptomlara neden olabilir.

Semptomlar arasında sıcak basması, aşırı terleme, vajinal kuruluk ve sinirlilik yer alır.

Adaçayı geleneksel olarak menopoz semptomlarını azaltmak için kullanıldı.

Adaçayı içindeki bileşiklerin östrojen benzeri özelliklere sahip olduğuna, bunların beyninizdeki belirli reseptörlere bağlanarak hafızayı iyileştirmeye, sıcak basması ve aşırı terlemeyi tedavi etmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Günde 100 mg ile 280 mg arasında değişen dozların kullanıldığı 4 çalışmanın 2023 meta-analizi, adaçayı takviyelerinin, plaseboya kıyasla 4-12 hafta boyunca sıcak basmaların şiddetini olmasa da sıklığını önemli ölçüde azalttığını buldu.

5. Kan Şekeri Seviyesini Düşürebilir

Adaçayının yaprakları geleneksel olarak şeker hastalığına karşı çare olarak kullanılmıştır.

İnsan ve hayvan araştırmaları kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bir çalışmada adaçayı ekstresi, spesifik bir reseptörü aktive ederek tip 1 diyabetli sıçanlarda kan şekeri düzeylerini azalttı.

Bu reseptör aktive edildiğinde kandaki fazla serbest yağ asitlerinin temizlenmesine yardımcı olabilir, bu da insülin duyarlılığını artırır.

Tip 2 diyabetli farelerde yapılan başka bir araştırma, adaçayının, aynı hastalığa sahip kişilerde kan şekerini yönetmek için reçete edilen bir ilaç olan metformin gibi davrandığını buldu.

Başka bir hayvan çalışmasında, adaçayı yaprağı ekstraktının, başka bir diyabet karşıtı ilaç olan rosiglitazon ile benzer etkiyle farelerde kan şekerini düşürdüğü ve insülin duyarlılığını iyileştirdiği gösterilmiştir.

6. Hafızayı ve Beyin Sağlığını Destekleyebilir

Adaçayı beyninizi ve hafızanızı çeşitli şekillerde desteklemeye yardımcı olabilir.

Birincisi, antioksidan görevi görebilen ve beyninizin savunma sistemini tamponladığı gösterilen bileşiklerle doludur.

Aynı zamanda hafızada rol oynayan kimyasal haberci asetilkolinin (ACH) parçalanmasını da durdurduğu görülüyor. Alzheimer hastalığında ACH seviyelerinin düştüğü görülüyor.

Bir çalışmada, hafif ila orta şiddette Alzheimer hastalığı olan 39 katılımcı, dört ay boyunca günde 60 damla (2 ml) adaçayı özü takviyesi veya plasebo tüketti.

Adaçayı özünü alanlar hafıza, problem çözme, akıl yürütme ve diğer bilişsel yetenekleri ölçen testlerde daha iyi performans gösterdi.

Sağlıklı yetişkinlerde adaçayının düşük dozlarda hafızayı iyileştirdiği gösterilmiştir. Daha yüksek dozlar ayrıca ruh halini yükseltti ve uyanıklığı, sakinliği ve memnuniyeti artırdı.

2021’de yapılan randomize kontrollü bir klinik araştırma, 2 hafta boyunca günde 600 mg tescilli adaçayı özü alan sağlıklı kişilerin, plaseboya kıyasla çalışma hafızasında önemli iyileşmeler gösterdiğini buldu.

7. LDL Kolesterolü Düşürebilir

Yüksek “kötü” LDL kolesterol, önemli bir kalp hastalığı risk faktörüdür.

Adaçayı, atardamarlarınızda birikebilen ve potansiyel olarak hasara neden olabilecek “kötü” LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, günde iki kez adaçayı tüketmek “kötü” LDL kolesterolü ve toplam kan kolesterolünü düşürürken, sadece iki hafta sonra “iyi” HDL kolesterolü yükseltti.

Diğer birçok insan çalışması adaçayı ekstraktının benzer bir etkiyi gösterdiğini ortaya koymaktadır.

8. Bazı Kanserlere Karşı Koruma Sağlayabilir

Hayvan ve test tüpü çalışmaları adaçayının belirli kanser türleriyle savaşabileceğini gösteriyor.

Bu çalışmalarda adaçayı özlerinin sadece kanser hücrelerinin büyümesini baskılamakla kalmayıp aynı zamanda hücre ölümünü de uyardığı görülmüştür.

Bu araştırma cesaret verici olsa da adaçayının insanlarda kanserle mücadelede etkili olup olmadığını belirlemek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

9–11. Diğer potansiyel sağlık yararları

Adaçayı ve bileşikleri diğer birçok sağlık faydasıyla bağlantılıdır.

Ancak bu faydalar kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır.

İshali hafifletebilir: Taze adaçayı ishal için geleneksel bir ilaçtır. Hayvan çalışmaları, bağırsaklarınızı rahatlatarak ishali hafifletebilecek bileşikler içerdiğini buldu.

Cilt yaşlanmasıyla mücadele edebilir: Çeşitli test tüpü çalışmaları, adaçayı bileşiklerinin kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

12. Diyetinize eklemek kolaydır

Adaçayı çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Taze adaçayı yaprakları güçlü bir aromatik tada sahiptir ve yemeklerde idareli olarak kullanılması en iyisidir.

Diyetinize taze adaçayı eklemenin bazı yolları:

Çorbaların üzerine garnitür olarak serpin.
Yemeklerin içine ekleyin.
Adaçayı yağı yapmak için doğranmış yaprakları tereyağıyla birleştirin.
Kıyılmış yaprakları domates sosuna ekleyin.
Omlete ekleyin.

Adaçayının yan etkileri var mı?

Adaçayı genel olarak güvenli kabul edilir, ancak konsantre adaçayı yağı veya diğer adaçayı takviyelerinin yan etkileri olabilir ve hamilelik, emzirme döneminde veya çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.

NIH, 2023 tarihli bir vaka raporunda adaçayı yağı veya adaçayı alkolü tentürünün uzun süreli kullanımının bazılarında kusma, mide bulantısı, ishal, hipertansiyon, yüksek kalp atışı veya kasılmalar gibi ciddi olumsuz etkilere neden olabileceğini belirtiyor.

Buna ek olarak, 2011 tarihli daha eski bir vaka raporu, yeni doğan ve yürümeye başlayan bir çocuğun adaçayı yağına maruz kaldıktan sonra nöbet geçirdiğini belgelemiştir.

Bazı insanlar adaçayında bulunan bir bileşik olan thujone hakkında endişe duymaktadır. Hayvan araştırmaları, yüksek dozda tujonun beyin için toksik olabileceğini bulmuştur.

Bununla birlikte, insanlarda toksik etkilere sahip olması için ne kadar tujonun tüketilmesi gerektiği belirsizdir.

Dahası, toksik miktardaki tujonun gıda yoluyla tüketilmesi neredeyse imkansızdır. Ancak çok fazla adaçayı içmek veya adaçayı esansiyel yağlarını tüketmek (her halükarda kaçınılması gereken) toksik etkilere neden olabilir.

Adaçayı içmeyi ihmal etmeyin! İşte, adaçayının 8 faydası
D3 K2 Vitamini Ne İşe Yarar?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu