Şifalı BitkilerKadın Sağlık

Adet krampları nasıl geçer? 9 bitki

Adet krampları rahim kasılmalarının bir sonucudur ve pelvik bölgede ve alt karın bölgesinde ağrılara, acıya, zonklamaya ve spazmlara neden olur. Peki adet krampları nasıl geçer?

Doğal tedaviler ararken adet kramplarına iyi gelen şifalı bitkiler dikkate alınmaya değer olabilir. Adet krampları nasıl geçer?

Krampların adet döngüsünün erken dönemlerinde prostaglandin adı verilen hormonların birikmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Adet krampları sıklıkla Tylenol (asetaminofen), Advil (ibuprofen) veya Aleve (naproksen) gibi reçetesiz satılan (OTC) ağrı kesicilerle tedavi edilir.

Bazı insanlar karnının alt kısmına bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi koyarak veya ılık bir banyo yaparak rahatlama sağlayabilirler.

Bu makale, adet krampları nasıl geçer, adet kramplarına ne iyi gelir gibi sorulara bazı şifalı bitkilerle yanıt veriyor.

Adet krampları nasıl geçer? Zencefil

Adet kramplarına ne iyi gelir?
Adet kramplarına ne iyi gelir?

Bazı insanlar zencefilin iltihabı ve ağrıya neden olan prostaglandin üretimini azaltarak adet kramplarını hafifletebileceğine inanıyor.

Yedi çalışmanın 2015 yılında gözden geçirilmesi, adet döngüsünün ilk üç ila dört günü boyunca dismenore için 750-2.000 miligram (mg) zencefil tozunun etkinliğine dair anlamlı kanıtlar buldu.

BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisindeki bir başka araştırma, beş gün boyunca zencefil kökü tozu verilen 60 kişiye, plasebo (“şeker hapı”) verilen 60 kişiye kıyasla adet kramplarının daha iyi hafiflediğini bildirdi.

Zencefil tozu (adet kramplarının tedavisinde etkinliğini gösteren çalışmalarda kullanılan form) çaya, meyve suyuna veya smoothie’lere eklenebilir veya yemek pişirirken baharat olarak kullanılabilir.

Zencefil Shot Nedir? Tarifi, Faydaları

Rezene

Rezene, meyanköküne benzer bir tada ve kereviz benzeri bir çıtırlığa sahip bir bitkidir. Anethole adı verilen bir bileşik içerir.

2013 yılında yapılan bir araştırma, rezene ekstraktının Vitex agnus ekstraktı ile birleştiğini buldu.

Çalışmaya toplam 105 kadın dahil edildi; bunların yarısına kombine ekstreler, yarısına da plasebo verildi. Araştırmacılar iki ekstrakttan hangisinin daha aktif olduğunu söyleyemediler.

2020 yılında yapılan bir inceleme, rezenenin ağrı yoğunluğunu geleneksel ilaç tedavisi kadar etkili ve plasebodan daha etkili bir şekilde azalttığını buldu.

Ancak yazarlar, sonuçların doğrulanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirttiler.

Rezene bitkisinin tüm kısımları yenilebilir. Salatalara çiğ olarak eklenebilir veya çorbalara lezzet katmak için eklenebilir.

Baharat olarak yaprakları ve kurutulmuş rezene tohumları da kullanılabilir. Rezene özütü yağ ve kapsül olarak mevcuttur.

Araştırmalar, katılımcılara hangi rezene türünün verildiğini her zaman belirtmez, bu nedenle adet kramplarını tedavi etmek için hangi formun en iyi olduğunu bilmek zordur.

Papatya

Adet Krampları Nasıl Geçer: Papatya
Adet Krampları Nasıl Geçer: Papatya

Papatyanın anti-inflamatuar ve anti-spazmodik özelliklerinin adet kramplarını hafifletmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Araştırmalar, papatyanın adet kramplarının ağrısını plaseboya göre daha iyi azaltabildiğini gösteriyor. Ek olarak, papatyanın adet öncesi sendromu (PMS) ile ilişkili duygudurum semptomlarını hafiflettiği bulunmuştur.

Sekiz çalışmanın 2019’da gözden geçirilmesi, çalışma katılımcılarına verilen en yaygın çayın papatya çayı olduğunu belirtti, ancak papatya ekstraktının da adet kramplarını hafifletmede etkili olduğu görülüyor.

Papatya gevşek yapraklı bir çay olarak mevcuttur ve papatya özü, toz, yağ ve kapsül formunda mevcuttur.

Çin Otları

Geleneksel Çin bitkileri, farklı menstruasyon sorunlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

Genellikle bir uygulayıcıdan diğerine değişebilen spesifik karışımlar halinde birleştirilirler.

2008’de yayınlanan bir Cochrane incelemesine göre, Çin şifalı otları adet kramplarını reçetesiz satılan ağrı kesicilerden daha iyi hafifletebildi.

İncelemeye 39 çalışma ve toplam 3.475 kadın dahil edildi. Çoğuna, melek otu kökü, rezene meyvesi, meyan kökü, tarçın kabuğu ve kırmızı şakayık kökü gibi popüler olanlar da dahil olmak üzere beş veya altı farklı bitkiden oluşan bir formül verildi.

Araştırmacılar sonuçların “umut verici” olduğunu söylese de çalışmaların kalitesinin çoğunlukla düşük olduğunu kaydetti.

