Vitaminler ve Takviyeler

Krill yağı balık yağı farkı

Krill yağı, vücudun balık yağından daha iyi emebileceği omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Peki krill yağı balık yağı farkı nedir?

Son zamanların popüler ürünü krill yağı balık yağı farkı kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri.

Krill yağı, vücudun balık yağından daha iyi emebileceği omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Krill yağı, göz sağlığını destekleyen ve antiinflamatuar özelliklere sahip bir antioksidan içerir.

Bir meta-analiz, kril yağının tansiyon veya kalp hastalığı risk faktörleri üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını buldu.

Krill yağı, balinalar ve kuşlar gibi Antarktika yaban hayatının temel besin maddesi olan karides benzeri küçük kabuklulardan yapılan bir balık yağı alternatifidir.

Bu yağ, vücudun balık yağında bulunanlardan daha verimli bir şekilde emebileceği omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Krill yağı balık yağı farkı tam olarak nedir?

Hem krill hem de balık yağı takviyeleri iki tür omega-3 yağ asidine sahiptir: Eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA).

Kalp sağlığını destekledikleri ve inflamasyonu azalttıkları araştırmalarla ortaya konmuştur.

Krill yağı kalp sağlığı için aslında sihirli bir değnek değildir.

2023’te yapılan bir meta-analiz, krill yağının tansiyon veya kalp hastalığı risk faktörleri üzerinde hiçbir etkisi olmadığını buldu.

Araştırmaya dahil olmayan Judy Simon, “Daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var çünkü omega-3’ler bile yapabileceklerini düşündüğümüz bazı şeylerde başarısız oldu. Bazı çalışmalarda, sadece balık yemenin, balık yağı almaktan daha iyi sonuçlara sahip olduğu gösterilmiştir” diyor.

Krill yağı ne işe yarar?

Arttırılmış omega-3 emiliminin yanı sıra, kril yağı antioksidan içeriği nedeniyle öne çıkıyor.

Balık yağının aksine, krill yağı kırmızı rengini göz sağlığını destekleyen ve iltihabı azaltan antioksidan astaksantin’den alır. Antioksidan ayrıca somon, karides ve alglerde de bulunur.

Simon, 2017’de yapılan bir çalışmanın, astaksantin nedeniyle krill yağının kuru göz semptomlarını balık yağından daha iyi azaltabildiğini öne sürdüğünü söyledi.

2003 yılında yapılan daha eski bir çalışma, krill yağının, potansiyel olarak antiinflamatuar etkisinden dolayı, insanların adet öncesi sendromu (PMS) semptomlarını balık yağından daha iyi yönetmelerine yardımcı olabileceğini buldu.

Bununla birlikte, diyetisyen Sue-Ellen Anderson-Haynes’e göre, genel diyetinizi ayarlayarak PMS semptomlarından veya adet kramplarından benzer bir rahatlama elde edebilirsiniz.

Krill Yağı Takviyeleri Fiyatına Değer mi?

Antarktika krill yağı, hasat maliyetleri nedeniyle genellikle balık yağından üç ila dört kat daha pahalıdır.

Krill avcılığı, dünyanın en tehlikeli okyanus geçişlerinden biri olan Drake Geçidi’ni geçebilecek devasa tekneler gerektirir.

Simon, “Fiyat çok daha yüksek ve bunun maliyet-kazanç sağladığını kanıtladıklarını düşünmüyorum” dedi.

Krill yağı ve balık yağındaki Omega-3’ler, özellikle kan sulandırıcı bir ilaçla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir.

Simon, krill yağının bazen şişkinlik, mide bulantısı, ishal, gaz ve mide yanması gibi gastrointestinal semptomlara neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

Krill yağı birçok kişi için iyi tolere edilir ve güvenli olsa da, kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan kişiler için uygun olmayabilir.

Çoğu beslenme uzmanı ve halk sağlığı kuruluşu, takviyelere güvenmek yerine omega-3 açısından zengin gıdalar içeren çeşitli bir diyet yemeyi öneriyor.

Krill henüz Türkiye’de çok popülerlik kazanmadı ancak Asya’da fermente karides ezmesi yapımında kullanılıyor.

Anderson-Haynes, diğer deniz ürünleri ve balık türlerinin, deniz yosununun, cevizin, keten tohumunun veya chia tohumlarının da iyi bir omega-3 kaynağı olduğunu hatırlatıyor.

Balık yağı takviyeleri gerçekten güvenli mi?
Çocuklar neden balık yağı kullanmalı?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.
Başa dön tuşu