Geleneksel Çin Tıbbında adet kramplarını tedavi etmek için en yaygın olarak kullanılan birkaç Çin otu vardır.

Dang-Gui-Shao-Yao-San

Dang-Gui-Shao-Yao-San, melek otu kökü ve kırmızı şakayık kökü içerir ve hem sakinleştirici hem de antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Geleneksel Çin Tıbbında primer dismenore tedavisi için en sık reçete edilen Çin bitkisel formülüdür.

Xiao Yao San

Xiao Yao San Geleneksel Çin Tıbbında yüzyıllardır kullanılan şifalı otların bir karışımıdır.

Meyan kökü, zencefil kökü, beyaz şakayık kökü, mentol, nane ve daha fazlasını içeren çeşitli otlar ve bitkiler içerir.

Kurutulmuş bileşenler elle harmanlanabilir veya besin takviyesi olarak satın alınabilir.

Xiao Yao San’ın menstruasyonla ilgili sorunları tedavi etmek için geleneksel Çin tıbbında kullanılması yaygın olmasına rağmen, etkinliğini belirlemek için yeterli araştırma yoktur.

Jia Wei Xiao Yao San

Bu bitkisel ilaç, Xiao Yao San’ın iki ek bitki (gardenya meyvesi ve şakayık kökü kabuğu) ile değiştirilmiş bir formülasyonudur.

Geleneksel Çin tıbbında dismenoreyi tedavi etmek için kullanılan en yaygın ikinci ilaç olmasına rağmen, diğer tedavilerle karşılaştırıldığında etkinliğini belirlemek için yeterli araştırma yoktur.

Çin otları, gevşek otlar kullanılarak çay haline getirilebilir ve ayrıca kapsül formunda da mevcuttur.

Piknogenol

Pycnogenol, deniz çamı kabuğu içeren bir Fransız ekstraktının tescilli ticari markasıdır.

Üreme Tıbbı Dergisi’nde 2008 yılında yapılan bir araştırma, Pycnogenol’ün adet krampları olan kadınlarda ağrıyı ve OTC ağrı kesicilere olan ihtiyacı azaltabileceğini öne sürdü.

Japonya’da yapılan araştırmada 116 kişi yer aldı; bunların yarısına iki adet döngüsü boyunca günlük 60 mg’lık Pycnogenol dozu verilirken, diğer yarısına plasebo verildi.

2014 yılında yapılan başka bir çalışmada, üç ay boyunca Pycnogenol kullanan oral doğum kontrolü kullanan kadınlar arasında benzer sonuçlar bildirildi.

Çalışmaya yalnızca 24 kişi katılırken, Pycnogenol alanların %27’sinin ağrısız olduğu, plasebo alanlarda ise bu oranın %0 olduğu söylendi.

Ancak diğer çalışmalarda olduğu gibi, 2020 Cochrane incelemesi Pycnogenol’ün adet kramplarını tedavi etmede herhangi bir faydası olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı.

Pycnogenol, kapsül formunda takviye olarak mevcuttur ve bir yıla kadar günde 50 mg ila 450 mg dozlarında güvenli kabul edilir.

Tarçın

Adet Krampları Nasıl Geçer? Tarçın

Adet krampları nasıl geçer? Tarçının, prostaglandinlerin neden olduğu iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltarak adet kramplarını azalttığı düşünülmektedir.

2020’de yapılan bir inceleme, tarçının (rezene ve zencefille birlikte) ağrı yoğunluğunu etkili bir şekilde azalttığını ve tarçının ağrı süresini kısalttığını buldu.

Diğer iki çalışmada tarçın kapsülleri almanın (günde üç kez 450 mg ve günde bir kez 1.000 mg) plaseboya kıyasla ağrı yoğunluğunu azalttığı bulunmuştur.

Kapsüllerdeki tarçın konsantrasyonu, yemeğe ekleyerek alacağınız miktardan çok daha fazla olduğundan, adet kramplarına fayda sağlamak için tarçın takviyesi almanız gerekebilir.

Nane

Mentol, nanede analjezik etkiye sahip olduğu düşünülen aktif bir bileşendir.

2016 yılında 127 katılımcıyla yapılan bir araştırma, kapsül formundaki nane ekstraktının, ağrı yoğunluğunu ve süresini azaltmada mefenamik asit kadar etkili olduğunu buldu.

Yazarlar, bitkisel ilaçların yan etkilerinin ilaçlara göre daha düşük olması nedeniyle tıbbi ilaçlar yerine nane kullanılmasının önerildiği sonucuna vardı.

Nane yağının aynı zamanda kas gevşetici olarak da çalıştığı düşünülmektedir ve gastrointestinal sorunların tedavisi için araştırılmıştır.

Bir kas gevşetici olarak nane yağı, gerginliği gidermeye ve adet kasılmalarının neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak şu anda nane yağının bu kullanım için araştırıldığı hiçbir çalışma yoktur.

Nanenin taze veya kurutulmuş yaprakları yemeklerde veya çay olarak kullanılabilir. Ancak adet kramplarını hafifletmek için nane özü gibi daha konsantre bir form alınması gerekebilir.

Adet Öncesi Baş Dönmesi: Sebepleri ve Çözümü
Polikistik Over Sendromu tedavisi var mı?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu